Kas jāņem vērā, pirms izvēlies ilgtspējīgus finanšu produktus?

Praktiski padomi

Galvenie ieteikumi, kas jāņem vērā, pirms izvēlies ilgtspējīgus finanšu produktus

1. Izlem, cik svarīga tev ir ilgtspēja un kādus finansiālos mērķus vēlies sasniegt, pirms izvēlies produktu.

Pirms pieņem jebkādu finansiālu lēmumu, noskaidro, kādi vides, sociālie vai pārvaldības jautājumi tev ir svarīgi un kādu ilgtspējas mērķi tu vēlies sasniegt. Pēc tam salīdzini ilgtspējīgus finanšu produktus un izvēlies to, kas vislabāk atbilst gan taviem finansiālajiem (paredzamā atdeve, riski un izmaksas), gan ilgtspējas mērķiem.


2. Lai izvairītos no zaļmaldināšanas, pievērs uzmanību tam, cik ilgtspējīgs ir finanšu produkts.

Neraugoties uz uzņēmumu pienākumu sniegt patērētājiem godīgu un skaidru informāciju, tirgū varētu būt produkti, kas tiek piedāvāti kā ilgtspējīgāki, nekā tie ir.  

Nepaļaujies tikai uz produkta nosaukumu. Tas, ka produkta nosaukumā ir tādi apzīmējumi kā “zaļš”, “ESG” vai “ilgtspējīgs”, negarantē, ka produkts ir ilgtspējīgs. Izvairies no sevis maldināšanas ar nepareizu informāciju, rūpīgi aplūko sniegto informāciju par produkta ilgtspējīgumu un salīdzini to ar citiem produktiem. 

Piemērs produktam, kas tiek piedāvāts kā ilgtspējīgāks, nekā tas patiesībā ir: fonds var apgalvot, ka tas ir ilgtspējīgs, jo neveic ieguldījumus tabakas rūpniecībā, tomēr praksē tas investē, piemēram, akmeņogļu rūpniecībā.


3. Atceries, ka ilgtspējīgi finanšu produkti nav bez riska.

Ilgtspējīgiem finanšu produktiem tāpat kā jebkura cita veida finanšu produktiem piemīt finanšu riski. Atceries, ka šādiem produktiem ne vienmēr ir labāki nosacījumi kā tradicionālajiem produktiem (piemēram, zemākas procentu likmes kredītiem, zemākas komisijas maksas utt.).

Ir vairāki svarīgi ieteikumi, kas tev vienmēr būtu jāņem vērā, pirms veic savas naudas ieguldījumu, iegādājies uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas polisi vai pensiju produktu vai saņem kredītu.

Esi gatavs ieguldīt — ko darīt un ko nedarīt 


Neatkarīgi no tā, vai ieguldi naudu pirmo reizi vai dari to jau daudzus gadus, ir daži pamatprincipi, kas tev vienmēr jāņem vērā pirms ieguldījuma veikšanas (piemēram, rūpīgi izlasi visus dokumentus, nepērc un neieguldi produktā, ko neizproti). Iepazīsties ar EVTI ieguldītājiem paredzēto informāciju.
Iegūsti informāciju pirms apdrošināšanas un pensiju produktu pirkšanas un izmantošanas. Iepazīsties ar EAAPI patērētājiem paredzēto informāciju.
Izproti savas tiesības personīgo finanšu un banku jautājumos ES līmenī. Iepazīsties ar EBI patērētājiem paredzēto informāciju. 
4. Attiecībā uz ieguldījumiem un uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas polisēm nesteidzies pieņemt lēmumu un, ja nepieciešams, lūdz papildu skaidrojumus uzņēmumam vai personai, kas var tev sniegt konsultācijas un pārdot šādus produktus.

Atvēli laiku lēmuma pieņemšanai. Ja kaut kas nav skaidrs, pieprasi papildu informāciju. Atceries, ka bankai, brokerim, apdrošināšanas aģentam vai citam pilnvarotam uzņēmumam ir jānoskaidro tavas ilgtspējas vēlmes un jāsniedz tev atbilstoša informācija vienkāršā un saprotamā veidā.

Iespējams, tev ir jāuzdod šādi jautājumi: 

  • Kādas ir atšķirības starp ilgtspējīgu un tradicionālu produktu?

  • Kādas ir manas iespējas ieguldīt ilgtspējīgi?

  • Vai piedāvātais ieguldījums vai uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas polise atbilst manām ilgtspējas vēlmēm? 

  • Kam vēl ir jāpievērš uzmanība, veicot ieguldījumus vai izvēloties uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas polisi?


Atceries!

Personai, kura sniedz tev konsultāciju par produktu, saskaņā ar Eiropas tiesību aktiem ir pienākums rīkoties šādi: 

  • sniegt tev informāciju par produktiem un to ilgtspējīgumu. Piemēram, konsultantam ir arī pienākums izskaidrot tev atšķirību starp ilgtspējīgiem un neilgtspējīgiem produktiem un sniegt informāciju par ESG faktoriem

  • palīdzēt tev izteikt savas ilgtspējas vēlmes attiecībā uz produktu veidu, ko vēlies iegādāties.


© Sagatavojuši Eiropas finanšu nozares uzraugi: EBA | ESMA | EIOPA Luksemburga: Eiropas Savienības Publikāciju birojs, 2023 
Vai šis saturs bija noderīgs?

Jūsu atsauksmes palīdzēs mums uzlabot šo vietni.

Lūdzu, uzraksti, ko vēlējies uzzināt, taču neatradi!