10 patiesības par naudu gudrai ilgtermiņa saimniekošanai

Kurš pelnījis lielāku algu: tas, kurš strādā smagāk, vai tas, kurš strādā gudrāk? Vai valsts budžetu prātīgāk iztērēt visu, lai salabotu ceļus, vai tomēr atstāt uzkrājumu nebaltai dienai?  Ko es varu darīt, lai pelnītu vairāk, bet ko darīt valstij laikos, kad ekonomika aug?

Latvijas Simtgades  gadu iesākot, Latvijas Banka uzsāk apjomīgu un vērienīgu sabiedrības izglītošanas programmu, lai veicinātu sabiedrībā saimnieka domāšanu un rīcību, kas palīdzētu audzēt turīgumu gan mājsaimniecībām, gan valstij.

Kas jāzina par naudu?

Naudu var nopelnīt, uzkrāt, aizņemties un iztērēt. Naudas vērtība ir mainīga: tāpēc naudas maisam ar zelta dālderiem uz neapdzīvotas salas nav vērtības.  

Prātīgs saimnieks zina, kā  ar savu darbu nopelnīt iespējami vairāk un kā saglabāt līdzsvaru starp saviem ienākumiem un izdevumiem, lai dzīvotu pārticīgi ilgtermiņā. Turīgs saimnieks ir prātīgs un domā gan par savu ģimeni, gan savu valsti.

Kāda ir Latvijas iedzīvotāju rīcība ar naudu?

Latvijas iedzīvotāju finanšu zināšanas nereti ir pretrunā ar praktisko rīcību. Esam valsts, kurā ir visvairāk mājsaimniecību, kas skaidri zina savu budžetu, taču dīvainā kārtā pašas mājsaimniecības atzīst, ka regulāri nespēj līdzsvarot izdevumus ar ienākumiem un nepieciešamos līdzekļus aizņemas.

OECD rekomendācija Latvijai: "Latvijai ir nepieciešams meklēt risinājumus iedzīvotāju finansiālās uzvedības maiņai, lai stiprinātu kopējo finanšu pratību."

Kāpēc 10 patiesības?

Atgādinājums sev, saviem tuvākajiem, savai valstij – par prātīgu saimniekošanu ilgtermiņā. Pamudinājums ceļā "no sprīdīša uz saimnieku": pamudinājums uz pareizu rīcību un pamudinājums uzzināt vairāk savas un valsts finanšu pratības stiprināšanai.

Video datne

Izglītojošās programmas atklāšanas pasākumā 1O stāstus par naudu palīdzēja izstāstīt Latvijas Universitātes profesore Maija Kūle, Latvijas čempions šahā U8 Miķelis Vingris, Infogr.am līdzdibinātājs Uldis Leiterts, Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes padomnieks Andris StrazdsJunior Achievement Latvija "Gada labākā skolotāja ekonomikā 2016" Līga Kārkliņa, dizaineris, lektors finanšu pratībā Filips Baumanis, AS "Latvijas Finieris"  padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis, sociālās uzņēmējdarbības pārstāve Elīna Bērziņa, Jauno fiziķu skola un citi.

Izglītojošās programmas atklāšanas pasākuma ieraksts 

(1 stunda 20:09 min)

Izdrukāt