Ko nozīmē “nevar norēķināties ar karti”?

Bezskaidras naudas norēķini

Mūsdienās varam norēķināties ne tikai ar skaidro naudu.

Tu uzzināsi:

par dažādiem norēķinu veidiem, to priekšrocībām un trūkumiem.




Skolā pienācis brīvlaiks. Andris ir devies ciemos pie saviem vecvecākiem uz Klintaini. Braucot ciemos, Andris vienmēr iegriežas maiznīcas "Liepkalni" veikalā, lai iegādātos cienastu vecvecākiem. Andrim izdevās no savas kabatas naudas sakrāt lielāku naudas summu. Tāpēc viņš nolēma šoreiz par cienastu maksāt pats, norēķinoties ar savu norēķinu (bankas) karti. Bet tieši šodien šajā veikalā uzlikts uzraksts "Ar karti norēķināties nav iespējams".
 




Skaidrā nauda ir sens maksāšanas līdzeklis, un tās izgatavošanai nepieciešama samērā vienkārša tehnoloģiju bāze – spēja kalt un drukāt naudaszīmes.

Gadatirgos vai brīvdabas pasākumos var izmēģināt senās naudas kalšanas tehniku 

Naudas ražošana mūsdienās notiek pilnīgi citādi. 

 Noskaties Latvijas Bankas video, kā mūsdienās tiek izgatavotas monētas!


Izmantojot skaidro naudu, nav nepieciešama elektroenerģija, datu pārraides infrastruktūra un banku darbības nepārtrauktība. Ja vien maksājums nav ļoti liels, skaidrās naudas darījumos, t.i., pērkot un pārdodot, nav nepieciešams identificēt maksātāju, un maksājumu vēsture ir anonīma. Skaidrās naudas norēķinu veikšanai nepieciešams fiziski apmainīties ar naudaszīmēm.

Bezskaidrā nauda attīstījusies no vērtības uzkrāšanas instrumenta – skaidrās naudas noguldījuma bankā.

Maksājumi ar banku starpniecību jeb naudas pārskaitījumi bija iespējami vēl pirms elektronisko sakaru tehnoloģiju ienākšanas banku industrijā, bet tie, salīdzinājumā ar situāciju mūsdienās, bija lēni un ikdienas norēķiniem neērti.


Bankas klientiem šobrīd piedāvā arī bezkontaktu norēķinu kartes. A



Tehnoloģiju attīstības rezultātā mūsdienu elektronisko norēķinu izmantošanai nepieciešama daudzu sistēmu – elektroapgādes, telekomunikāciju, banku informācijas sistēmu – darbība, Tiesa, elektroniskie maksāšanas līdzekļi pakļauti darbības traucējumu riskam. Brīdī, kad šādi traucējumi rodas, norēķiniem nepieciešama skaidrā nauda. Veikalos mēdz izvietot arī uzrakstus "maksājumus ar karti pieņemam, sākot no trīs eiro". Šādu uzrakstu parādīšanās lielākoties ir saistīta ar karšu maksājumu komisijas procentu, kas ir jāsamaksā veikala īpašniekam bakas pakalpojumu segšanai.



Maksājumu kartes kalpo kā atslēga, lai atļautu bankai pārskaitīt naudu no pircēja norēķinu konta uz tirdzniecības uzņēmuma norēķinu kontu.  


Lai pircējs varētu norēķināties ar maksājumu karti, nepieciešams, lai veikalā būtu tirdzniecības vietas terminālis, kurš pēc pareiza PIN koda ievadīšanas nosūta bankai rīkojumu veikt naudas pārskaitījumu uz tirdzniecības uzņēmuma kontu.


Pārbaudi sevi

3.1. uzdevums 

Lai veiktu bezskaidrās naudas pārskaitījumu uz jebkuru citu kontu, nepieciešams iesniegt bankā maksājuma uzdevumu.


Pārbaudi sevi

3.2. uzdevums 



Maksājuma uzdevums — dokuments, kuru maksātājs izraksta kā uzdevumu bankai (kurā atrodas viņa norēķinu  konts), lai tā pārskaitītu naudu no viņa norēķinu konta uz naudas saņēmēja norēķinu kontu.


Pirms piekļuve bankas kontam kļuva iespējama ar interneta starpniecību, maksājuma uzdevums bija jāiesniedz bankas filiālē. Arī mūsdienās tā var rīkoties, galvenokārt, ļoti lielu darījumu noslēgšanas procesā, bet ikdienā tiek izmantota attālināta pieeja internetbankai, kurā veic maksājumus. Atšķirībā no darījumiem ar skaidro naudu, digitālajā vidē automātiski saglabājas darījumu vēsture (bankas tehniskajā datu bāzē saglabātie, uzkrātie dati).


Populārākie norēķinu veidi

Pārbaudi sevi

3.3. uzdevums 



 Izpēti infografiku par dažādiem norēķinu veidiem!