Kā darba procesā rodas nauda?

Jaunradītā (pievienotā) vērtība

Tu sapratīsi:

kāda ir sakarība starp atalgojumu un darba rezultātā radīto;
kā rodas preces vai pakalpojuma jaunradītā (pievienotā) vērtība, un kāpēc tā visos gadījumos nav vienāda;
ko jau pašlaik vari darīt, lai veicinātu nākotnē iespēju saņemt lielākus ienākumus.

Visi vēlamies būt turīgi. Valsts turīgums aug, ja aug iedzīvotāju darba ražīgums – jo vērtīgākus, unikālākus produktus ražo iedzīvotāji, jo vairāk par tiem gatavi maksāt pircēji, t.sk. ārpus Latvijas robežām. Diemžēl Latvijā ražo aptuveni sešas reizes mazāk produktu ar augstu pievienoto vērtību nekā Vācijā. Vai tu zini, ko produktiem piešķir šī jaunradītā (pievienotā) vērtība?

Latvijas Bankas zināšanu centra "Naudas pasaule" ekspozīcijas stends.Latvijas Bankas zināšanu centra "Naudas pasaule" ekspozīcijas stends skaidro pievienotās vērtības veidošanos ražošanas procesā.


Pastāv gan vienkāršāki, gan ļoti sarežģīti darbi. Ir tādas profesijas, kurās darba pienākumu veikšanai nav nepieciešamas daudzu gadu laikā apgūstamas zināšanas un prasmes. Šādus darbus var veikt daudzi – tad saka, ka darba (darbaspēka) piedāvājums var būt augsts.

Katras profesijas pārstāvis ar savu darbu rada kaut ko jaunu, kas vajadzīgs cilvēkiem. 

Tomēr ir profesijas, kuru pārstāvju no jauna radītā pievienotā vērtība ir augstāka nekā tiek radīta, veicot kādus citus darbus, – no jauna tiek radīts kaut kas unikāls, sarežģītāks, tāds, ko daudzi cilvēki pieprasa, tāpēc darba devējs šo profesiju pārstāvjiem maksās arī lielu algu.

Piemērs!

Maiznieks cep smalkmaizītes, izmantojot pieejamās izejvielas, un tās pārdod. Smalkmaizītes cenu maiznieks veido tā, lai segtu visus savus izdevumus un vēl arī nopelnītu par savu darbu. Tieši ar savu darbu viņš no atsevišķām izejvielām ir radījis jaunu vērtību (pievienoto vērtību) – smalkmaizītes, ko pārdos.


Pievienotā vērtība — vērtība, ko ražotājs pievienojis nopirktajām izejvielām, materiāliem preču ražošanas vai pakalpojumu veikšanas laikā.
Tātad maiznieka darbs ir radījis naudu.

Sarežģītu darbu veikšanai nepieciešamas zināšanas un prasmes, kuras gadiem jāapgūst skolā un vēlāk – arī augstskolā. Bieži vien ilgstoši jāpraktizējas, lai sasniegtu augstu darba kvalitāti.

Lai kļūtu par arhitektu vai programmētāju, bez matemātikas un datorzinībām neiztikt.

Šo mācību priekšmetu saturs pašlaik tev, iespējams, neliekas viegls, taču vēlāk ar šīm zināšanām varētu radīt jaunas un iespaidīgas lietas. Par tām citi būtu gatavi maksāt augstu cenu.

Latvijā ir izgudrots drons, kas pacēlis gaisā simt Latvijas karogus. Par šo notikumu jūsmoja skatītāji visā pasaulē. To noteikti nevarētu izdarīt bez labām zināšanām programmēšanā, elektroinženierijā un mašīnbūvē. (Skaties videomateriālu

Ilustratīvs attēls: mikrofonsMikrofons JZ v11

 

 šeit!)


Juris Zariņš radījis mikrofonus, kurus lieto slavenākie mūziķi un ierakstu kompānijas pasaulē (JZ Microphones). Bez zināšanām elektroinženierijā, dizainā un mākslā tas nebūtu izdevies. (Vairāk lasi šeit!)

Savukārt Latvijas Nacionālo bibliotēku (Gaismas pili) nebūtu bijis iespējams uzcelt bez zinošiem arhitektiem.Pārbaudi sevi!

2.1. uzdevums 

Latvijā ražo produktus ar augstu pievienoto vērtību, piemēram, interneta maršrutētājus un stikla šķiedras materiālus. Taču šādu uzņēmumu skaits joprojām nav pietiekams, lai nodrošinātu visiem augstu atalgojumu un tādējādi – arī turīgumu. Lai nākotnē situācija uzlabotos, Latvijai vajadzīgi gudri darba devēji un kvalificēti darba ņēmēji.

