Kā pašvaldība var samaksāt par pilsētas svētkiem?

Pašvaldības budžets

Tu uzzināsi:

kas veido pašvaldības budžetu.

Skola, kurā mācās klasesbiedri Māra, Ansis, Andris un Matīss, gatavojas Lāčplēša dienas svinībām. Kopā ar skolotāju klase plāno piedalīties pašvaldības organizētajos Lāčplēša dienas pasākumos. Klases bērnus māc ziņkāre: kā pašvaldība to visu var noorganizēt, ja tam ir nepieciešama nauda?

Pašvaldības budžets veidojas līdzīgi kā personiskais budžets. Pašvaldības budžeta galvenais ieņēmumu avots ir nodokļi. Tos maksā pašvaldības iedzīvotāji un uzņēmēji no saviem ienākumiem.

Kam pašvaldība tērē:
  • ceļot skolas un bērnudārzus;
  • būvējot un labojot autoceļus un ielas pašvaldības teritorijā;
  • maksājot algas pašvaldības darbiniekiem;
  • nodrošinot dažādus komunālos pakalpojumus (centralizēti ūdens un siltuma apgādes tīkli);
  • veicot drošības pasākumus (pašvaldības policija);
  • organizējot kultūras pasākumus pašvaldības teritorijā.

Padomā!

Kā tevi vai tavu ģimeni ietekmētu tas, ja tavā pašvaldībā dzīvojošie iedzīvotāji vispār nemaksātu nodokļus? Kādus pakalpojumus tu un tavi vecāki no savas pašvaldības nevarētu saņemt? Kāpēc?

Dažādu pašvaldību budžetos atšķiras ieņēmumu un izdevumu apjomi. Tie ir atkarīgi no dažādiem faktoriem, piemēram, iedzīvotāju un uzņēmumu skaita konkrētajā pašvaldībā. Taču visu pašvaldību budžetu pozīcijas ir līdzīgas.

Piemērs novada pašvaldības budžetam A