Kāpēc es nevaru iegūt visu, ko gribu?

Ierobežoti resursi

Tu sapratīsi:

ka visas vajadzības un vēlmes nav iespējams apmierināt;
kāpēc ir jāizvēlas;
kā dažādās situācijās pieņemt lēmumus.

Tu mācēsi:

atšķirt, kuras vajadzības varam apmierināt pašlaik un kuras vēl ne.

Ansis un Māra turpina plānot savas dzimšanas dienas svinības. Tas nemaz nav tik viegli. Vecāki ir plānojuši svinībām iztērēt 60 eiro.
Par dažām lietām dvīņi jau vienojušies, tomēr viņu domas par visu vēl nesakrīt. Katrs ir izveidojis savu dzimšanas dienai nepieciešamo lietu sarakstu.

Anša saraksts
Māras saraksts
12 baloniilustratīvs attēls10 eiro12 baloni10 eiro
Dzimšanas dienas svecītes5 eiroĪpašas cepures jubilāriem4 eiro
Papīra šķīvji5 eiroDzimšanas dienas svecītes5 eiro
Papīra krūzes5 eiroPapīra šķīvji5 eiro
Papīra galdauti5 eiroPapīra krūzes5 eiro
Pašu gatavotas picas15 eiroPašu gatavoti karodziņi0 eiro
Atspirdzinošie dzērieni5 eiroPicas ilustratīvs attēls30 eiro
Pašu gatavota kūka10 eiroPapīra galdauti5 eiro
Sportiskas aktivitātes dārzā 0 eiro      ilustratīvs attēlsPašu gatavota kūka 10 eiroilustratīvs attēls
Šūpoles, slidkalniņš dārzā0 eiroGalda spēles ilustratīvs attēls0 eiro

Ūdens0 eiro
KOPĀ:60 eiro KOPĀ:74 eiro

Vajadzību un vēlmju īstenošanai visiem ir nepieciešami dažādi  resursi.

Kas mums nepieciešams, lai vajadzības īstenotu?

Attēlā uzskaitīti dažādi resursu veidi - nauda, laiks, pašu darbs, zināšanas, instrumenti, dabas izejvielas.

Veikalu plauktos ir daudz interesantu lietu. Tomēr iegādāties tās visas vienlaikus nav iespējams.

Vajadzību un vēlmju ir ļoti daudz, bet, lai tās visas apmierinātu, iespēju mums vienmēr ir par maz. Piemēram, nauda ir ierobežotā daudzumā.

Ierobežoti resursi — nepietiekams resursu (piemēram, naudas, laika, materiālu) daudzums, lai apmierinātu savas vajadzības un vēlmes.

Padomā!

Ko tu varētu nopirkt par 50 centiem?

Brīvdienās gribam iesaistīties dažādās aktivitātēs tikties ar draugiem, aizbraukt uz laukiem, apmeklēt kinoteātri, doties uz sporta vai mūzikas nodarbībām. Visu paveikt vienas nedēļas nogales ietvaros, visticamāk, nav iespējams, jo pietrūkst laika.

Vajadzību apmierināšanu var ierobežot arī citi resursi.
Piemēram,
  • dvīņiem ir viens slēpju pāris uz abiem. Vienlaikus viņi abi nevar piedalīties slēpošanas sacensībās;
  • nepietiek laika vienlaikus apmeklēt divus pulciņus.

Cilvēku vajadzības ir neierobežotas, bet iespējas (resursi) to apmierināšanai ir ierobežoti.

Padomā!

Kuras vēlmes un vajadzības tu vari apmierināt jau pašlaik?
Kuras vēlmes un vajadzības tu pašlaik vēl nevari apmierināt?

Kamēr Māra ar Ansi gatavojas savas dzimšanas dienas svinībām, viņu klasesbiedri Andris un Matīss, kuri dzīvo netālu esošajā daudzstāvu mājā, nevar izlemt, ko darīt brīvdienās.

Uzdevums 2.2.

Padomā!ilustratīvs attēls

Vai tu zini, kā droši rīkoties internetā?

Atbildi meklē interneta vietnē: https://drossinternets.lv/

Noskaties divas animācijas filmas "Aitu dzīve" un apdomā atbildes uz jautājumiem! Pārrunā tās ar saviem mājiniekiem!

Animācijas filma "Apmātība" ir par to, kāpēc nav ieteicams pavadīt pārlieku ilgu laiku pie datora, tālruņa un citām ierīcēm.

Saite uz animācijas filmu "Apmātība".

Padomi tev!

• Pārlieku daudz laika pavadot pie dažādām ierīcēm (planšetes, datora, viedtālruņa), tu pierodi pie to lietošanas!

• Ilgstoša sēdēšana pie datora un citām ierīcēm var pasliktināt ne tikai tavu veselību (slikta redze, muguras sāpes, traucēts miegs), bet arī sekmes skolā un personiskos sasniegumus, jo tiek "zagts" laiks, ko vari izmantot lietderīgāk, piemēram, nodarbojoties ar kādu hobiju!

Animācijas filma "Mobilā telefona vergs" ir par to, kādas sekas var būt tam, ja tālruni nekad neizlaiž no rokām.

Saite uz animācijas filmu "Mobilā telefona vergs".

Padomi tev!

• Sabiedriskās vietās (skolā, sabiedriskajā transportā, teātrī u.c.) nerunā skaļi pa mobilo tālruni un ieslēdz klusuma režīmu, lai netraucētu apkārtējiem!

• Nekļūsti atkarīgs no sava mobilā tālruņa!

Vajadzību ir ļoti (neierobežoti) daudz, bet pieejamie resursi, piemēram, laiks un nauda, ir ierobežotā daudzumā.

Tāpēc vienlaikus apmierināt visas vajadzības nav iespējams!

Ekonomikas pamatproblēma:

cilvēku vajadzības ir neierobežotas, ber resursi to apmierināšanai ir ierobežoti.