Ko es gribu un ko man vajadzētu?

Vēlmes un vajadzības

Tu sapratīsi:

kas ir vajadzības un vēlmes;
katram var būt atšķirīgas vajadzības, un kāpēc tā ir.
Tu mācēsi:

atšķirt sev nozīmīgākās ikdienas vajadzības.

Dvīņiem Mārai un Ansim tuvojas dzimšanas diena. Abi kopā ar vecākiem plāno svinības. Tās notiks vienā dienā. 

Māra vēlas, lai svinībās piedalītos daudz meiteņu, telpa jāizrotā gaišos toņos, ar lentēm un baloniem. Sajūta tad būs gaiša, mājīga un draudzīga. Ar draudzenēm Māra spēlētu kādu galda spēli. 

Ēdienkartē varētu būt mazas maizītes, sagriezti dārzeņi, kēksiņi ar balto glazūru un augļi. Dzimšanas dienas torti viņa vēlas visās varavīksnes krāsās.

Dvīņi Māra un Ansis apspriež savas vajadzības un vēlmes ar vecākiem.


Savukārt Ansis negrib piekrist māsas plānam. Viņš labāk vēlētos uzaicināt ciemos gan zēnus, gan meitenes un sarīkot dažādas sporta spēles. Dārzā nepieciešams basketbola grozs, florbola vārti un vēl dažas lietas kādai aktīvai spēlei. 

Ansim nemaz nepatīk Māras doma par gaišajiem toņiem un lentēm. Viņš ir priecīgs par baloniem, bet gribētu tos dažādās krāsās. Arī torti viņš vēlas izdekorētu atbilstoši sporta tematikai. Ēdienkartē viņš grib tikai picu!

Vēlmju un vajadzību abiem dvīņiem ir daudz, bet visu nav iespējams īstenot. 
Katrs no mums ir atšķirīgs ar izskatu, apģērbu, raksturu un vaļaspriekiem. Atšķiras arī dienas, gadalaiki un vietas.

Padomā!

Palīdzi dvīņiem saprast, ko un kā izvēlēties! Kuras idejas īstenot un kuras atmest?


Katru dienu kaut ko vēlamies. Tas var būt apģērbs, jauna grāmata, kinoteātra apmeklējums vai arī kā stāstiņā par dvīņiem nepieciešamais dzimšanas dienas svinībām.

To visu kopā sauc par vajadzībām.


Vajadzības — nepieciešamība pēc tā, bez kā nav iespējas izdzīvot (iztik). Tās rodas tad, ja trūkst kaut kā ikdienas dzīvei obligāta.  


Ir vajadzības, kuru apmierināšana nepieciešama cilvēka izdzīvošanai (bez kuru apmierināšanas cilvēks nevar iztikt), piemēram, ēdiena, apģērba un mājokļa vajadzība.

Ir tādas vajadzības, kuru apmierināšana nav obligāti nepieciešama, bet padara ikdienu patīkamāku, piemēram, kinoteātra apmeklēšana, ceļošana vai rotaļlieta. Tās tiek sauktas arī par vēlmēm.

Vēlmes — preces, pakalpojumi, kurus cilvēki grib patērēt, un citas nepieciešamības, bez kuru apmierināšanas varētu arī iztikt.

Vēlmes ir kā sapņi, to var būt ļoti daudz un tās var būt dažādas, tās var īstenot šodien, pēc daudziem gadiem vai arī neīstenot nekad.

Visas vēlmes un vajadzības nav iespējams apmierināt, tās nopērkot (piemēram, gaisa, mīlestības, apkārtējo cilvēku cieņas, saules gaismas vajadzība).


Pārbaudi sevi!

1.1. uzdevums


Pārbaudi sevi!

1.2. uzdevums


Pārbaudi sevi!

1.3. uzdevums


Pārbaudi sevi!

1.4. uzdevums


Pārbaudi sevi!

1.5. uzdevums


Pārbaudi sevi!

1.6. uzdevums


Cilvēkiem var būt vienādas vēlmes un vajadzības, taču tās var arī atšķirties.

Vajadzības un vēlmes ir atkarīgas no tā brīža apstākļiem piemēram, saulainā laikā nevajag gumijas zābakus un lietussargu.

Vēlmes un vajadzības var ietekmēt cilvēka vecums, nodarbošanās un citi apstākļi. Arī tev pašam dienas laikā dažādos apstākļos vēlmes un vajadzības atšķirsies.


Pārbaudi sevi!

1.7. uzdevums


Cilvēkiem ir neierobežoti daudz vēlmju un vajadzību, un daudzas no tām cilvēks pats ne vienmēr spēj apmierināt.

ilustratīvs attēls

Mums visiem gribas ticēt brīnumiem. Iespējams, tāpēc ir radušās brīnumpasakas un ticējumi, piemēram, dzimšanas dienas tortē nopūšam svecītes, kaut ko vēloties, meklējam pieclapu ceriņa ziedu un izsakām vēlēšanos, krītot zvaigznei.


Padomā!

Kāpēc nevar iegūt visu, ko grib? Noklausies pasaku "Zvejnieks un zelta zivtiņa"!


1.8. uzdevums. Darba lapa "Manas ģimenes vēlmes un vajadzības".

Ja tev ir iespējams, izdrukā darba lapu "Manas ģimenes vēlmes un vajadzības"!

Darba lapa "Manas ģimenes vēlmes un vajadzības"
Mājās apspriediet, kuras ir jūsu ģimenes vajadzības un vēlmes!