Задай вопрос

Uz bieži uzdotiem jautājumiem par aktuālām ekonomikas tēmām atbild gan "Naudas skola", gan dažādu nozaru speciālisti. Ieskaties sadaļā "Naudas skola atbild"! Varbūt atradīsi atbildi uz savu jautājumu uzreiz. Ja to neatrodi, izmanto šeit sniegto iespēju pajautāt vai nosūtīt savus ierosinājumus "Naudas skolas" redaktoram!

Uzdod jautājumu vai uzraksti ieteikumu!

Jautā

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Centrālā banka

prevnext
prevnext

Centrālā banka ir katras valsts galvenā banka. Līdzīgi kā pārējās bankas, kuras ikdienā, apkalpojot privātpersonu un uzņēmumu kontus, sniedz pakalpojumus sabiedrībai, arī centrālā banka atver kontus saviem klientiem – kredītiestādēm, valdībai, starptautiskajām organizācijām, Eiropas Centrālo banku sistēmas dalībniekiem un citiem finanšu tirgus dalībniekiem. Latvijas centrālā banka ir Latvijas Banka.

Mūsu valsts, mūsu banka

Latvijas valsts 100. jubilejas gadā vēlamies atgādināt, ka arī Latvijas Banka sākās ar brīvās Latvijas dzimšanu. Šodien Latvijas Banka joprojām veic iesākto misiju, kas tai tika uzticēta pie Latvijas dzimšanas šūpuļa. Mūsu mērķis ir darīt visu, lai Latvija veidotos par brīvu, eiropeisku valsti, kur droši un turīgi dzīvot mums un mūsu bērniem!

Monetārā politika

Centrālās bankas monetārā jeb naudas politika ir centrālās bankas īstenoto pasākumu kopums, lai atbilstoši ekonomiskajai aktivitātei palielinātu vai samazinātu naudas piedāvājumu. Katrā valstī centrālās bankas mērķi, uzdevumi un funkcijas var atšķirties.

Skaidrās naudas aprite

Centrālajai bankai ir tiesības izlaist nacionālo naudu – banknotes un monētas. Skaidrās naudas aprite sākas centrālajā bankā, aizdodot saražotās naudas zīmes bankām. No tām nauda nonāk uzņēmēju un iestāžu kontos un iedzīvotāju makos.

Bezskaidrās naudas aprite

Norēķinoties internetā, ar bankas pārskaitījumu vai norēķinu karti, maksājumi notiek elektroniski. Latvijas Banka nodrošina vairāku starpbanku maksājumu sistēmu darbību Latvijas Republikā.

Ārvalstu valūtas rezerves

Katrs apgrozībā esošais Latvijas lats tiek nodrošināts ar ārvalstu valūtas un zelta segumu. Latvijas Banka šim nolūkam veido ārvalstu rezerves.

Statistika

Centrālās bankas lēmumi tiek pieņemti, balstoties uz dažādu statistisko datu analīzi. Latvijas Banka vāc, apkopo un publicē finanšu statistikas un valsts maksājumu bilances statistiskos datus.