Jautā

Uz bieži uzdotiem jautājumiem par aktuālām ekonomikas tēmām atbild gan "Naudas skola", gan dažādu nozaru speciālisti. Ieskaties sadaļā "Naudas skola atbild"! Varbūt atradīsi atbildi uz savu jautājumu uzreiz. Ja to neatrodi, izmanto šeit sniegto iespēju pajautāt vai nosūtīt savus ierosinājumus "Naudas skolas" redaktoram!

Uzdod jautājumu vai uzraksti ieteikumu!

Jautā

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

"Ēnu diena" Latvijas Bankā

prev
prev

Ēnu diena ir pasaulē atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma, kuras mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum. Latvijā to organizē Junior Achievement Latvija.

 

2020. gadā Ēnu diena notiks 12. februārī.

 

Arī Latvijas Banka šajā dienā aicina skolēnus iepazīt Latvijas Bankā pārstāvēto dažādo profesijas speciālistu ikdienu.

Informācija par Ēnu dienu – nolikums, informācija Ēnu devējiem, Ēnotājiem, skolotājiem, kā arī Ēnu dienas vakances Latvijas Bankā – portālā http://enudiena.lv.

 

Uz tikšanos Ēnu dienā Latvijas Bankā!

 

 

/en/node/3123

Šoodien, 12.februārī ēnotājiem ir iespēja iepazīt informācijas tehnoloģiju, grāmatvedības un statistikas speciālistu darbu, kā arī uzzināt, ko dara finanšu ieguldījumu portfeļa, Naudas tehnoloģijas daļas un Maksājumu sistēmas pārvaldes eksperti. Ēnas ir Tehniskās pārvaldes, Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes speciālistiem, ekonomistiem. Vairāki jaunieši seko līdzi arī Latvijas Bankas valdes priekšsēdētāja un Latvijas Bankas prezidenta vietnieces ikdienas darbam.

Keita (4. klase), kura ēno Sabiedrisko atiecību daļā digitālo komunikātoru darbu, atzīst:"Ļoti interesanti klausīties un pajautāt, ir labs humors. Varbūt iepazīsi savu kaimiņu. Izmēģinu rakstīt arī pati portālā."

 

Ēnu dienā Latvijas Bankā uzņēmām arī viesus un viņu ēnas.

/en/node/2992

Priecājamies, ka šogad varējām uzņemt rekordlielu "ēnu" skaitu – 49! Jaunieši ar neviltotu interesi uzzināja gan par nacionālās bankas darbu kopumā, gan par dažādu šeit strādājošo kolēģu darba specifiku.

 

/en/node/2844

Šogad Ēnu dienā piedalījās 18 ēnas, kas ēnoja ekonomistus, grāmatvedības ekspertus, sabiedrisko attiecību un starptautisko attiecību speciālistus, IT jomas pārzinātājus, finanšu ieguldījumu portfeļa vadītājus un maksājumu sistēmu speciālistus, Kases un naudas apgrozības pārvaldes kolēģus, kā arī mūsu inženierus. Pārstāvēto profesiju spektrs ar katru gadu paplašinās.

 

Skolēni atzina, ka pirms dalības Ēnu dienā viņu zināšanas par Latvijas Banku bija ļoti minimālas, bet tagad varēs arī draugiem un ģimenes locekļiem pastāstīt, ko dara Latvijas Banka.

 

Kā 3 galvenos ieguvumus vai to, kas vislabāk patika Ēnu dienā, "ēnas" minēja:

  • iegūto priekšstatu par profesiju,
  • "ēnojamā" atsaucību, tas ir –  mūsu kolēģu ieguldīto darbu, uzmanību un ieinteresētību,
  • zināšanas par Latvijas Banku.

 

/en/node/2269

 

2017. gada 15. februārī visā Latvijā, arī Latvijas Bankā, norisinājās ikgadējā #Ēnudiena. Nacionālajā bankā ēnoja 29 skolēni, kuriem bija iespēja uzzināt par dažādu jomu ekspertu darbu. Jauniešiem bija iespēja ieskatīties ekonomistu, IT speciālistu, finanšu ieguldījumu pārvaldītāju, maksājumu sistēmu uzturētāju, naudas drošības ekspertu u.c. centrālās bankas darbinieku ikdienas darbā.

Jaunieši izrādīja aktīvu interesi par ēnojamām profesijām. Latvijas Bankas kolēģi šogad uzticēja jauniešiem arī veikt vairākus praktiskus uzdevumus, lai ēnošana dotu ne tikai zināšanas, bet arī zināmas iemaņas un prasmes.

Dažas skolēnu atsauksmes:

"Jā, piedalīšanās Ēnu dienā nostiprināja manas domas par izvēlēto nākotnes profesiju. Sapratu, ka darbs šajā nozarē ir piemērots man."

"Tā kā drīz sāksies jauns posms manā dzīvē, tad vēlējos saprast savas ievirzes uz kurām varu doties un kas mani interesētu, lai savu dzīvi varu pavadīt neraizējoties, ka esmu izdarījis nepareizu izvēli."

"Ēnu dienā piedalījos ar mērķi, lai manu izvēlēto nākotnes profesiju iepazītu tuvāk un izskatītu ikdienas darba gaitu. Mans mērķis tika sasniegts un pasākuma beigās izvēlētā profesija likās vēl interesantāka."

