Katrai naudai sava vērtība

Nevis naudas daudzums, bet tās pirktspēja nosaka tās vērtību.

Cilvēka turīgums ir nevis naudas daudzums kontā, bet gan iespēja iegādāties tās preces vai pakalpojumus, kurus viņš vēlas.  

Savukārt ilgtermiņā iedzīvotājiem ir lielāka finansiālā drošība, ja ir stabila nauda, kas nezaudē vērtību. Jo vairāk preču var iegādāties par noteiktu naudas daudzumu, jo nauda vērtīgāka. 

Valsts nevar palielināt savu iedzīvotāju bagātību, vienkārši sadrukājot vairāk naudas zīmju. Banknotes un monētas pašas par sevi nav neko vērtas. Vērtību naudai piešķir iespēja par to nopirkt nepieciešamo.  

Cenu atsķirības valstīs nosaka arī dažādu valūtu vērtības atsķirības. Piemēram, 1 eiro vērtība var būt lielāka nekā 50 Krievijas rubļu vērtība, bet cenu pārmaiņu dēļ vienas naudas vienības vērtība tagad ir mazāka nekā pirms 10 gadiem. 

Latvijas Bankas uzdevums ir rūpēties, lai Latvijā apritē esošā nauda būtu vērtīga un stabila. Nacionālā centrālā banka seko līdzi cenu pārmaiņām un līdzsvaro naudas daudzumu apgrozībā. 

Nevis naudas daudzums nosaka bagātību, bet gan tās pirktspēja. Jo vairāk preču par noteiktu naudas daudzumu var iegādāties, jo nauda vērtīgāka

Ar savu stāstu par naudu dalās Maija Kūle, LU profesore, Filozofijas un socioloģijas institūta direktore un vadošā pētniece, LZA akadēmiķe

Video 2:15 min

Kāda ir naudas patiesā vērtība?

Izpratne par naudas vērtību ir finanšu pratības pamatā. Taču naudas vērtība ir ļoti subjektīva un mainīga. To veido ne tikai kādas preces vai pakalpojuma ražošanas izmaksas, bet arī mūsu vajadzības, intereses un vēl daudzi citi apstākļi, kas ietekmē mūsu izpratni par lietu vērtību. 

Piemēram, par saldējumu karstā vasaras dienā esam gatavi maksāt vairāk nekā par saldējumu aukstā ziemas dienā, savukārt Ziemassvētku eglītes dienu pirms Ziemassvētkiem maksā dārgi, bet dienu pēc svētkiem neizpirktās eglītes var dabūt gluži par velti. Un uz neapdzīvotas salas pat 10 000 eiro nav vērtības, jo par tiem tur neko nevar nopirkt. 

Uzzini vairāk programmas ietvaros portālam Delfi veidotajā rakstā " Kāda ir naudas patiesā vērtība? " 

KATRAI NAUDAI SAVA VĒRTĪBA

Izdrukāt