Kāpēc mums visapkārt ir tik daudz noteikumu?

Noteikumu nepieciešamība

Tu sapratīsi:

ka noteikumi palīdz arī tev justies un rīkoties droši.

Tu uzzināsi:

kāpēc atšķiras noteikumi mājās un skolā.

Draugi Matīss un Andris ātri saprata, kāpēc skolotāja aizrādīja viņiem par skaļo vasaras notikumu apspriešanu. Skolotāja paskaidroja, ka skolā un mācību stundās ir savi noteikumi – visiem skolēniem klasē un arī skolotājai ir tiesības netraucēti strādāt. Draugu skaļās sarunas klasē pārējiem traucēja.

Noteikumi dažādās vietās un situācijās atšķiras. Andrim līdzi paņemtās skrituļslidas vajadzēja ielikt tam domātā maisiņā un atstāt skolas garderobē. Tad tās nevienam netraucētu.

Padomā!

Kāpēc Andris ar skrituļslidām nevar braukt pa skolas gaiteni vai lielveikalu?

Andra mamma, pavadot Andri uz skolu, vienmēr atgādina ceļu satiksmes noteikumus. Andris jau zina, ka iela nav rotaļu laukums. Viņš ir iegaumējis – šie noteikumi jāievēro arī tad, ja  kādreiz tie šķiet nevajadzīgi un it kā ērtāk ir rīkoties citādāk.

Noteikumi — prasība jeb nosacījums, ko izvirza cilvēkam, par to vienojoties, lai nodrošinātu drošību un aizstāvētu cilvēku tiesības.

Ierosmei noskaties videomateriālu par ceļu satiksmes drošību!

Andrim ceļā uz skolu nākas šķērsot dzelzceļa pārbrauktuvi – arī tur ir jāievēro noteikumi!

Tādēļ Andris ikvienam iesaka:

Iedomājies, kāda būtu dzīve bez noteikumiem!
Katrs dotos, kur vien sirds kāro. Automašīnas brauktu, kur vien tīk, piemēram, pa ietvi.
Šādās situācijās pastāvētu risks automašīnām saskrieties, gājējiem pakļūt zem automašīnām.  Tas taču nebūtu droši.
Šāda pārvietošanās aizņemtu arī vairāk laika, jo jābrauc būtu lēnāk, lai varētu izvairīties no bīstamām situācijām.
Tomēr šie nav vienīgie noteikumi, ar kuriem saskaramies ikdienā.

Noteikumi pastāv arī skolā. Tie nosaka, kā uzvesties skolā, piemēram, nedrīkst pārvietoties gaitenī ar skrituļslidām kājās, spēlēt bumbu, ka pēc mācību stundas jāsakārto sava darba vieta.

Padomā!

Vai tu zini, kur vari uzzināt savas skolas iekšējās kārtības noteikumus? Ja nezini, pavaicā skolotājai (skolotājam) un kopīgi iepazīstieties ar tiem!

Arī sporta spēlēs ir noteikumi. Futbolā nav atļauts bumbu mest vārtos ar rokām, basketbolā – spert bumbu ar kāju, kamēr hokejā – ar rokām turēt pretspēlētāja nūju.

Mums visapkārt – gan skolā, gan mājās, kā arī citur ir vēl daudz citu dažādu noteikumu, piemēram, elektrodrošības noteikumi, ugunsdrošības noteiktumi.

Noteikumi nodrošina drošību, kārtību, kopīgu izpratni par pieļaujamo.

Tie arī iedrošina iesaistīties darbībā, piemēram,  piedalīties skolas futbola sacensībās, jo tu zini, ka neviens nedrīkst spēlētāju grūst zemē un apzināti kaitēt viņa drošībai.

Noteikumu ievērošana ir katra cilvēka atbildība.

Padomā!

Kas, tavuprāt, ir atbildība? Iespējams, ka tavas domas sakritīs ar kādu no konkursa "Mana vārdnīciņa" laureātu atbildēm.

Konkurss "Mana vārdnīciņa" laureātu darbi