Ko iedzīvotājiem apamaksā valsts?

Valsts izdevumu veidi

Materiāls tev palīdzēs:

izprast galvenos valsts izdevumu veidus un to savstarpējās atšķirības.

Vai esi domājis, kur rodas nauda tavām skolas grāmatām, stadiona būvei, skeitparkam, koncertzālei?

Valsts izdevumu veidi

Lielākā daļa valsts izdevumu Latvijā tiek segta no līdzekļiem, kas iegūti, uzņēmumiem un iedzīvotājiem maksājot nodokļus. Finanšu ministrijas infografika par to, kā tiek sadalīts viens nodokļos samaksāts eiro.
 
Nomaksājot nodokļus, samazinās mājsaimniecību un uzņēmumu rīcībā esošie ienākumi. Var rasties doma: nemaksājot nodokļus, cilvēki paši varētu lietderīgāk izlietot šo naudu. Daudzi piemirst, ka par izglītību skolā nav jāmaksā. Arī veselības aprūpe bērniem ir bez maksas. Pieaugušajiem pacientu līdzmaksājumi sedz vien niecīgu daļu no kopējām izmaksām – pārējo sedz no nodokļiem. Skolās daudzi bērni saņem valsts vai pašvaldības apmaksātas pusdienas, pienu, augļus – arī to apmaksā no nodokļiem. Arī sociālie pabalsti, armija, policija, bibliotēkas, ceļu infrastruktūra, tiesas un daudz citu valsts pakalpojumu tiek nodrošināti uz nodokļu rēķina.

 Noskaties VID rīkotā konkursa "Es nodokļu vlogeris" 1.vietas ieguvēju video: I LOVE NODOKĻI


Lai gan valsts pakalpojumu klāsts ir līdzīgs visā pasaulē, tomēr valstu starpā pastāv atšķirības uzskatos, ko  ir jāfinansē valstij. Īpaši atšķirīgas pieejas pastāv sociālā taisnīguma, kā arī izglītības un veselības aprūpes pakalpojumu jomā.
Jo vairāk labumu iedzīvotāji vēlas saņemt no valsts, jo lielāki nodokļi jāmaksā. Skandināvijas valstu iedzīvotāji ir ar mieru maksāt lielus nodokļus, lai visiem iedzīvotājiem būtu pieejama bezmaksas izglītība, veselības aprūpe un dāsni pabalsti. Savukārt ASV iedzīvotāji dod priekšroku maksāt zemus nodokļus, bet par veselības aprūpes pakalpojumiem un daļēji arī par izglītību maksāt pašiem.
Latvijā iedzīvotāji maksā mērenus nodokļus, pretī saņemot samērā zemus sociālos pabalstus, kā arī daļēji apmaksātus veselības aprūpes un izglītības pakalpojumus.
 

Padomā!

Kā sabiedrība iegūst līdzekļus šo vajadzību apmierināšanai?



Pārbaudi sevi

1.1. uzdevums