Pētījums: sabiedrības priekšstati par finanšu plānošanu

Lai noskaidrotu sabiedrības priekšstatus par finanšu plānošanu, Latvijas Fakti Latvijas Bankas uzdevumā veica sabiedrības aptauju "No sprīdīša par saimnieku". Atbildot uz 25 jautājumiem, katrs aptaujas dalībnieks izteica savu viedokli par naudas vērtību, par iespējām saņemt lielāku atalgojumu, naudas aizņemšanos un parāda atdošanas iespēju izvērtēšanu, finanšu plānošanu un citiem gan ar personīgo, gan valsts finanšu pārvaldīšanas principiem. Pētījuma rezultāti liecina: esam tikai pusceļā!

Divas trešdaļas (66%) aptaujas dalībnieku pārstāvēja viedokli, ka Latvijas iedzīvotāji būtu vairāk jāizglīto par finanšu jautājumiem. Valdīja uzskats, ka izglītot vajadzētu, gan par personīgajiem, gan par valsts ekonomiku un valsts budžeta plānošanas jautājumiem.

Aptaujā biežāk minētie priekšstati par to, kas ir turīgs cilvēks, bija sekojošs – tas ir cilvēks, kuram pietiek visam, ko viņš vēlas (minēja 30% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju).

Biežāk minētie viedokļi jautājumā par ko valstij būtu jārūpējas primāri, lai tā  kopā ar iedzīvotājiem kļūtu turīgāka:

  • jārūpējas, lai iedzīvotāji strādātu gudrāk un radītu vērtīgākas preces un pakalpojumus, īpaši eksportam;
  • jācenšas palielināt iedzīvotāju skaitu, lai būtu pēc iespējas vairāk iedzīvotāju, kas maksā nodokļus;
  • jāiekasē no uzņēmumiem lielāki nodokļi un jāmaksā lielākas algas.

Mēneša ietvaros savus ienākumus/ izdevumus plāno nedaudz vairāk par pusi (52%) aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. Tuvākā gada laikā savus ienākumus/ izdevumus plāno 26% respondentu. Vēl tālākā nākotnē (tuvāko 5 – 10 gadu laikā), ilgtermiņā savus ienākumus/ izdevumus plāno tikai 7% aptaujas dalībnieku. No dienas līdz dienai dzīvo 12% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju.

Respondenti tika lūgti sevi iztēloties valsts vadītāja vietā veicot izvēli – vai valsts budžetā atvēlēt "vairāk naudas ceļa remontiem", neko neatstājot  "neparedzētiem, neplānotiem tēriņiem" vai tomēr atstāt drošības rezervi. Vairākums (60%) aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atstātu uzkrājumu neparedzētiem/ neplānotiem tēriņiem, kaut daļa ceļu paliktu neremontēti. 
24% aptaujas dalībnieku paredzētu uzreiz vairāk naudas ceļa remontiem.

Un kā Tu rīkotos, ja Tev būtu parāds un jāveic ikmēneša maksājumi, bet pēkšņi sabojātos ledusskapis un būtu jāiegādājas jauns?

Aptaujas dalībnieku atbildes uz šo un citiem jautājumiem vari uzzināt pielikumā "Aptaujas "No sprīdīšiem par saimniekiem" rezultāti" (pdf).

Izdrukāt

Pierakstīties jaunumiem

Esiet lietas kursā par pēdējiem jaunumiem! Regulāri saņemiet aktualitātes savā e-pastā!

Esiet lietas kursā par pēdējiem jaunumiem! Regulāri saņemiet aktualitātes savā e-pastā!