Ko darīt, lai strādājot pelnītu vairāk?

Darba alga, tās atšķirības

Materiāls tev palīdzēs

izprast, ka arī izvēlētās profesijas ietvaros atalgojums var būtiski atšķirties, ņemto vērā zināšanas un prasmes, darba kvalitāti un precizitāti, centību un atbildību, spēju mainīties līdzi laikam un apgūt jaunas zināšanas un pieredzi.

Darba cenu jeb darba algu ietekmē pieprasījums un piedāvājums. Kā tu vari izveidot savu piedāvājumu tādu, lai darba devējs būtu gatavs maksāt vairāk?

Tagad, kad darba sludinājumos ir norādīts amata atalgojums vai tā amplitūda, ir daudz vieglāk salīdzināt savu algu ar citu algām.

Labi zināms, ka dažādu profesiju pārstāvji saņem ļoti dažādu atalgojumu; visbiežāk šīs atšķirības ir atkarīgas no tā, cik daudz pūļu ir bijis nepieciešams profesijas apguvei un kādā kvalitātē tas ir darīts. Ārsts, kurš pavadījis daudzus gadus, apgūstot profesiju, saņem augstāku atalgojumu nekā frizieris, kurš profesiju apguvis īsos kursos. Augstāks atalgojums tiek maksāts arī par risku (piemēram, armijā vai raktuvēs) un atbildību (piemēram, aviodispečeriem).

Galdnieks veido koka izstrādājumu.
Viesmīle slauka galdu.
Inženieris lodē mikroshēmu.

Tomēr arī vienas un tās pašas profesijas pārstāvji bieži vien saņem dažādu atalgojumu. To ietekmē vairāki faktori.

Padarītais darba daudzums. Ja darba devējs maksā par padarīto, tad galdnieks, kurš izgatavojis 10 galdu, saņem lielāku algu nekā kolēģis, kurš izgatavojis tikai piecus galdus.

Darba kvalitāte. Piemēram, elektriķis ar vairāku gadu pieredzi, atbildības sajūtu par savu darbu un tieksmi paveikt uzdevumus laikus būs iespēja konkurēt uz atbildīgāku darbu un tādējādi saņemt lielāku atalgojumu nekā kāds, kurš savu darbu veic pavirši. Uzņēmumi maksā vairāk par labi padarītu darbu. Tas ir ļoti līdzīgi mācībām skolā – visi, kas dodas uz skolu, ir skolēni, tomēr visiem nav vienādi vērtējumi. To nosaka iegūtās zināšanas, prasme tās apliecināt, centība un ieguldītais laiks zināšanu apguvē, kā arī sevis pilnveidošanā.

Darbavietas. Friziere Rīgas centrā visbiežāk saņem lielāku algu nekā attālā lauku frizētavā, jo Rīgā klienti spēj par darbu maksāt vairāk, arī klientu ir vairāk. Latvijā lielākas algas ir uzņēmumos, kuri savu produkciju eksportē, un ārvalstu uzņēmumos, kuri darbojas Latvijā.

Prasmes un zināšanas. Darba devējs varēs paaugstināt algu tam viesmīlim, kurš prot vairākas svešvalodas. Grāmatvedībā lielāku algu saņem grāmatvede, kura prot veikt sarežģītāku darbu.

Nodrošinājums ar kapitālu. Ja divi šoferi veic kravas pārvadājumus, bet vienam no viņiem ir transportlīdzeklis, kas katru nedēļu saplīst un jāremontē, tad šis šoferis var pārvadāt mazāku kravas apjomu – šofera darba ražīgums ir zemāks. Jo zemāks ir darba ražīgums, jo mazāku atalgojumu darba devējs var atļauties maksāt.

Īpašas spējas un prasmes. Vēl lielāka atšķirība ir sportā, mākslā. Basketbolists Kristaps Porziņģis spēlē NBA, un viņš ir noslēdzis līgumu uz pieciem gadiem 158 milj. ASV dolāru (139 milj. eiro) vērtībā, taču Latvijas čempionāta komandās spēlē spēlētāji, kuri saņem daudz mazākas summas. Dziedātājas Madonnas honorārus nevar salīdzināt ar Latvijas dziedātāju atalgojumu.

Vairāk uzzināt vari videomateriālā "Markuss uzzina, ka jāmācās būs visu mūžu".