Ko iegūstu un ko zaudēju, izdarot izvēli?

Izvēles guvumi un izmaksas

Tu sapratīsi:

izdarot izvēli, jāizvērtē guvumi un izmaksas;
izvēli ietekmē dažādi apstākļi;
izvēle, ko izdarām, katram var atšķirties.

Tu mācēsi:

noteikt izvēles guvumus un izmaksas.

Aplūko attēlus!
Par ko domā zēns? Kādi resursi ir ierobežoti? Vai mūsu vēlmes arī ir ierobežotas? Ko, tavuprāt, mums māca ekonomika?

Uz zemeslodes attēloti ierobežoti resursi - laiks, enerģija, izejmateriāli, darbaspēks, dabas resursi utt, blakus zēna vajadzības un vēlmes - zeķes, dzimšanas dienas torte, piecu eiro banknote, futbola bumba, cepure, dators, ziedi māmiņai, ābols.

Cilvēkiem ir neierobežoti daudz vajadzību un vēlmju. Tās visas nevar apmierināt resursu ierobežotības dēļ. Lai izvēlētos, kuras vēlmes un vajadzības apmierināt un kuras ne, cilvēkiem nepieciešams izdarīt izvēli.

Shematiski parādīts, ka vajadzības un vēlmes vienmēr ir vairāk, nekā pieejamie resursi.

Aplūko attēlus!

Kuros attēlos redzamas zēna vajadzības un vēlmes, ja viņš ir izvēlējies vairāk laika veltīt fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā un veselīgiem ēšanas paradumiem?

Ar kuriem ierobežotajiem resursiemviņš varētu saskarties?

Attēlā attēloti ierobežotie resursi un vajadzības un vēlmes - pulkstenis (laiks), futbola bumba, dators, zeķes, cepure, dzimšanas dienas torte, ziedi, dambrete, grāmata, nauda, velosipēds, ābols (pārtika).
Ko, tavuprāt, izvēlētos zēns, piemēram:
a) ejot uz skolu;
b) ejot uz treniņu;
c) esot kopā ar ģimeni?

Dienas laikā mēs veicam vairākas izvēles. Vairākums izvēļu ir samērā vienkāršas, un cilvēki tās var izdarīt bez lielas piepūles, piemēram, izvēlēties apģērbu, ko vilkt mugurā uz skolu, vai izdomāt, ko ēst brokastīs.

Citas izvēles ir krietni sarežģītākas, un lēmumu pieņemšana prasa vairāk laika, piemēram, uz kuru nometni doties vasaras brīvlaikā vai kur turpināt mācības.

Padomā!

Pamēģini atcerēties! Kādas izvēles norādītajos laikos vakar tu veici?

Četri pulksteņa laiki: 9.00 no rīta, 11.00 no rīta, 3.00 pēcpusdienā, 6.00 vakarā

Mēs katru brīdi pieņemam kādu lēmumu, pat ja nepamanām (neapzināti). Ja tu, piemēram, pieņem lēmumu neko nedarīt, tad tas arī ir tavs lēmums. Tu esi atbildīgs par saviem lēmumiem.

Vai zini, kā izdarīt izvēli nedaudz sarežģītākās situācijās?
Parasti, izdarot izvēli, noder guvumu un izmaksu analīze jeb jāizanalizē "+" un "–" katrai no iespējām.

Iztēlosimies!

Mārtiņam vecvecāki uzdāvināja 10 eiro. Viņš vēlētos kinoteātrī noskatīties jaunāko bērnu filmu, kā arī ļoti gribētu iegādāties jaunu spēli. Kinoteātra apmeklējums maksā 8 eiro, gribēsies nopirkt arī lielo glāzi ar sulu, kas maksā 2 eiro. Zināms, ka spēle arī maksā 10 eiro, tāpēc visas vajadzības vienlaikus Mārtiņš nespēs apmierināt.

Mārtiņam ir jāizdara izvēle. Kā to izdarīt?

Mārtiņam jāizvērtē kinoteātra apmeklējuma un jaunas spēles iegādes plusi un mīnusi jeb guvumi un izmaksas.

Tabulā Mārtiņš ir apkopojis abu variantu dažus plusus un mīnusus. Protams, katram cilvēkam tie var atšķirties.

Apskati Mārtiņa alternatīvas brīvā laika pavadīšanai!

Izpēti viņa sagatavoto sarakstu katras alternatīvas izvērtējumu!

Lēmumu pieņemšana

Izdarot izvēli, nepieciešams izvērtēt prioritātes, kā arī to, kura varianta guvumi vairāk pārsniegs izmaksas. Piemēram, Mārtiņš gūs prieku abos gadījumos, bet, iespējams, lielāku prieku viņš gūs, spēlējot spēli kopā ar savu ģimeni vai draugiem. Katra cilvēka izvēle būs atšķirīga.

Padomā!

Kāda būtu tava izvēle, ja tu būtu Mārtiņa vietā? Vai tu ietu uz kino vai pirktu jaunu spēli? No kā tu atteiktos?

Izdarot izvēli, rodas alternatīvās izmaksas jeb tas, no kā atsakāmies. Šajā gadījumā, izdarot izvēli par labu kinoteātra apmeklējumam, alternatīvās izmaksas ir neiegūta spēle. Savukārt, izdarot izvēli par labu spēlei, alternatīvās izmaksas būtu neredzēta animācijas filma.

Mārtiņam izdarot izvēli, alternatīvās izmaksas ir tas, no kā viņš atteicies.

Šajā gadījumā, ja izdara izvēli par labu jaunas spēles iegādei, alternatīvās izmaksas ir neapmeklētais kinoseanss. Savukārt, ja izdara izvēli par labu kino apmeklējumam, alternatīvās izmaksas būs nenopirktā jaunā spēle.