Es esmu cilvēks. Vai es arī esmu resurss?

Cilvēkkapitāls

Tu sapratīsi:

kāpēc ikviens cilvēks ir nozīmīgs resurss jeb cilvēkkapitāls.

Cilvēku prātus jau sen ir nodarbinājis jautājums, kā notiks tehnikas attīstība. Fantastikas grāmatu un filmu cienītāji ļoti daudz zina par iespējamo nākotni, kurā roboti un mākslīgais intelekts uzņemsies daļu cilvēku pienākumu. 
Jau šodien tā ir realitāte vairākos uzņēmumos, kuros izmanto augsta līmeņa robotus. Tas būtiski ietekmē visus šo uzņēmumu darbiniekus un viņu nākotni.

Mākslīgais intelekts — veids, kā iemācīt datoru, datora kontrolētu robotu vai programmatūru "domāt" līdzīgi cilvēkam. 


Automatizēti darba galdi rūpnīcā.
Robotizēts celtnis palīdz rūpnīcā pārvietot smagas lietas.
Automatizēta pārvietošanas un šķirošanas lenta olām.

Lai gan tehnoloģijas mūsdienās var paveikt daudz dažādu darbu cilvēku vietā, bez cilvēka iesaistes tas nav iespējams. Tieši cilvēks ir tas, kurš izgudro šos robotus un palīdz tiem darboties. Cilvēkkapitāls ir ļoti būtisks.

Cilvēkkapitāls — prasmju un zināšanu kopums, kas var tikt izmantots preču ražošanā un pakalpojumu sniegšanā. 


Vai esi kādreiz dzirdējis par virtuālajiem asistentiem, piemēram, Monu, Ievu, Aneti, Miku, Unu un Tomu?
Mājaslapās, kurās pieejami virtuālie asistenti, vienmēr parādās neliels attēls un uzraksts ar jautājumu "Kā varu palīdzēt?".

Šie dažādo iestāžu un uzņēmumu virtuālie asistenti jeb datorprogrammas, kas veido dialogu starp cilvēku un datoru, atbild uz klientu jautājumiem gan pa tālruni, gan rakstiski.


Virtuālais asistents jeb bots datorprogramma, kas veido dialogu starp cilvēku un datoru.



Datorprogramma izpilda cilvēka rīkojumus, uztur vizuālu un audiālu komunikāciju, veic datu iegūšanu un attēlošanu. Lai piešķirtu tai personību un cilvēkam raksturīgās īpašības, tiek radīti īpaši tēli – virtuālie asistenti jeb boti. Tā var būt  2D animācija vai sarežģītāks, 3D vidē veidots, tēls, piemēram, robots, cilvēks vai dzīvnieks, kas papildināts ar emocijām, mīmiku, raksturu un personību.

Viena no lielākajām problēmām pirmā bota izstrādē bija tēla radīšana un cilvēkam raksturīgu īpašību piešķiršana.

Mācību palīga "Gliemezītis" ekrānskats mobilajā tālrunī.

 

Piemēram, uzņēmums "Tilde" ir radījis virtuālo mācību palīgu Gliemezīti, kura lietotnes mērķis ir iemācīt bērniem reizrēķinu interaktīvā veidā, kā arī atkārtot un nostiprināt skolā apgūtās zināšanas. Lietotne pieejama reizrēķina apguvei latviešu valodā. Vai tu gribētu sev tādu palīgu reizrēķina apguvē?


Taču katra virtuālā asistenta darbībai nepieciešami arī cilvēki programmētāji, speciālisti, kuri seko līdzi virtuālā asistenta darbībai un palīdz tam "iemācīties" visu nepieciešamo.

Neraugoties uz jaunākajām tehnoloģijām un programmām, kas tiek ieviestas, lai uzlabotu darba procesus, cilvēki ir ļoti nozīmīgs resurss.




Piemērs!

Lidmašīnu vadīšanai nepieciešami piloti, ēku būvēšanai —  celtnieki, arhitekti un inženieri, pārtikas ražošanai — ražotnes darbinieki, pārtikas tehnologi.


Tāpat kā citi ražošanā izmantotie resursi, arī cilvēkresursi ir ierobežotā daudzumā. Preču ražotājiem un pakalpojumu sniedzējiem par izmantoto cilvēkresursu jāmaksā atalgojums alga.

