Kurš iepriecinājis Ventspils iedzīvotājus un pilsētas viesus ar jaunu vides objektu "Latvijas kontūras zīme"?

Uzņēmējdarbības loma sabiedrībā

Materiāls tev palīdzēs:

saprast, kāda ir uzņēmējdarbības loma tautsaimniecībā; kādā veidā uzņēmējdarbība papildina valsts budžeta ieņēmumus un nodrošina sabiedrisko preču kvalitāti.


Mūsdienās termins "uzņēmējs" ir visiem labi zināms, un reti kurš šaubās par uzņēmējdarbības lomu tautsaimniecībā. Tomēr izpratne par uzņēmēja nozīmi veidojās pakāpeniski. Tikai ap 1800. gadu franču ekonomists Žans Batists Seijs (Jean–Baptiste Say) ieviesa terminu "uzņēmējs", kurā uzsvēra uzņēmēja būtisko lomu tautsaimniecībā. Ž. B. Seija radītais un mūsdienās pazīstamais šā termina raksturojums neatšķiras – uzņēmējam jāpiemīt jaunrades un komunikācijas spējām, prasmei organizēt, vadīt, būt uzņēmīgam un riskēt. Ekonomiskā izaugsme ir cieši saistīta ar uzņēmējspēju.

Uzņēmēji kombinē pieejamos resursus, apmierinot kādu sabiedrības vajadzību. Savukārt peļņas motīvs garantē, ka šī vajadzība tiek apmierināta pēc iespējas efektīvākā veidā, lieki netērējot resursus.
Piemēram, ja uzņēmējs varēs tērēt elektrību mazāk, viņš to noteikti darīs, lai samazinātu izmaksas un palielinātu peļņu.


Uzņēmēja loma tautsaimniecībā 


1. Tiek radītas darbavietas, nodrošinot iedzīvotājus ar darba iespējām. Nodarbinātie saņem algu un valstij maksā nodokļus – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) u.c. Šie nodokļi nonāk Valsts kasē un veido valsts budžetu. IIN nonāk gan valsts pamatbudžetā, gan pašvaldības budžetā. Par šo naudu pašvaldība var uzlabot novada labklājību – labot ceļus, ieguldīt skolu, slimnīcu, atpūtas iespēju attīstībā. Tāpēc ir būtiski, lai arī reģionos cilvēki vēlētos dzīvot, strādāt, veidot ģimenes un attīstīt vidi sev apkārt.

2. Tiek veicināta valsts rocība – tāpat kā darba ņēmēji maksā nodokļus, arī uzņēmēji veic nodokļu maksājumus valsts budžetā (piemēram, uzņēmumu ienākuma nodokli). Tādējādi valstij ir pieejami līdzekļi, lai sniegtu iedzīvotājiem sabiedriskās preces un pakalpojumus, kas nepieciešami arī pašiem uzņēmējiem, lai varētu veikt uzņēmējdarbību. Nodokļu ieņēmumi ļauj valstij nodrošināt augstāku iedzīvotāju izglītības un veselības līmeni – tā paaugstinot gan paša uzņēmēja, gan viņa darbinieku darba ražīgumu, kā arī drošību, īpašumtiesību neaizskaramību u.tml., kas ir svarīgi nosacījumi veiksmīgai uzņēmējdarbībai.

3. Tiek veicināta reģionālā attīstība un uzlabota dzīves kvalitāte. Mūsdienās grūti atrast pilsētu, kurā nebūtu vismaz viena kafejnīca, veikals, netiktu nodrošināti interneta un mobilo sakaru pakalpojumi. Protams, reģionu attīstības līmeņi ir atšķirīgi, tas atkarīgs gan no valsts īstenotās politikas, gan uzņēmējdarbības iespējām, iedzīvotāju koncentrācijas un maksātspējas konkrētā vietā. Uzņēmēji darbojas, lai apmierinātu klientu vēlmes un gūtu peļņu. Tomēr dažkārt uzņēmēji savā pašvaldībā uzlabo arī estētisko pievilcību. Piemēram, Ventspils ražošanas uzņēmums Bucher Municipal SIA Ventspils piejūras kāpu zonā uzstādīja Latvijas kontūras zīmi, soliņus un piekļūšanas celiņu līdz platformai. Tas padara vidi pievilcīgāku iedzīvotājiem un vienlaikus arī veicina uzņēmuma atpazīstamību.

4. Uzņēmējdarbība samazina ekonomiskās varas koncentrāciju. Attīstītākajās pasaules valstīs, arī Latvijā, pastāv jauktā ekonomiskā sistēma. Uzņēmējdarbība ļauj darboties  tirgus principiem, nodrošinot pircējam un pārdevējam brīvību pieņemt lēmumus par preču un pakalpojumu ražošanu un pirkšanu, kā arī par to cenu. Savukārt valsts ar tiesiski regulējošo lomu piedalās  tirgus nepilnību (piemēram, nabadzības un sociālās neaizsargātības) novēršanā.

5. Uzņēmējdarbība rada inovācijas, kas virza valsts attīstību, nodrošinot augstākus ienākumus. Starpvalstu salīdzinājumos Latvija inovāciju ziņā atrodas zemu – 5. vietā no beigām Eiropas valstu grupā, tomēr progress ir vērojams. Un nenoliedzami Latvijā ir uzņēmumi, kas rada inovatīvus produktus un produktus ar augstu pievienoto vērtību. 2018. gada Eksporta inovāciju balvas konkursa laureātu vidū bija SIA "Aerones" (augstas celtspējas bezpilota lidaparāts), AS "MADARA Cosmetics" (SPF saules aizsardzības produktu līnija) un SIA Gamechanger Audio (mūzikas instrumentu skaņas paildzināšanas pedālis "PLUS"). A

Foto: Aerones

 

Foto: Gamechanger

 


Lai uzņēmējs spētu īstenot idejas un attīstīt uzņēmējdarbību, svarīga ir vide, kurā uzņēmums darbojas, un to var ietekmēt arī valsts (stabila nodokļu politika, ērta un saprotama dokumentācija, pieejama infrastruktūra, emocionāls novērtējums utt.).