Terminu vārdnīca

TerminiA
A Ā B C Č D E Ē F G H I Ī J K L M N Ņ O P R S Š T U V Z

Autentifikācija

Autentifikācija ir attālināts kādas personas atpazīšanas process. Tev kā finanšu pakalpojuma lietotājam (i-bankas, mobilās lietotnes) tas nozīmē, ka tā sniedzējs, pirms dot tev atļauju lietot šo pakalpojumu, noskaidro – vai tu esi tā persona, par ko uzdodies.

Biežāk izmantotie autentifikācijas (atpazīšanas) līdzekļi ir lietotāja parole, PIN kods vai citi – kodu karte, kodu kalkulators, Smart-ID, biometriskie dati vai jaunāki tehnoloģiskie risinājumi.

Parasti atpazīšanas (autentifikācijas) līdzekļi balstās uz kādu no šiem aspektiem:

  • lietotājs kaut ko zina (piem., parole vai PIN kods),
  • lietotājam kaut kas pieder (piem., magnētiskā karte, viedkarte, kodu kalkulators, kodu aplikācija u.c.),
  • pamatojoties uz lietotāja biometriskajām īpašībām (piem., balss, pirkstu nospiedumi, paraksta vai sejas parametru atpazīšana u.c.)

Stingrā autentifikācija ir autentifikācijas process, kurā tiek izmantots vairāk nekā viens no iepriekšminētajiem autentifikācijas faktoriem, piemēram, viedkarte kopā ar PIN vai i-bankas parole kopā ar vienreizēju īsziņā atsūtītu kodu. 

"Finanšu un kapitāla tirgus dalībnieku informācijas sistēmu drošības normatīvajos noteikumos" (sadaļā Termini, 20.p.):  
Stingrā autentifikācija – autentifikācija, kurā tiek izmantoti vismaz divi dažādi faktori jeb autentifikācijas elementi, no kuriem vismaz viens faktors jeb elements ir neatkārtojošs/unikāls un to nevar viegli nokopēt."

Izdrukāt