Vai uzņēmumam, kurš izstrādā interneta vietņu dizainu un saturu, ir vērts iegādāties jaunāko datorprogrammatūru, kas maksā dārgi?

Uzņēmuma darba ražīgums

Materiāls tev palīdzēs:

noskaidrot, kā var paaugstināt darba ražīgumu uzņēmumā un kāda ir darba ražīguma nozīme uzņēmuma ienākumu paaugstināšanā.


Jo augstāks uzņēmuma darba ražīgums, jo vairāk produkcijas tiek saražots un jo vairāk var pārdot (tātad produkcija apmierina pircēju vēlmes un ir pieprasīta), tāpēc uzņēmējs var gūt lielāku peļņu, savukārt tas ļauj maksāt darbiniekiem lielāku algu. Kāpināt darba ražīgumu ir ieinteresēti gan darbinieki, gan darba devēji, gan arī valsts.

Efektivitāti nosaka, iegūto rezultātu (peļņu) attiecinot pret izlietotajiem resursiem, kas bijuši nepieciešami rezultāta (peļņas) gūšanai. Darba efektivitātes rādītājs ir darba ražīgums (sk. tēmu "Labklājība"). (Uzņēmēji aprēķina arī citus efektivitātes rādītājus, piemēram, kapitālieguldījumu efektivitāti jeb rentabilitāti.)

Kā uzņēmējs var paaugstināt darba ražīgumu?

1. Sekojot līdzi tehnoloģiju attīstībai un piesaistot investīcijas, lai nodrošinātu darbiniekus ar darbagaldiem un iekārtām darba kvalitatīvai un ērtai veikšanai (piemēram, lai klientiem veidotu interneta vietnes, nepieciešams jaudīgs dators, aktuāla datorprogrammatūra, galds un ērts darba krēsls).

2. Apzinot un iegādājoties kvalitatīvus, kā arī inovatīvus materiālus (piemēram, ja šūšanai izmantos diegus, kas bieži trūkst, būs bieži jāaptur ražošana un tiks saražots mazāk).

3. Izmantojot inovatīvas metodes darba organizācijai. Darba organizācijas lielo nozīmi pierādīja zinātnieks Īzaks Ņūtons (Isaac Newton). Pēc atklājumu veikšanas karaliene viņu iecēla par naudas kaltuves vadītāju. I. Ņūtons ar tiem pašiem strādniekiem tajās pašās telpās, izmantojot tos pašus darbgaldus, bet tikai mainot darba organizāciju, spēja septiņas reizes palielināt monētu ražošanas apjomu. A

  4. Veicot darba dalīšanu un specializāciju, darbiniekiem dodot konkrētus darba uzdevumus un prasot atbildību par sasniegto rezultātu. Atlasot amatam atbilstošus darba veicējus, ņemot vērā nepieciešamo izglītību, pieredzi, kvalifikāciju, kā arī nodrošinot iespēju un mudinot strādniekus mācīties visu mūžu.

5. Veicinot strādnieku ieinteresētību darbā (tirgus ekonomikā par vienu no labākajiem stimuliem tiek dēvēta darba alga). Izmantojot dažādas darba samaksas sistēmas. (Uzņēmējs izvēlas darba samaksas sistēmu, kas veicamajam darbam ir vispiemērotākā. Darbinieks, kuram maksā par konkrēta darba veikšanu vai padarīto daudzumu, ir ieinteresēts darbu paveikt ātrāk un izdarīt vairāk, lai saņemtu samaksu. Maksājot laika darba algu, uzņēmējs ir ieinteresēts, lai darba ražīgums būtu augstāks (ir svarīgi, cik daudz darbinieki paveic konkrētā laikposmā.) Katrai sistēmai ir savas priekšrocības un trūkumi, tāpēc šīs sistēmas var papildināt ar prēmijām vai citiem atbalsta veidiem (piemēram, veselības apdrošināšana, apmaksātas mācības, mobilā tālruņa sarunu samaksa utt.). Vienlaikus ir svarīgi nodrošināt patīkamu darba vidi (darba vieta un tās nodrošinājums, uzņēmuma vadības un darbinieku attiecības, darbinieku savstarpējās attiecības).

Pārbaudi sevi!

5.1.uzdevums.

Pārbaudi sevi!

5.2. uzdevums

Darba samaksas sistēmas
Izšķir dažādas darba samaksas sistēmas. 

Gabaldarba alga – darba devējs maksā par padarīto, piemēram, zemnieku saimniecība maksā saviem strādniekiem par salasīto zemeņu daudzumu. Jo čaklāks strādnieks, jo vairāk ogu salasa, jo lielāks viņa atalgojums. 

Laika darba algu saskaņā ar Darba likuma 62. pantu aprēķina atbilstoši faktiski nostrādātajam darba laikam neatkarīgi no paveiktā darba daudzuma. Piemēram, ir iestādes, kurās par astoņu stundu darbadienu darbinieki mēneša beigās saņem konstantu darba līgumā noteikto algu neatkarīgi no tā, vai darbs ir pabeigts, vai nav. Piemēram, Sofija strādā veikalā, kura darba laiks ir no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00, darbs nevar tikt veikts attālināti no mājām. Laika darba alga var būt arī darbiniekiem, kam nav tiešas saskarsmes ar klientiem, piemēram, rūpnīcās un birojos.

Akorda darba algu maksā par konkrēta darba pabeigšanu noteiktajā termiņā. Piemēram, Jāņa uzņēmumam nepieciešams izveidot jaunu interneta vietni. Anna vienojas par šā darba veikšanu noteiktā termiņā un par summu, ko saņems pēc darba nodošanas. Pēc interneta vietnes izveidošanas uzņēmums Annai samaksā solīto algu.


Pārbaudi sevi!

5.3. uzdevums

Tomēr uzņēmuma darba ražīgumu var noteikt tas, cik ražīgs ir uzņēmuma vājākais posms (ja tas ir svarīgs komponents): piemēram, uzņēmumā var būt modernākās iekārtas, izcili tehniskie darbinieki, patīkama darba vide, bet, ja mārketinga un pārdošanas daļa strādās vāji, uzņēmums nespēs gūt lielus ienākumus. Tas negatīvi atspoguļosies visu uzņēmumā strādājošo darba ražīgumā.