Задай вопрос

Uz bieži uzdotiem jautājumiem par aktuālām ekonomikas tēmām atbild gan "Naudas skola", gan dažādu nozaru speciālisti. Ieskaties sadaļā "Naudas skola atbild"! Varbūt atradīsi atbildi uz savu jautājumu uzreiz. Ja to neatrodi, izmanto šeit sniegto iespēju pajautāt vai nosūtīt savus ierosinājumus "Naudas skolas" redaktoram!

Uzdod jautājumu vai uzraksti ieteikumu!

Jautā

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomikas ABC

next
next

Ikdienā cilvēki pieņem dažādus ekonomiskus lēmumus – gan kā patērētāji un darba ņēmēji, gan kā uzņēmēji un vēlētāji. Cenu pārmaiņas, jautājumi, kā gūt ienākumus un kā tos visapdomīgāk tērēt, banku pakalpojumu izmantošana, valdības lēmumi par nodokļu vai budžeta izdevumu pārmaiņām un ekonomiskie procesi ārpus valsts robežām skar ikvienu no mums. Ekonomikas likumsakarību izpratne palīdz labāk novērtēt situāciju un pieņemt adekvātu lēmumu.

Ievads ekonomikā

Ekonomika ir zinātne par to, kā sabiedrībai iegūt lielāko labumu no esošajiem resursiem. Ekonomikas likumsakarību apguvi visvieglāk sākt, mācoties pārvaldīt un gudri izmantot katram personīgi piederošos resursus, t.sk. savas zināšanas un prasmes.

Cenas un izmaksas

Cena tirgus ekonomikā ietekmē gan patērētāja, gan ražotāja rīcību. Cenu stabilitāte nozīmē gan mērenu un prognozējamu vispārējā cenu līmeņa attīstību tautsaimniecībā, gan naudas pirktspējas saglabāšanos. Augsta inflācija un ilgstoša deflācija ir nevēlamas ekonomiskajai attīstībai.

Ražošana un darba tirgus

Ikdienā lietoto preču un pakalpojumu ražošanā iesaistās gan uzņēmēji, gan darba ņēmēji. Aicinām izprast uzņēmējdarbības lomu, ekonomiskās aprites, nodarbinātības un atalgojuma veidošanās likumsakarības, uzzināt, kas ir iekšzemes kopprodukts (IKP) un darba ražīgums.

Nauda un bankas

Nauda ir īpaša prece, ko pieņem apmaiņai pret precēm un pakalpojumiem. Tai ir sava vērtība, uzdevumi, interesanta vēsture. Naudas plūsma nav iedomājama bez banku sistēmas. Šajā sadaļā – īsi par banku lomu un piedāvātajiem pakalpojumiem.

Valsts finanses

Ikviens iedzīvotājs izmanto par valsts budžeta līdzekļiem iegādātās preces un pakalpojumus. Šeit – par to, kā veidojas valsts budžets, kas ir fiskālā politika un kā valdības lēmumi ietekmē iedzīvotāju labklājību, bet iedzīvotāji – valdības lēmumus.

Latvija un pasaules ekonomiskās norises

Ekonomiskie procesi Latvijā un citās valstīs kļūst arvien vairāk savstarpēji saistīti. Šajā sadaļā – īsi par ārējo faktoru ietekmi uz ekonomisko situāciju Latvijā, ārējo tirdzniecību, Latvijas importa un eksporta tendencēm un eirozonas aktualitātēm.