Kāpēc nauda Latvijā ir tik dažāda?

Nauda Latvijas teritorijā

Tu uzzināsi:

kā un kāpēc mainījās nauda Latvijā.


Māras un Anša vectētiņam nejauši saplīsa krājkasīte. Tajā dvīņi atrada līdz šim neredzētas monētas, uz kurām nebija uzraksta "euro". Vectētiņš teica, ka tā ir "vēsturiska nauda". Ansis gribēja ar šo naudu samaksāt veikalā par gardumiem sunim Džipiņam, bet pārdevēja pie kases to nepieņēma kā maksāšanas līdzekli. Kāpēc? Pēc atbildes uz šo jautājumu abi devās uz bibliotēku. 

Lai Latvijā veikalā nopirktu kāroto preci, tev pašlaik makā ir jābūt eiro monētām un banknotēm. Taču vēl pirms dažiem gadiem bija pavisam citādāk. Līdz 2014. gadam Latvijā norēķinājāmies ar latiem. Tad latus un santīmus nomainīja eiro banknotes un monētas un centu monētas.


Eiro  daudzās Eiropas Savienības valstīs ieviestā oficiālā valūta (tā sauc arī naudas vienību). 


Naudai Latvijā ir divus tūkstošus gadu sena vēsture – tā var daudz pastāstīt par mūsu zemi un cilvēkiem. Latvijā senākā līdz šim atrastā nauda ir romiešu monētas. Tās Latvijas teritorijā nonāca kopā ar tirgotājiem. Monētas iemainīja pret dzintaru, kažokādām, vasku vai medu.

Tam sekoja ilgs laikposms, kad Latvijas teritorijā mainījās varas un kā maksāšanas līdzekļus izmantoja dažādas naudas zīmes no citām valstīm, piemēram, dālderus, dukātus, sudraba un zelta rubļus, markas. Dažus gadus pēc Latvijas valstiskās neatkarības iegūšanas – 1922. gadā – Latvijas Banka laida apgrozībā pirmo Latvijas latu, kas savu nosaukumu ieguva no vārda "Latvija". Pēc gada latam pievienojās arī santīmi.

Interesanti!

Pēc Latvijas Republikas dibināšanas lata un santīma nosaukuma izvēle bija sabiedrības un valstsvīru diskusiju objekts. Priekšlikumos par nosaukumu lielākajai un mazākajai naudas vienībai bija tādi apzīmējumi kā "ozols"– "zīle", "līga"– "daila", "saule"– "austra", "velta"– "imanta", "pūķis"– "rūķis" un citi. Tika arī rosināts nosaukt jauno naudas vienību līdzīgi Francijas naudas apzīmējumiem – par franku un santīmu. Ministru kabinets (šeit saite uz tēmu Valsts attiecīgo apakštēmu, kur Ministru kabinets pieminēts.) izdarīja izvēli par labu latam. A
1940. gadā Latvija tika okupēta un iekļauta PSRS sastāvā. Latvijas nacionālā valūta lats tika anulēts. Tikai pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas lats atguva Latvijas nacionālās valūtas statusu. Savukārt kopš 2014. gada Latvija pievienojusies eiro zonai. Latvijā tika ieviests eiro. Tagad norēķiniem mēs izmantojam Eiropas Savienības vienoto valūtu eiro.

 Noskaties video par naudas laikiem Latvijā!

Naudas vēsturiskais ceļš Latvijā 

Pārbaudi sevi

3.1. uzdevums 


Visā pasaulē monētas un banknotes ir kā vēstures ceļveži, jo uz naudas zīmēm attēloja populāras personības, valstsvīrus, ievērojamas celtnes, valsts ģerboņus un svarīgus vēsturiskus notikumus.
Pārbaudi sevi

3.2. uzdevums 


Mūsdienās norēķināmies par precēm un pakalpojumiem pārsvarā ar monētām vai banknotēm vai arī maksājam ar maksājumu kartēm. Darījumu summas mūsdienās reizēm sasniedz tādus apjomus, ka izmantot monētas un banknotes nav praktiski. Risinājums šai problēmai ir maksājumi internetbankā, kur preču apmaiņu atspoguļo vien skaitļu maiņa datora ekrānā.