Kāpēc Zimbabves dolāram ir tik lieli nomināli uz banknotēm?

Hiperinflācija

Tu uzzināsi:

kāda ir vienas valsts naudas (valūtas) vērtība attiecībā pret citu valstu naudu (valūtu) un veiksi aprēķinus valūtas maiņas darījumiem.

Dvīņu klasesbiedrs Kārlis šodien ieradies skolā ar interesantu naudaszīmi, kuru viņam iedevis tētis. Skolotāja Maija bija uzdevusi mājasdarbu – ja iespējams, vienojoties ar vecākiem, uz skolu atnest kādas citas valsts naudaszīmi.

Valūta ir valstī pieņemtā naudas sistēma un šīs valsts naudas vienība (piemēram, eiro, Austrālijas dolārs, Lielbritānijas sterliņu mārciņa). Pats vārds cēlies no itāļu vārda valuta, kas nozīmē – cena, vērtība.

Līdz 2014. gadam Latvijas nacionālā valūta bija Latvijas lats. Pašlaik mūsu valsts nacionālā valūta ir eiro. Eiro kā nacionālo valūtu lieto 19 Eiropas Savienības valstīs.

Dodoties uz citu valsti, jānoskaidro, kādu valūtu attiecīgajā valstī lieto. Ja tā atšķiras no savā valstī lietotās, jāveic savas valsts naudas maiņa pret ārvalstu valūtu pēc noteikta maiņas kursa. Piemēram, dodoties uz Zviedriju, būs nepieciešama šīs valsts nauda.

Piemēram, šādas situācijas:

• Anša un Māras ģimene nolēmusi ar kuģi doties ceļojumā uz Zviedriju.

• Rīt dvīņu tētim jāpārskaita uz Vāciju nauda par precēm.

Padomā!

Vai ģimene Zviedrijā varēs norēķināties ar eiro? Kāda valūta viņiem jāņem līdzi?

Vai tētim uz Vāciju jāpārskaita eiro? Kāpēc?

Kādā veidā Anša un Māras vecāki var samainīt naudu?

4.3.zdevums

Dažādu valstu naudas maiņa

Bankās un valūtas maiņas punktos maina dažādu valstu naudu (valūtu) pēc noteikta maiņas kursa.

Valūtas kurss ir kā cena – tas parāda, piemēram, cik eiro un eiro centi jāsamaksā, lai nopirktu vienu ārvalstu naudas vienību (piemēram, 1 ASV dolāru vai citu naudu).

Valūtas kurssvienas valūtas cena, kas izteikta citā valūtā.

Valūtas kurss var mainīties pat vairākas reizes dienā. To ietekmē valūtas piedāvājums un pieprasījums. Valūtas kursus katru dienu var noskaidrot Latvijas Bankas interneta vietnē, skatīt šeit.

Kā izsaka valūtas kursu?

Ārvalstu valūtas kursu attiecībā pret vienu eiro izsaka šādi: ārvalstu valūtas vienību skaits par vienu eiro.

Piemērs

1.00 EUR = 10.18650 NOK (Norvēģijas kronas)

1.00 EUR = 1304.87000 KRW (Dienvidkorejas vonas)

Atceries!

Vai latus vēl var samainīt pret eiro?
Ja mājās atrodi latus, atceries – tos vienmēr varēs samainīt Latvijas Bankā pret eiro.
Lata kurss pret eiro ir 0,702804 lati. Tā ir 1 eiro cena.
Secinājums: 1 latu var samainīt pret 1 eiro un 42 centiem.