 

Vairāk attēlu: Flickr galerijā

/en/node/1856

2016. gada 10. februārī Latvijā un Latvijas Bankā norisinājās ikgadējā Ēnu diena. Šogad Latvijas Bankā ēnoja 35 skolēni. Skolēniem bija iespēja ēnot Latvijas Bankas prezidentu un dažādu jomu speciālistus - ekonomistus, IT jomas, finanšu ieguldījumu, maksājumu sistēmu, starptautisko un  sabiedrisko attiecību speciālistus, kolēģus, kuri ikdienā atbild par naudas drošību, kā arī citus speciālistus.

Jaunieši izrādīja aktīvu interesi par ēnojamām profesijām un atzina, ka Latvijas Bankā gūtie iespaidi un atziņas par profesiju ikdienu skolēniem bija ļoti noderīgi. Šie pāris it kā atšķirīgie izvilkumi no skolēnu vērtējuma anketām lieliski raksturo Ēnu dienas jēgu: "Uzzināju par profesiju daudz vairāk, ieskatījos dziļāk un sapratu, ka gribu iet studēt šo nozari (profesija realitātē izrādījās daudz aizraujošāka)" un  "Man radās priekšstats par ekonomikas virzienu un es sapratu, ka tas nav priekš manis…"

Šī Ēnu diena Latvijas Bankā bija īpaša arī ar to, ka  mūsu ēkā K.Valdemāra ielā 1B notika Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas izbraukuma sēde. Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča prezentāciju par Latvijas tautsaimniecības attīstību un izaicinājumiem noklausījās, kā arī dzīvā diskusijā par labākajiem risinājumiem Latvijas ekonomiskās izaugsmes nodrošināšanai iesaistījās ne tikai Ilmāra Rimšēviča "ēnas", bet arī Saeimas deputātiem līdzi atnākušie jaunieši.

Jaunieši bija aktīvi, un politiķiem un centrālās bankas vadītājam nācās krietni nopūlēties, lai atbildētu uz āķīgajiem "ēnu" jautājumiem, kas kārtējo reizi apstiprināja Latvijas Bankas atbalstītās idejas par ekonomiku kā obligātu mācību priekšmetu Latvijas skolās aktualitāti.

Foto: G. Zommerovskis

/en/node/1627

2015. gada 11. februārī Latvijā norisinājās ikgadējā, nu jau četrpadsmitā Ēnu diena. Šogad Latvijas Banka bija pieteikusi ēnošanai vairāk profesijas un skolēni šo iespēju arī aktīvi īstenoja. Ēnoja dažādu Latvijas Bankas pārvalžu ekonomistus, juristus, personālspeciālistus, IT jomas, finanšu ieguldījumu, maksājumu sistēmu un sabiedrisko attiecību speciālistus, kolēģus, kuri ikdienā atbild par naudas apgrozījumu un drošību, kā arī citus speciālistus.

 

No skolēnu aptaujas anketām par Ēnu dienu Latvijas Bankā var secināt, ka Latvijas Bankā gūtie iespaidi un atziņas par profesiju ikdienu skolēniem bija ļoti noderīgas:

  • "Šodien Ēnu diena man palīdzēja izvēlēties profesiju."
  • "…Piedalīšanās Ēnu dienā lika apsvērt profesiju, par kuru iepriekš nebiju iedomājies (papildus tām, kas jau sen šķita interesantas)."
  • "Jā. Redzēju arī darba praktisko pusi. Tika pastāstīti gan profesijas plusi, gan mīnusi…."

 

Skolēni novērtēja arī ēnojamo atsaucību, pozitīvismu un ieinteresētību savu zināšanu nodošanā skolēniem:

  • "Vislabāk Ēnu dienā patika interesantā vide, zinoši, jauki, pozitīvi cilvēki, daudz iegūtu zināšanu…"
  • "Biju patīkami pārsteigta par saņemto informācijas daudzumu. Patika tas, ko Ēnu devēji pastāstīja un kā dalījās pieredzē, ieteikumos."
  • "Patika jaukā atmosfēra un attieksme…"

 

"Ēnu diena""  2015. gada 11. februārī Latvijas Bankā - jaunieši iepazīst Latvijas Bankas darbu un ēno vairāku profesiju pārstāvjus.

Attēlu galerija – ieskats Ēnu dienas norisē Latvijas Bankā.

Foto: G. Zommerovskis

/en/node/1613

2014. gada Ēnu dienā Latvijas Bankā dažādu profesiju pārstāvjus ēnoja jaunieši, kuri bija vismotivētākie nopietnam, analītiskam darbam gandrīz visas dienas garumā.

Visi jaunieši Ēnu dienu Latvijas Bankā novērtēja kā ļoti vērtīgu pieredzi, kas apstiprināja profesijas izvēles pareizību vai arī pārliecināja, ka izvēlētā profesija nav tomēr saistoša.

"Man vislabāk patika atsaucīgie un lapinie darbinieki, kuros es redzēju, ka viņiem šis darbs patīk, un tas manī radīja sajūtu, ka vislabāk ir darīt to, kas patīk un tad tas arī izdosies brīnišķīgi un no sirds."

"Man patika, ka mūsu ēnojamo grupiņai bija iespēja uzzināt vairākus viedokļus un ieskatus šajā profesijā, jo ar mums savās zināšanās dalījās vairāki šajā nozarē strādājošie cilvēki."

Attēlu galerija: ieskats iepriekšējo Ēnu dienu norisēs Latvijas Bankā.

Foto: G. Zommerovskis