Vai krāt var tikai zeķē?

Banku loma

Tu uzzināsi:

ar ko krājkasīte atšķiras no bankas.

Banka. Tā ir skaista, tā ir liela. Tā ir ļoti bagāta. Nauda apgrozās ik dienas mūsu Rīgā – Latvijā.
Tagad tikai mini Tu –   kāds ir šīs bankas nosaukums?

Konkursa "Mana vārdnīciņa" finālistu darbi A

Ansis un Māra savu sakrāto naudu glabā krājkasītē. Naudu, protams, var glabāt krājkasītē, taču tas ne vienmēr ir praktiski un droši.

Droši naudu ir glabāt mājās seifā, taču arī šim uzkrāšanas veidam ir būtisks trūkums. Ne krājkasē, ne seifā noliktā nauda neko "nepelna" klāt, jo neviens par to nemaksā procentus. Piemēram, ja seifā ieliksi 50 eiro, tad pēc gada tur būs tie paši 50 eiro.

Turklāt naudas vērtība laika gaitā inflācijasdēļ mainās. Naudas pirktspēja var samazināties – par to pašu naudas daudzumu tu varēsi iegādāties mazāk preču un pakalpojumu nekā gadu iepriekš. Par inflāciju runā tad, kad pieaug ne tikai atsevišķas cenas, bet vērojams vispārējs preču un pakalpojumu cenu kāpums. Attiecīgi tādējādi par vienu eiro var nopirkt mazāk preču un pakalpojumu. Citiem vārdiem sakot, eiro kļūst mazvērtīgāks nekā agrāk.

Norēķinu konts ir bankas pamatpakalpojums, ar kura palīdzību katrs bankas klients var veikt maksājumus, uzkrāt (noguldīt) naudu, piesaistīt tam bankas maksājumu kartes un izņemt skaidro naudu.

Ko dara banka?

• Pieņem noguldījumus – naudu glabāšanai un krāšanai.

• Izsniedz maksājumu kartes, lai būtu ērtāk un ātrāk norēķināties par pirkumiem.

• Maina dažādu valstu naudu.

• Uzstāda bankomātus, lai būtu ērtāk saņemt naudu no sava norēķinu konta.

• Aizdod naudu dažādiem pirkumiem.

Naudu drošāk un ērtāk ir noguldīt bankā. Par to, ka tu noguldi naudu bankā, tā var maksāt procentus atkarībā no noguldītās summas lieluma. Piemēram, ja bankā noguldīsi 50 eiro, tad pēc gada tev būs 50 eiro un vēl klāt kāda naudas summa kā procenti.

Noguldījums bankā tiek uzskatīts par drošu uzkrāšanas veidu, jo banka rūpējas par klientu naudu.

Noguldītā nauda bankā ir drošībā. To sargā:

• bankas apsardzes sistēma;
  • Noguldījumu garantiju likums, kas garantē, ka valsts atmaksā jebkuram noguldītājam atpakaļ viņa norēķinu kontā esošo naudu, bet ne vairāk kā 100 000 eiro.

Kāpēc dvīņu mamma glabā savu naudu bankā?

Mamma saka:

• tā ir drošāk, jo nauda nevar sadegt, samirkt, to nevar sabojāt, piemēram, dzīvnieki;

• tā ir ērtāk, jo ar maksājumu karti var maksāt par pirkumiem, bet internetbankā apmaksāt rēķinus;

• bankā nauda pelna naudu, jo par noguldījumu banka maksā procentus.

Interesanti!

Vai tu zināji, ka arī bērni var tikt pie sava norēķinu konta un maksājumu kartes?

Vai esi kādreiz dzirdējis par ISIC karti?

Viena no pasaulē populārākajām skolēnu maksājumu un identifikācijas kartēm ir ISIC. Ikviens Latvijas skolēns, sākot no no 1. klases, var iegūt ISIC karti. ISIC saīsinājumā no angļu valodas nozīmē starptautiska studenta apliecība (International Student Identity Card).

Skolēna ISIC karte ir vienīgā starptautiski atzītā vispārizglītojošo un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņa apliecība, kuru katru gadu izmanto 5 miljoni jauniešu 130 pasaules valstīs.

Izmanto savu ISIC, lai:
  • pierādītu savu skolēna statusu pasaulē;

• saņemtu atlaides 150 000 vietās visā pasaulē;

• saņemtu atlaides 550 vietās Latvijā. A

Arī Latvijā vairākas bankas piedāvā skolēnu vecākiem atvērt saviem bērniem norēķinu kontu bankā – tā ir iespēja bērnam saņemt savu maksājumu karti.