Vai iespējams izstrādāt likumu, kas visiem patīk?

Likumu izstrāde un to mērķi

Tu sapratīsi:

noteikumu un likumu mērķis ir aizsargāt mūs visus;
izstrādājot likumu, jāievēro vairāku grupu intereses un tāpēc jāmeklē līdzsvars.


Lai gan ir ceļu satiksmes noteikumi, joprojām notiek ceļu satiksmes negadījumi.

Padomā!

Kāpēc tā? Šo noteikumu mērķis taču ir novērst negadījumus un aizsargāt mūs! Kā rīkoties?


Var noteikt mazāku pārvietošanās ātrumu pilsētā. Vai ar to pietiks? Jā, būs mazāk negadījumu, tomēr tie joprojām būs. Iespējams, ka šo noteikumu neievēros tie steidzīgie autovadītāji, kuri nebūs pareizi plānojuši ceļam vajadzīgo laiku.

Padomā!

 Kā rīkoties, lai pilnībā novērstu ceļu satiksmes negadījumus?


Varētu aizliegt pavisam pārvietoties ar automobiļiem! Šādā situācijā autovadītāji noteikti būtu neapmierināti.

Likumu un noteikumu tapšanas process ir ilgs un sarežģīts. Tajā nākas līdzsvarot dažādas vēlmes un vajadzības, dažādus mērķus. Arī likumu izstrādātājiem jāpieņem lēmums, kuri mērķi ir visai sabiedrībai visnozīmīgākie un labvēlīgākie (prioritātes). Ja vajadzību ir daudz un visas apmierināt nevar, nākas no kaut kā atteikties. Rodas "guvumi" un "izmaksas" (alternatīvās izmaksas). Ceļu satiksmes noteikumu gadījumā šie "guvumi" ir mazāks ceļu satiksmes negadījumu skaits, bet "izmaksas" – autovadītāju vēlme braukt ātri jeb ātrums, kādā autovadītāji var nonākt galamērķī.Arī ģimenes izstrādā savus "nerakstītos noteikumus", kas jāievēro visiem ģimenes locekļiem. Stāsta piemērā Andra un Matīsa vecāki ir pārliecināti, ka zēni ievēros noteikumus – turēs solījumu palīdzēt mājas darbos, bez atļaujas nedosies tālu prom un noteikti nedarīs neko bīstamu savai veselībai un drošībai. Tā, savstarpēji vienojoties, arī vecāki jūtas droši.

Konkursa "Mana vārdnīciņa" laureātu darbi A

 

 

Pārbaudi sevi!

2.1. uzdevums 


Visi likumi un noteikumi kopā nodrošina visas sabiedrībai drošību un izprotamas savstarpējās attiecības.

Tas iedrošina ikvienu rīkoties, piemēram, veidot savu uzņēmumu, uzsākt darba gaitas, aizņemties naudu mājokļa iegādei. Ja nebūtu nekādu noteikumu vai likumu, cilvēki justos mazāk iedrošināti uzsākt kādu noteiktu darbību.


Pārbaudi sevi!

2.2. uzdevums