Interesanti fakti

31.08.2016

teksts

/lv/riga-kaltas-pieminas-un-davinajuma-monetas-16-17gs

Rīgā kaltās piemiņas un dāvinājuma monētas. 16.-17.gs.

18.05.2015

Dārgmetālā kaltas vērtīgas piemiņas un dāvinājuma monētas nav tikai mūsdienās. Kaltas zeltā un sudrabā, dāvinātas karaļiem un pāvestiem, ar neparastiem nomināliem un unikālas, jo saglabājušies tikai daži ekemplāri – monētu stāsts ir aizraujošs un pamācošs.

/lv/banka-kas-atrodas-vistalak-dienvidos

Banka, kas atrodas vistālāk dienvidos

Vai zini, kura no pasaules bankām atrodas vistālāk dienvidos? Argentīnas Nacionālā banka atvērusi savu filiāli Antarktikas mūžīgajos ledājos. Bankas filiāle atvērta Argentīnas karabāzē Esperanca ("Cerība").

/lv/vislielaka-summa-par-kadu-jebkad-ticis-izrakstits-ceks-0

Vislielākā summa, par kādu jebkad ticis izrakstīts čeks

Vislielākā zināmā summa, par kādu ticis izrakstīts čeks, ir 44 biljoni Vācijas marku. Čeks tika izrakstīts 1923. gadā. Lejassaksijas banka apsolījusi apmaksāt šo čeku. Jāatceras gan, ka tajā laikā pasaulē valdīja smaga inflācija un viena smalkmaizīte varēja maksāt tūkstošiem marku.

/lv/pirma-kreditkarte-0

Pirmā kredītkarte

Mūsdienās vairs nav iedomājama dzīve bez kredītkaršu lietošanas. Norēķināšanās, izmantojot kredītkartes, ir ātra un izdevīga. Izrādās, ka kredītkartes sāka izmantot tikai 1951. gadā. American Express izdotā kredītkarte kļuva par pasaulē pirmo kredītkarti.

/lv/vai-zini-ka-sauc-pasaules-senako-monetu

Vai zini, kā sauc pasaules senāko monētu?

Par pasaules senāko monētu tiek uzskatīta Līdijas sudraba un zelta sakausējuma monēta "Līdijas lauva".  Pirmās Līdijā kaltās monētas tikušas izkaltas pirms vairāk nekā 2 600 gadiem valstī, tagadējās Turcijas teritorijā.

/lv/pasaules-un-asv-parada-pulksteni

Pasaules un ASV parāda pulksteņi

Zināms, ka laika ritums, ko rāda pulkstenis, nekad neapstājas. Tāpat tikšķ arī pasaules parāda pulkstenis – katru sekundi kāds pasaulē no jauna aizņemas un kopējais parāds pieaug. Vai un kāpēc tas ir svarīgi?

/lv/pieclatu-mildas-tresa-atdzimsana

Pieclatu “Mildas” trešā atdzimšana

Naudas vēsture ir viena no visinteresantākajām vēstures tēmām, it īpaši, ja profesionāli pasniegta. Akadēmiķis J. Stradiņš ir īpašs ar savu sirsnību, profesionalitāti un humoru. Šeit, saistošs stāsts par pieclatu "Mildas" trešo atdzimšanu 2012.gada 1.novembrī.

/lv/veiksmiga-uznemeja-padoms-tev

Veiksmīga uzņēmēja padoms Tev

Nosaukums Mykoob izveidots no vārdu savienojuma my book, un otrā vārda apgrieztā rakstība simbolizē informācijas atgriezenisko saikni starp skolēniem, vecākiem un skolu. Projekta autori ir Ģirts Ļaudaks un Mārtiņš Kalniņš.

/lv/hiperinflacija-0

Hiperinflācija

Vai zināji, ka pasaulē bijuši vairāki gadījumi, kad īsā periodā cenas augušas pat vairāk nekā par 1 000%? Ja inflācijas rādītāji kļūst ļoti augsti un nekontrolējami, to sauc par hiperinflāciju. Vienkāršota hiperinflācijas definīcija nosaka, ka par hiperinflāciju uzskatāms patēriņa cenu pieaugums