Latvijas Bankas galvenais mērķis
Latvijas Bankas kā centrālās bankas darbības galvenais mērķis ir cenu stabilitāte, kas sekmē ilgtermiņa ekonomisko izaugsmi.
Stabilas cenas ļauj plānot uzņēmējdarbību ilgākam laika posmam un dod iespēju ikvienam veidot uzkrājumus, nebaidoties, ka tiem pēkšņi zudīs vērtība.
Latvijas Bankas (centrālās bankas) funkcijas
Latvijas Bankas kā valsts centrālās bankas funkcijas pēc pārejas no lata uz eiro nav mainījušās, bet darbības lauks ir paplašinājies un tas, pirmkārt, skar monetārās politikas lēmumu pieņemšanu, ar līdztiesīgu balsi piedaloties eiro zonas – visu eiro ieviesušo valstu – kopīgās monetārās politikas lemšanā, kā arī veicot tam nepieciešamo makroekonomisko analīzi.
Latvijas Bankas galvenie uzdevumi ir:
- līdzdarboties eiro zonas monetārās politikas veidošanā un īstenošanā;
- pārvaldīt finanšu ieguldījumus;
- nodrošināt skaidrās naudas apriti Latvijā un piedalīties skaidrās naudas aprites nodrošināšanā eiro zonā;
- līdzdarboties maksājumu sistēmu raitas darbības veicināšanā Eirosistēmā;
- sagatavot un publicēt statistisko informāciju atbilstoši Eiropas Savienības tiesību aktu prasībām.
Centrālās bankas uzdevumi ir arī:
- konsultēt Latvijas Republikas Saeimu un Ministru kabinetu naudas politikas un citos ar Bankas uzdevumu veikšanu saistītos jautājumos;
- pārstāvēt Latvijas Republiku starptautiskajās valūtas institūcijās;
- veidot Kredītu reģistru, vākt reģistram nepieciešamos datus.
Latvijas Bankas neatkarība
Lai Latvijas Bankas īstenotā monetārā politika nodrošinātu sabiedrības interesēm atbilstošo mērķi – cenu stabilitāti valstī, ir svarīgi, lai Latvijas Bankas lēmumus nevarētu iespaidot ne politiķi, ne uzņēmēji, ne dažādas interešu grupas.
Latvijas Bankas neatkarība balstās uz četriem pamatprincipiem – kompetenci, neatkarīgu vadību, neatkarīgu finansējumu un starptautisko sadarbību.
1. Kompetence
Neviena cita institūcija nav tiesīga iejaukties Latvijas Bankas lēmumu pieņemšanā un praktiskajā īstenošanā. Tās rīcībā ir visi nepieciešamie instrumenti normatīvajos aktos noteikto funkciju veikšanai, piemēram, cenu stabilitātes nodrošināšanai, naudas laišanai apgrozībā, u.c.
2. Neatkarīga vadība
Lēmumus Latvijas Bankas vārdā pieņem Latvijas Bankas padome, ko veido Latvijas Bankas prezidents, viņa vietnieks un seši padomes locekļi. Šīs amatpersonas uz sešiem gadiem ievēl Latvijas Republikas Saeima, un pirms termiņa tās var atbrīvot tikai likumā noteiktos gadījumos.
3. Finanses
Latvijas Banka nesaņem finansējumu no valsts budžeta un neaizdod naudu valdībai. Latvijas Banka savus izdevumus sedz ar ieņēmumiem no ārvalstu valūtas un zelta rezervju pārvaldīšanas, kā arī no monetārajām operācijām.
Latvijas Banka neaizdod naudu uzņēmumiem un privātpersonām. Veiksmīgas monetārās politikas īstenošanas nolūkā kredītoperācijas tiek veiktas tikai ar kredītiestādēm.
4. Starptautiskā sadarbība
Latvijas Banka patstāvīgi un atbildīgi pārstāv Latvijas valsti starptautisko finanšu institūciju (piemēram, Eiropas Centrālās bankas un Starptautiskā Valūtas fonda) darbā un līdzdarbojas lēmumu pieņemšanā šo organizāciju kopējās interesēs.