Izvēle un lēmums par nākotnes profesiju ikvienam jāpieņem pārdomāti, izvērtējot gan savas intereses, spējas, profesijai nepieciešamās zināšanas un prasmes, gan darba tirgus tendences nākotnē.

Padomā!

Cik daudz dažādu profesiju ir Latvijā?


Latvijā ir izveidots profesiju klasifikators sistematizēts profesiju saraksts, kur katrai profesijai piešķirts savs kods.

Profesiju klasifikators — sistematizēts profesiju saraksts, kas veidots, lai nodrošinātu starptautiskai praksei atbilstošu profesiju uzskaiti un salīdzināšanu.

Profesiju klasifikatorā uzskaitīts vairāk nekā 4000 dažādu profesiju. Liela daļa no profesiju klasifikatorā iekļautajām profesijām ir pieprasītas, bet ir arī retas profesijas. Taču tas nenozīmē, ka tās ir mazāk nozīmīgas.

Atver saiti un apskaties, vai tajā ir minēta arī tevi interesējoša profesija! Tu vari meklēt, izmantojot meklēšanas iespējas — atver saiti un tad noklikšķini reizē taustiņu kombināciju "ctrl" + "f". Lapas augšmalā parādīsies logs, kurā varēsi ierakstīt meklēto vārdu. Sameklē profesiju, kura tevi interesē!

Lai uzzinātu vairāk par to, kādi ir pienākumi profesijā, kura tevi interesē, un kādas prasmes ir nepieciešamas, lai strādātu šajā profesijā, vari izpētīt vairāk informācijas!

ilustratīvs attēls: Profesiju pasaule" logo
Izmanto interneta vietni "Profesiju Pasaule".

Augšpusē atrodi sadaļu PROFESIJU SARAKSTS. Atver to, atrodi profesiju, kura tevi interesē! Izmantojot savu prasmi darboties ar datoru un internetu, sameklē informāciju par šo profesiju!


Ja ir iespējams, izdrukā darba lapu "Profesiju daudzveidība mana nākotnes profesija"!

Darba lapa "Profesiju daudzveidība – mana nākotnes profesija"


Aizpildi to un mājās pārrunā ar saviem mājiniekiem!


Pēc uzdevuma izpildes ieteicams apmeklēt izvēlētās profesijas pārstāvi un reālā darba vidē iepazīt šo darbu. Tev ir iespēja piedalīties arī Ēnu dienā. Ēnu diena ir pasaulē pazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.–12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darbavietu un 4–6 stundas vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Vairāk vari uzzināt: https://enudiena.lv/.

Katrā profesijā atšķiras darba pienākumi, nepieciešamās zināšanas un prasmes, tāpēc arī prasības kandidātiem un darba devēja  piedāvātais algu apjoms var atšķirties.


Kandidāts — cilvēks, kurš ir pieteicies amatam pēc darba sludinājuma. 



Darbs ir tev uzticētie pienākumi. Jebkurš darba devējs gaida, lai tu izpildi pienākumus atbildīgi.

Katrs ir atbildīgs par darbu neatkarīgi no darba sarežģītības un veida. Svarīga ir pašu attieksme pret darbu veidojot to pozitīvu, varam ietekmēt gan savu, gan citu cilvēku labklājību nākotnē.

Tev ir jāzina, ka tava rīcība šodien un šīs rīcības sekas var ietekmēt tavu darbu nākotnē. 

Ir profesijas, kurās nedrīkst būt pārkāpumu, kas saistīti ar noziedzīgiem nodarījumiem. Kriminālsods var ierobežot tavu profesijas izvēli.

ilustratīvs attēls: rokas spiediens

Krimināltiesībās ir princips pēc soda izciešanas cilvēks uzskatāms par nesodītu, taču pastāv vairāki izņēmumi, kuri faktiski nozīmē, ka krimināli sodītai personai jārēķinās ar to, ka šis traips biogrāfijā ir neizdzēšams un var būt par iemeslu karjeras ierobežojumiem mūža garumā. 

Esi atbildīgs par savu rīcību jau tagad!




Pārbaudi sevi!


3.1 uzdevums
Ko mums iemāca ekonomika?

Nākamā apakštēma