Kā nauda mums ikdienā palīdz?

Naudas funkcijas

Tu uzzināsi:

kā zināšanas par naudas funkcijām var palīdzēt ikdienā gudrāk lietot naudu.


Lielāku pirkumu iegādei nepieciešams veikt uzkrājumus. Anša un Māras vectētiņš vienmēr ģimenei atgādina, ka svarīgi ģimenes budžetā veidot "drošības spilvenu" – noteiktu uzkrājumu apjomu. Māra jautā – vai uzkrāšanai var izmantot arī citas preces? "Jā, atbild vectētiņš, bet tad ir iespēja saskarties ar dažādām grūtībām. Piemēram, varam pagrabā uzkrāt visgaršīgākos ābolus, kurus rudenī bija iespējams pārdot par labu cenu, bet cik ilgi tos varēs svaigus uzglabāt? Nauda ir labākais risinājums vērtības uzkrāšanai."

Naudas funkcijas



Pārbaudi sevi

2.1. uzdevums 


Pārbaudi sevi

2.2. uzdevums 


Pārbaudi sevi

2.3. uzdevums 


Naudu pieņem apmaiņai pret precēm nevis tāpēc, ka tai pašai par sevi piemīt vērtība, bet pirktspējas dēļ. Naudas pirktspēja atkarīga no preces cenas un mūsu ienākumiem. Naudas pirktspēju (un tādejādi naudas vērtību) samazina inflācija.

Inflācijavispārējs cenu līmeņa pieaugums, kad samazinās naudas pirktspēja. 


Inflācijas dēļ mūsu uzkrātās naudas vērtība samazinās, mēs varam nopirkt mazāk preču un pakalpojumu nekā pirms kāda laika. Inflācija ir komplicēta parādība, kurai parasti nav viens vienīgs pirmcēlonis.


Pasaulē ir aptuveni 200 valstu, un lielākajai daļai šo valstu ir sava nauda – valūta. Taču starptautiskajos norēķinos izmanto tikai nelielu daļu no pasaules valstu valūtām.
Lai veicinātu izdevīgākus un ērtākus norēķinus, Eiropas valstis izveidojušas vienotu ekonomisko telpu ar spēcīgu vienoto valūtu – eiro. To izmantojam arī Latvijā. Tas ir labs preču vērtības mērs. Eiro izteiktās preču un pakalpojumu cenas varam viegli salīdzināt.
Jau aptuveni trešā daļa starptautisko tirdzniecības darījumu tiek veikts eiro. A