Ko tirgus piedāvā, ko no tirgus var "prasīt"?

Pieprasījums un piedāvājums

Tu uzzināsi:

kā sauc tavu un citu cilvēku vajadzību un spēju kaut ko pirkt.

Tu sapratīsi:

kas ir ražotāju vajadzības un iespējas savu ražoto pārdot.


Dvīņu mamma devās uz tirgu ģimenei nopirkt maizi un citas pārtikas preces vakariņām. Uz Māras jautājumu "Kurp tu iesi?" mamma smaidot atbildēja "Eju uz tirgu pirkt zirgu."
Māra pārjautā "Uz tirgu pie maiznieka pirkt zirgu? Nesaprotu!"
Mamma pēc stundas atgriezās mājās ar pilnu pirkumu somu un noteica: "Maiznīcā bija tik liels piedāvājums, ka grūti izvēlēties. Tāpēc nopirku gan mūsu iecienīto maizi ar olīvām, gan maizi ar graudiem un vēl citus gardumus. Esam nu gan mēs patērētāji!"
Mārai un Ansim atkal ir daudz jautājumu mammai.

Ilustratīvs attēls: dvīņu mamma uz galda izkrāmējusi iepirkumu somu.Tirgus ir vieta, kur satiekas pircējs un pārdevējs. Dvīņu mamma nopirka maizi pie maiznieka, kurš to pats arī cepa. Maiznieks šajā piemērā ir gan ražotājs, gan pārdevējs.Visi, kuri lieto vai patērē nopirktās preces vai izmanto pakalpojumus, ir patērētāji. 


Pārbaudi sevi!

3.1. uzdevumsPieprasījums — pircēju vēlme un spēja par noteiktu cenu iegādāties noteiktas preces un pakalpojumus.


Piedāvājums — ražotāja vēlme un spēja par noteiktu cenu saražot un piegādāt tirgum preces, lai pircēji tās var iegādāties.


Pārbaudi sevi!

3.2. uzdevums


Pārbaudi sevi!

3.3. uzdevums


Tu ikdienā sastopies ar neskaitāmu preču un pakalpojumu piedāvājumu. Tomēr ne visi šie piedāvājumi tevi interesē.

Ja nevienam tavā ģimenē negaršo banāni, tad droši vien arī neinteresēs tas, kurā veikalā pašlaik tiem ir cenu atlaide akcija. Tas nozīmē, ka tava ģimene neveido pieprasījumu pēc banāniem. Savukārt kādā citā ģimenē šie augļi garšo, tomēr pašlaik viņiem ir ierobežots pieejamais naudas daudzums. Tāpēc iespējams, ka arī šī ģimene neveidos pieprasījumu pēc banāniem. Lai gan viņiem banāni garšo, pašlaik viņi nevar atļauties tos nopirkt.

Iedomājies, ka tava ģimene ir izlēmusi pagatavot veselīgo banānu saldējumu Nice Cream, kura galvenā sastāvdaļa ir saldēti banāni. Vajadzēs daudz (vismaz 3 kg) banānu, jo Nice Cream ir ļoti garšīgs un ģimene uzaicinās ciemos arī draugus. Piemājas veikalā banāni maksā 1.20 eiro par 1 kilogramu, savukārt veikalā, kas ir blakus mammas darbam, banāniem ir atlaide to cena par 1 kilogramu ir tikai 0.85 eiro. Pārbaudi sevi!

3.4. uzdevums


Tomēr pircēju kopumā ir ļoti daudz. Saliekot kopā visu maksātspējīgo pieprasījumu tirgū, veidojas kopējais pieprasījums.


Maksātspējīgs jeb pirktspējīgs  — tāds, kuram ir iespēja (brīvi, plaši) rīkoties ar naudas līdzekļiem.
Arī ne visi pārdevēji vienmēr piedāvā nopirkt vienu un to pašu preci. Piemēram, mazajā piemājas veikaliņā banānu nav, bet kādā citā veikalā tos var nopirkt. Iespējams, ka mazā piemājas veikala pārdevējs nevēlas tirgot pārtikas preces, kas ātri bojājas. 

Kā jau atceries piedāvājums ir ražotāju (pārdevēju) vēlme un spēja par konkrētām cenām noteiktā laikā tirgū piedāvāt kādas preces vai pakalpojumus.

Tomēr līdzīgi kā piemērā visi pircēji kopīgi veido kopējo pieprasījumu pēc banāniem, tā arī otrādi visi banānu pārdevēji veido šīs preces kopējo piedāvājumu.Pārbaudi sevi!

3.5. uzdevums


Pārbaudi sevi!

3.6. uzdevums


Padomā!

Kādus secinājumus vari izdarīt, salīdzinot savas atbildes uz abu pēdējo uzdevumu jautājumiem?

Vai visi pircēji, kuri vēlas nopirkt, piemēram, kaut ko vakariņām, veido pieprasījumu pēc vienām un tām pašām precēm?