Vai manai skolai naudas pietiek visam?

Skolas budžets

Tu uzzināsi:

kur skola iegūst naudu, lai būtu silta, izremontēta, moderni iekārtota un skolēni varētu tajā mācīties.

Andrim ir skaidrs, kā krustmātes uzņēmumā tiek pelnīta nauda. Tagad viņu nomāc ziņkārīgs jautājums – kur skola ņem naudu?

Jebkura skola, arī tava, atrodas noteiktas pašvaldības teritorijā. Pašvaldība ir noteiktas teritorijas iedzīvotāju ievēlēta vara.
Katru gadu pašvaldība skolai piešķir finanšu (naudas) līdzekļus. No šiem līdzekļiem tiek nodrošinātas skolas uzturēšanas izmaksas, piemēram, pirktas jaunas grāmatas skolas bibliotēkai, segti saimnieciskie izdevumi, maksāts par apkuri, remontdarbiem, elektrību, ēkas un pagalma sakopšanu.

Valsts (pašvaldība) naudu iegūst no nodokļiem – tavu vecāku, tavu klasesbiedru vecāku un citu cilvēku samaksātās naudas. Šos ar likumu noteiktos maksājumus – nodokļus – iedzīvotāji veic valsts funkciju finansēšanai.

Skolas ienākumi un izdevumi veido skolas budžetu – līdzīgi kā ikviena cilvēka ienākumi un izdevumi veido viņa personisko budžetu. Skola nevar iztērēt vairāk naudas, nekā ir budžeta ieņēmumi.