Kas jāzina par naudu un finanšu pakalpojumiem krīzes situācijā?

Kritiskie finanšu pakalpojumi

Krīzes situācija ir stāvoklis, kad notikums, situācija vai problēma var radīt vērā ņemamas sekas daudziem valsts iedzīvotājiem. Ārkārtēja situācija

Ja valstī ir apdraudējuma apstākļi vai katastrofa, kas var radīt vērā ņemamas sekas cilvēkiem un sabiedrībai kopumā, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo situāciju.

Izņēmuma stāvoklis

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina izņēmuma stāvokli, armija un atbildīgie dienesti īsteno aizsardzības pasākumus.  


Informāciju, kā rīkoties krīzes situācijā, vari atrast Aizsardzības ministrijas izdotajā bukletā “Kā rīkoties krīzes situācijā”, savukārt par finanšu pakalpojumu pieejamību un rīcību krīzes situācijā uzzināsi šajā materiālā! 


Buklets – Kritiskie finanšu pakalpojumi krīzes situācijās


Kritiskie finanšu pakalpojumi

Finanšu pakalpojumus krīzes situācijā iespēju robežās nodrošinās visas Latvijas komercbankas.

Kritiskie finanšu pakalpojumi ir: 

Maksājumi internetbankā un mobilajā lietotnē 

Vismaz 70% apmērā no ikdienā noteiktā pakalpojuma darbalaika.

Maksājumi ar maksājumu karti 

Pilnā apmērā, ja nav traucēta piekļuve starptautisko karšu infrastruktūrai.


Skaidrās naudas izņemšana no bankomāta 

99 kritiskie bankomāti krīzes situācijā ar skaidro naudu tiks nodrošināti prioritāri.
Kritiskie finanšu pakalpojumi obligāti jānodrošina Latvijas komercbankām, kurās noguldījumu apmērs ir 5% no visiem Latvijas noguldījumiem vai lielāks.

Latvijā tādas ir četras komercbankas:

Skaidrās naudas pieejamība

Skaidrās naudas pietiks visiem

Krīzes situācijā jārēķinās, ka var tikt ietekmēts ierastais naudas piegādes process. Latvijā ir noteikti kritiskie bankomāti, kuri krīzes situācijā ar naudas apgādi tiks nodrošināti pastiprināti.

Latvijas dalība eiro zonā nodrošina, ka dažādu ārkārtēju situāciju laikā cilvēkiem nav jābažījas par naudas stabilitāti un drošību.

Kā sagatavoties ārkārtējai situācijai

  • Vienmēr mājās glabā noteiktu skaidrās naudas daudzumu.  
  • Ieteicamais skaidrās naudas apmērs ir summa, kas nepieciešama vienas mājsaimniecības pamatvajadzību segšanai vienai nedēļai.
  • Vēlams, lai šī summa būtu maza nomināla eiro banknotēs.


Uzmanies no krāpniekiem!


Izņem naudu atbildīgi

Stresa situācijā nav ieteicams nekavējoties izņemt lielu skaidrās naudas summu no tavā kontā pieejamajiem līdzekļiem. Komercbankā tā ir drošībā, taču ārpus tās ir papildus jārūpējas par skaidrās naudas drošību, kas ārkārtējā situācijā var būt grūti vai pat neiespējami.

Izvērtē informāciju

Atbildīgi vērtē informāciju, kas saistīta ar finanšu pakalpojumiem. Lieto tikai drošus saziņas un maksājumu veidus. Pirms veic darbības ar naudu, vairākkārt pārliecinies, ka sazinies ar uzticamiem pakalpojumu sniedzējiem.


Neiesaisties aizdomīgos darījumos

Nenoteiktības un stresa situācijas izmanto krāpnieki. Esi īpaši piesardzīgs attiecībā uz solījumiem aizsargāt tavu naudu, droši glabāt to ārzemēs vai izdevīgi ieguldīt. Rūpīgi izturies pret internetbankas un maksājumu karšu datu aizsardzību.

Nepieļauj situācijas, kurās kādam citam ir piekļuve taviem datiem.
Kas notiks, ja tavas komercbankas darbība tiks nopietni apdraudēta?

Latvijas Banka un komercbankas ir gatavas krīzes situācijām.

Nepārtraukta darbība

Komercbanku pakalpojumu darbības nepārtrauktībai tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, jo tavas naudas drošība un pieejamība ir komercbanku un Latvijas Bankas prioritāte.

Apmācīti darbinieki

Komercbanku darbinieki ir sagatavoti un veikuši testus par dažādiem ārkārtējiem scenārijiem, lai spētu nodrošināt klientu informācijas, līdzekļu un sniegto pakalpojumu aizsardzību dažādos apstākļos.


Skaidrs darbības plāns

Komercbankās ir izstrādāti darbības nepārtrauktības plāni, kas nosaka skaidru rīcību ārkārtējās situācijās.
Latvijā darbojas droša un stabila noguldījumu garantiju sistēma 

Ja kāda no komercbankām nevarēs izmaksāt noguldījumus, to veiks Latvijas Noguldījumu garantiju fonds – līdz 100 000 eiro katram noguldītājam.


Kredītsaistības krīzes situācijā

Arī krīzes situācijā, ja tev ir pieejami finanšu pakalpojumi un nav finansiālu grūtību, tev ir jāturpina pildīt savas finanšu saistības. Krīzes situācijā ir svarīgi, ka tā netiek izmantota likumu un saistību ignorēšanai.

Kā rīkoties tehnisku problēmu gadījumā

  • Ja krīzes situācijā ir traucēta elektrības vai interneta darbība un nedarbojas komercbankas sistēmas, seko līdzi aktuālajai informācijai Latvijas Radio. 
  • Tiklīdz tehniskās problēmas ir novērstas un ir kārtējā maksājuma termiņš, veic norēķinu ar komercbanku. 

Ko darīt, ja esi nonācis finansiālās grūtībās

Ja esi zaudējis ienākumu avotu, noteikti sazinies ar komercbanku un vienojies par kredīta brīvdienām. Kredīta brīvdienas ir saistību samaksas atlikšana, nevis kredīta dzēšana, un tās nesamazina saistību summu.

Krīzes situācijā prioritāte ir tava un tavu tuvinieku drošība, taču brīdī, kad situācija normalizējas, atceries par nepieciešamo jautājumu risināšanu un neignorē tos.

Ņem vērā, ka, izvairoties no komunikācijas ar savu komercbanku, tu vari radīt sev nepatīkamas finansiālas sekas nākotnē.


Uzticami informācijas avoti

Uzticamu informāciju par situāciju finanšu sektorā un pakalpojumu pieejamību sniedz:
Latvijas Banka | 67 02 2300
Finanšu ministrija | 67 09 5405

Precīzu informāciju par sniegtajiem pakalpojumiem vari uzzināt savas komercbankas interneta tīmekļvietnē vai zvanot uz klientu apkalpošanas centru.

Noderīgi

  • Seko savas komercbankas sociālo mediju kontiem.
  • Saglabā savas komercbankas klientu apkalpošanas kontakttālruņa numuru.
  • Iespēja lietot drošu e-parakstu krīzes situācijā var noderēt finanšu pakalpojumu saņemšanā, tādēļ laikus parūpējies par to.
Vai šis saturs bija noderīgs?

Jūsu atsauksmes palīdzēs mums uzlabot šo vietni.

Lūdzu, uzraksti, ko vēlējies uzzināt, taču neatradi!