"Latvieši ļoti lepojas ar savām tautasdziesmām. Tās ir izdzīvojušas cauri paaudžu paaudzēm, stāstot par mūsu dzīvi un dvēseli. Katra monēta, ko mēs radām, manā uztverē arī ir tāda sudrabā vai zeltā iekalta tautasdziesma – zīme, simbols, atmiņa, kas izsaka mūsu tautai ko raksturīgu un ļauj mums justies lepniem par sevi."
Jānis Blūms, Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs
Latvijas Banka izdod ne tikai apgrozības monētas, kuras ikdienā lietojam norēķinos, bet arī kolekcijas monētas. Tās ir naudas zīmes, bet būtībā – mākslas darbs, kas veltīts kādai izcilai personībai vai nozīmīgam notikumam. Tās parasti izgatavo no zelta, sudraba un citiem dārgmetāliem, nodrošinot īpaši augstu kaluma kvalitāti. Atšķirībā no apgrozības naudas zīmēm kolekcijas monētas neizmanto maksājumos, tās lielākoties noder dāvināšanai un kolekcijām, jo monētu cena ievērojami pārsniedz nominālvērtību.

Kolekcijas monētas nopērkamas Latvijas Bankas kasēs
Grafisko dizainu šīm monētām veidojuši mākslinieki: grafiķi un dizaineri (piemēram, Kristaps Ģelzis, Laimonis Šēnbergs), gleznotāji un tēlnieki (Frančeska Kirke, Aigars Bikše), scenogrāfi (Ilmārs Blumbergs, Aigars Ozoliņš), grāmatu ilustrētājs un rakstnieks Gunārs Krollis, arhitekts Arnis Kleinbergs, keramiķis Dainis Pundurs un citi mākslinieki.
Monētu tapšanā iesaistīta īpaši izveidota Latvijas Bankas monētu dizaina komisija. Tās uzdevums ir izstrādāt tēmas monētu dizainam un izvēlēties labāko risinājumu no mākslinieku piedāvātajiem zīmējumiem. Kopā ar Latvijas Bankas darbiniekiem komisijā darbojas Latvijā pazīstami mākslas un kultūras eksperti un mākslinieki, piemēram, Imants Lancmanis (Rundāles pils muzeja direktors), Jānis Stradiņš (Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāta priekšsēdētājs), Ramona Umblija (mākslas zinātniece). Komisijā savulaik darbojās Vaira Vīķe-Freiberga, Imants Ziedonis u.c.

Latvijas Bankas monētu dizaina komisija izvērtē iesniegtos darbus
Monētu sižetus zīmējuši arī bērni. 2000. gadā pēc Latvijas Bankas aicinājuma vairāk nekā 3 000 Latvijas bērnu palīdzēja radīt jaunu monētu, kurai vajadzēja parādīt, kā viņi jūt sevi šajā pasaulē. Tika izkalta UNICEF programmas "For the Children of the World" piemiņas monēta. Monētas zīmējuma autorei Gunai Bārbalei tad bija tikai 11 gadu. Pēc vairākiem gadiem viņa secināja, ka šis konkurss ietekmējis profesijas izvēli – kļūt par interjeristi.
2008. gadā Latvijas Banka aicināja visus bērnus vecumā līdz 15 gadiem piedalīties zīmējumu konkursā "Mana sapņu monēta", lai uzzinātu, kādu šo pasauli, savu vidi, cilvēkus, dabu – visapkārt notiekošo – tagad redz mazāki un lielāki bērni. Latvijas Banka saņēma 6 583 darbus.
Konkursu uzsākot, Latvijas Banka nezināja, vai kāds no saņemtajiem darbiem tiks īstenots monētā. Tomēr žūrija izlēma, ka tolaik 6 gadus vecās rīdzinieces Emīlijas Adumānes zīmējums jāīsteno monētā, un tā tika izkalta 2009. gadā ar nosaukumu "Cūciņa". Emīlija savā grafikas tehnikā izpildītajā naivajā bērna darbā rāda, ka vēlētos uz lata monētas redzēt ciemos nākošu cūciņu – meža vai mājas, laimes vai naudas, mazliet dusmīgu vai vienkārši savās gaitās aizņemtu.

Monētas "Cūciņa"zīmējuma autore Emīlija Adumāne kopā ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču apskata izkalto monētu.
Idejas monētām iesaka arī iedzīvotāji. Piemērām, 2005. gadā Duntē tika atvērts muzejs pasaulē slavenākajam blēņu stāstu izgudrotājam baronam Minhauzenam – reālai vēsturiskai personai, kas Duntē dzīvoja no 1744. gada līdz 1750. gadam. Tāpēc muzeja īpašnieki vērsās pie Latvijas Bankas ar ierosinājumu izveidot sudraba monētu. Tā tapa monēta "Barons Minhauzens", kas attēlo barona neticamos medību piedzīvojumus, arī stāstu, kā pīles izvilkušas baronu no purva. "Laimes monētas", kurā attēlots skursteņslauķis, idejas aizsākums ir Latvijas skursteņslauķu brālības priekšsēdētāja Vara Vilcāna ierosinājums veltīt monētu šīs profesijas pārstāvjiem.

Tagad šādu kolekcijas monētu jau ir vairāk nekā 100, katra no tām ir gan mākslas, gan arī savas zemes izziņas avots, un kopā tās veido Latvijas vērtību enciklopēdiju. Latvijas Bankas izdoto monētu augsto kvalitāti un idejām, emocijām piesātināto dizainu atzīst arī pasaules monētu speciālisti – monētas ir saņēmušas daudzas balvas starptautiskos monētu konkursos.