Vai biznesa ideja ir garantēts ceļš uz veiksmi?

Uzņēmējdarbības uzsākšana

Materiāls tev palīdzēs:

izprast būtiskākos jautājumus, kuri jānoskaidro pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas;
izprast uzņēmējspēju lomu citu resursu savienošanā sabiedrībai visizdevīgākajā veidā.



Uzņēmējdarbības sākums ir ideja, un biznesa ideju radīšana jau tika aplūkota iepriekšējās klasēs. Prātā var virmot dažādas idejas, tomēr vērtīga ideja ir tā, kuras īstenošana var apmierināt kādu konkrētu vajadzību. Tāpēc pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas uzņēmējam jānoskaidro atbildes uz šādiem jautājumiem:


Tomēr ar ideju vien nepietiek – tā jāīsteno.

Lai pārvērstu ideju precē vai pakalpojumā, nepieciešami resursi. Resursi ir zeme, kapitāls, darbs un uzņēmējspējas.

Piemērs!

Kad draugi dodas uz savu iecienītāko kafejnīcu vakariņās, pavārs ir pagatavojis maltīti un viesmīļi to pasniedz. Maltītes pagatavošanai izmantotie pārtikas produkti izaudzēti lauku saimniecībās un pagatavoti uz plīts. Visi šie resursi vienkopus nodrošina kafejnīcas darbību, pateicoties uzņēmējam, kuram bija ideja izveidot kafejnīcu un kuru viņš īstenoja, iegādājoties telpas, pieņemot darbā personālu, nopērkot plītis, pasūtot izejvielas maltītes pagatavošanai un uzņemoties atbildību par to, lai uzņēmums veiksmīgi darbotos.




Tātad uzņēmējs ir cilvēks, kurš, uzņēmīgi darbojoties, apvieno nepieciešamos resursus, lai īstenotu ideju un saražotu preci vai pakalpojumu. Turklāt viņš to dara tik labi, lai cilvēki preci vai pakalpojumu vēlētos pirkt un būtu apmierināti, un pats uzņēmums gūtu peļņu. Tā kā ražošanai nepieciešamas telpas, tehnika un darbiniekiem par veikto darbu jāmaksā alga, uzņēmējam jādomā, kā samaksāt par visu nepieciešamo. Uzņēmēji uzņemas risku un cenšas to mazināt.


Pārbaudi sevi!

1.1. uzdevums


Darbinieku un uzņēmēja ieguldījums, atbildība un pienākumi atšķiras. Uzņēmējs uzņemas risku un atbildību par visu uzņēmuma darbību, un viņa ienākumi var būt svārstīgi atkarībā no uzņēmuma darbības, savukārt darbinieks uzņemas atbildību par sev uzdoto konkrēto uzdevumu paveikšanu un saņem regulārus ienākumus saskaņā ar darba līgumu. Dažkārt uzņēmējs ir visstrādīgākais darbinieks un diendienā veic ražošanu, ieguldot savu darbaspēku. Tādā gadījumā uzņēmējam ir "divas cepures" – ar vienu viņš ir uzņēmējs (nāk klajā ar ideju, izveido biznesa plānu, dibina uzņēmumu, iegulda un piesaista naudu uzņēmējdarbības uzsākšanai un uzņemas risku), bet ar otru ir arī darbinieks (darba resurss).
Pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas uzņēmējs pieņem lēmumus:


Lai īstenotu ideju, tā jāizvērtē un jāizstrādā biznesa plāns, kurā izklāstīta plānotās uzņēmējdarbības būtība, uzņēmējdarbības mērķi un ieskicētas darbības šo mērķu sasniegšanai. Pēc tam seko uzņēmuma dibināšanas dokumentu sagatavošana un uzņēmuma reģistrēšana.

Lai īstenotu biznesa ideju, uzstādītie biznesa mērķi jāpārvērš skaitļos – jāveido uzņēmuma budžets, kas ir radošs process. Jāplāno, kādi varētu būt biznesa mērķiem atbilstoši ieņēmumi, un vienlaikus jārēķina, kādi un cik lieli būs izdevumi šo mērķu – plānoto ieņēmumu – sasniegšanai. Jāparedz izdevumi, bez kuriem uzņēmējdarbību nevar sākt un uzturēt, un izdevumi, kurus var koriģēt atbilstoši vēlamajam ieņēmumu plānam vai pieejamiem finansēšanas avotiem. Jāapsver, vai mērķi sasniedzami ar saviem resursiem, vai arī ir nepieciešams aizņemties. Jāņem vērā arī apstākļi un riski, kas varētu ietekmēt ieņēmumus. Uzņēmuma budžeta plānošana attiecas gan uz jaunas uzņēmējdarbības uzsākšanu, gan uz darbības turpināšanu vai paplašināšanu.