Latvijā sākas "Tavas pensijas nedēļa"

No 27. novembra līdz 3. decembrim Latvijā notiek "Tavas pensijas nedēļa" – pasākumu un aktivitāšu kopums, kuru Latvijas finanšu nozares dalībnieki rīko jau trešo reizi, lai veicinātu pārdomātu un savlaicīgu ilgtermiņa uzkrājumu veidošanu.

Ilustratīvs attēls

Tavas pensijas nedēļā" iedzīvotājiem tiks atgādināts, ka labākais laiks, lai sāktu veidot pārdomātu pensijas uzkrājumu, ir jau no pirmās algas, bet nākamais labākais brīdis ir tagad. Nedēļā ar īpašām aktivitātēm piedalīsies Latvijas Banka, Latvijas Apdrošinātāju asociācija, Finanšu nozares asociācija, AS "SEB banka", Luminor Bank AS Latvijas filiāle un AS "Citadele banka".

Par ilgtermiņa uzkrājumu veidošanu paredzētas gan informatīvas aktivitātes sociālajos tīklos un medijos, gan arī izglītojoši pasākumi un lekcijas.

Citām nedēļas aktivitātēm var sekot līdzi Latvijas Bankas izglītojošajā tīmekļvietnē "Naudas skola" un "Facebook" lapā "Naudasprasme", kā arī iesaistīto institūciju sociālo tīklu platformās.

 


 

Noskaties video sērijas – svarīgākais, kas jāzina par pensiju!

ilustratīvas attēls

Tu sapratīsi, kā veidojas pensija un uzzināsi, kur var sekot līdzi savas pensijas uzkrājumam, un kas šo uzkrāto naudu pārvalda. Pie katra video ir pieejamas konkrētu interneta vietņu saites, lai noskaidrotu savas pensijas uzkrājumu, pārvaldnieku, kā arī salīdzinātu izvēlētā plāna rezultātus ar citiem. Sērijas noslēgumā gūsi vērtīgu pārskatu iespējām, kam un kā var atstāt savu pensijas uzkrājumu mantojumā. Skatīties video

Noskaties diskusiju "Kā līdz vecumam tikt pie bagātības?

ilustratīvas attēls

Nedēļa tiks atklāta 27. novembrī plkst. 16.00 ar Latvijas Bankas rīkotu sarunu "Kā līdz vecumam tikt pie bagātības?". Eksperti pastāstīs, kā darbojas Latvijas pensiju sistēma un kā izvēlēties sev piemērotāko pieeju pensiju uzkrājuma veidošanai. Sarunā piedalīsies Latvijas Bankas Apdrošināšanas un pensiju uzraudzības pārvaldes vadītāja Evija Dundure un "Neatkarīgais investors" partneris, "Latvijas Radio 5 – Pieci.lv" raidījuma "Jauni un bagāti" producents Valters Vestmanis, to vadīs Latvijas Bankas Finanšu pratības daļas vadītāja Aija Brikše. Lasīt vairāk

 

Kāpēc svarīgi par pensiju rūpēties laikus?

Kā liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dati, Latvijas iedzīvotāji, aizejot pensijā, vidēji saņem tikai pusi no ienākumiem, kuri bija pirms pensionēšanās, proti, 54.3 %. Tas nozīmē, ja cilvēka darba alga bija 1000 eiro mēnesī, tad, aizejot pensijā, viņa ienākumi strauji samazinās un viņš saņem 543 eiro mēnesī. Tas tiek saukts par ienākumu aizvietošanas koeficientu, un Latvijas Bankas prognozes liecina, ka pašreizējās demogrāfiskās situācijas rezultātā ienākumu aizvietošanas koeficients turpinās samazināties un nākotnē nepārsniegs 40 %. Tāpēc individuālo papildu uzkrājumu veidošana vecumdienām ir ļoti būtiska.

Pēc Latvijas Bankas pasūtījuma veiktā "Latvijas Faktu" socioloģiskā aptauja liecina, ka lielākā daļa jeb 77 % Latvijas iedzīvotāju domā, ka pensiju vecumdienās nodrošinās 1. un 2. pensiju līmenis. Arvien lielāka daļa iedzīvotāju (37 %) prognozē, ka arī pensijas vecumā turpinās strādāt.

Izdrukāt