Lai sameklētu savām prasībām atbilstošu darbinieku, darba devējs parasti izmanto darba sludinājumu.

Darba sludinājums — darba devēja aicinājums strādāt noteiktu darbu.


Iepazīsties ar diviem darba sludinājumiem – preču izvietotājs lielveikalā un būvdarbu vadītājs būvuzņēmumā!


Preču izvietotājs lielveikalā
Ilustratīvs attēls: plaukti veikalā
Būvdarbu vadītājs būvuzņēmumā
Ilustratīvs attēls: būvlaukums
Darba pienākumiPieņemt preces un izkārtot tās plauktos;
pārbaudīt preču derīguma termiņu.
Organizēt būvdarbu veikšanas procesu;
nodrošināt būvdarbu procesa atbilstību likumu prasībām;
nodrošināt nepieciešamo materiālu plānošanu un pasūtīšanu;
veikt būvdarbu organizēšanu būvlaukumā, ievērojot laika grafiku, kvalitātes prasības un tāmi.
Prasības kandidātamLabas latviešu valodas zināšanas;
atbildības sajūta.
Augstākā izglītība būvniecībā;
vismaz piecu gadu ilga pieredze būvdarbu vadītāja amatā;
būvdarbu vadīšanas sertifikāts;
teicamas latviešu, krievu un angļu valodas prasmes;
datorprasmes;
autovadītāja apliecība;
spēja strādāt komandā;
vadības prasmes.
Darba laiks40 darba stundu darba nedēļa40 darba stundu darba nedēļa
Atalgojums500 eiro mēnesī2000 eiro mēnesī


Izpildi 2.2. uzdevumu!


Abos gadījumos darbinieks ir cilvēkresurss, kas tiek izmantots ražošanai vai pakalpojumu sniegšanai. Arī darba laiks abās darba vietās ir vienāds – 40 stundu nedēļā.

Padomā!

Ja plānotais darba laiks abos darba sludinājumos ir vienāds, kāpēc darba alga atšķiras četrkārtīgi?


Pārbaudi sevi!

2.2. uzdevums


Arī radošo profesiju pārstāvju darbs ir sarežģīts, un tam nepieciešams daudz zināšanu.

Lai kļūtu par rakstnieku, nepieciešams mācīties un iegūt padziļinātas zināšanas par valodu, jo tas palīdz precīzāk un interesantāk aprakstīt domas, idejas un fantāzijas. Jābūt arī plašām zināšanām dažādās dzīves jomās, kā arī izdomai, lai uzrakstītu lasītāju interesējošu un aizraujošu darbu. Ja lasītājiem patīk rakstnieka darbi, viņi ir gatavi par šiem darbiem maksāt un rakstnieks saņem augstu atalgojumu.

Grāmatu par Hariju Poteru autores Dž. K. Roulingas darbi tulkoti vairāk nekā 60 valodās, un pārdoti vairāk nekā 400 milj. viņas grāmatu eksemplāru. Viņa ir pirmā rakstniece pasaulē, kuras bagātība pārsniedz miljardu eiro. Protams, šādu šedevru sarakstīt izdodas tikai retajam. Tomēr arī Latvijas rakstnieku un dzejnieku, piemēram, Imanta Ziedoņa un Vizmas Belševicas, darbi tulkoti daudzās Eiropas valstu valodās, un tos lasa arī ārpus Latvijas.

Atceries!

Liela nozīme ir arī pieprasījumam darba tirgū. Ir ļoti svarīgi atrast tādu darbu, kas tev patīk, tomēr, ja vēlies saņemt labu darba algu, ieteicams izvēlēties tādu profesiju, kura būs pieprasīta arī nākotnē un, kuru veicot, būs nepieciešamas kādas īpašas zināšanas vai prasmes.


Svarīgs aspekts ir preces vai pakalpojuma pārdošanas iespējas – cik viegli ir savu saražoto preci un pakalpojumu piedāvāt pircējiem un cik daudz šo pircēju būs. Ir tirgi, kur to izdarīt ir samērā viegli. Tipiski piemēri ir sporta, kino, grāmatu un mūzikas industrija. Piemēram, grupa "Prāta vētra " patīk dažādu vecumu cilvēkiem, tās mūziku klausās gan Latvijā, gan ārpus tās. Tomēr šādu popularitāti panākt nav viegli, tas prasa daudz darba, prasmju, īpašu attieksmi, noteikti nepieciešams arī talants. Arī daudzas Holivudas filmas tiek pieprasītas ļoti daudzās pasaules valstīs, tāpēc šīs filmu studijas ieņēmumi mērāmi miljardos.


Pārbaudi sevi!

2.3. uzdevums