Kāda ir eiro vērtība?

Valūta un valūtas kurss

Materiāls tev palīdzēs:

izprast, ka valūtas kurss ir vienas valūtas nosacīta cena citā valūtā, un to, kā valūtas kurss ietekmē lokālu un starptautiski tirgojamu preču un pakalpojumu cenas, pieprasījumu un piedāvājumu.

Valstīm savstarpēji tirgojoties, tāpat kā ceļojot, nepieciešama attiecīgās valsts valūta.

Lai saražotu kādu preci, nepieciešamas izejvielas, kuras reizēm var iegūt pašu valstī, bet reizēm tās jāieved (jāimportē) no citām valstīm. Piemēram, ja uzņēmums Latvijā grib ražot piena šokolādi, tas var nopirkt Latvijā ražotu pienu, bet būs nepieciešamas arī kakao pupiņas un cukurs, ko ieved no citām valstīm. Preces cenu ietekmēs arī tas, cik šīs izejvielas maksā attiecīgajās valstīs. Turklāt šīs izejvielas jātransportē, bet transporta izmaksas ietekmē degvielas, tādējādi – arī naftas, cena.

Valūtas kurss — kādas valsts naudas vienības cena, kas izteikta citas valsts naudas vienībās.


Ja cukuru pērk Vācijā, tā cena būs izteikta eiro un viegli izprotama Latvijas ražotājiem. Savukārt, ja uzņēmums plāno pirkt kakao pupiņas Ganā, ļoti iespējams, ka cena būs noteikta citā valūtā, piemēram, ASV dolāros. Degvielas cenu nosaka naftas cena, kas arī bieži tiek tirgota ASV dolāros. Lai izprastu, kāda ir šo kakao pupiņu cena eiro, aprēķiniem jāizmanto valūtas kurss.

Valūtas kurss parāda vienas naudas vienības cenu, kas izteikta citas valsts naudas vienībās. Piemēram, ja par 1 eiro var nopirkt 1.23 ASV dolārus, eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru būs 1.23. Tas arī nozīmē, ka par 1 ASV dolāru varēs nopirkt 1 : 1.23 = 0.813 eiro. Piemēram, ja uzņēmums pērk kakao pupiņas, kuras maksā 20 ASV dolāru par 1 kg pupiņu, šo pupiņu cena, izteikta eiro, būs 1 : 1.23 = 0.813; 20 × 0.813 = 16.26 eiro.

Valūtas kursa pārmaiņu ietekme 

Pasaules valūtas tirgos, kur tiek tirgotas dažādas valūtas, to kursi nepārtraukti mainās. Valūtas kursu, tāpat kā preču un pakalpojumu cenas, ietekmē pieprasījums un piedāvājums. Valūtas piedāvājumu nosaka centrālās bankas, savukārt valūtas pieprasījums atkarīgs no tautsaimniecības dalībnieku vajadzībām. Cilvēki pieprasa kādas valsts valūtu, piemēram, kad dodas ceļojumā un vēlas samainīt savas valsts valūtu pret citas valsts valūtu. Arī uzņēmumu starptautiskā preču tirdzniecība rada valūtu pieprasījumu. Piemēram, ja Latvijas uzņēmums eksportē preces uz Apvienoto Karalisti, brīdī, kad tās iedzīvotāji iegādājas Latvijā ražoto preci, par to tiek prasīti eiro. Savukārt, kad Latvijas iedzīvotāji iegādājas importa preces, tiek prasīta ražotāja valsts valūta. Līdzīgi darījumi tiek slēgti arī finanšu tirgos, pērkot un pārdodot vienas valsts valūtu, pretī prasot citas valsts valūtu un tādējādi ietekmējot valūtas pieprasījumu.


Ja iepriekš uzņēmums pirka kakao pupiņas par 20 ASV dolāriem par kilogramu, to cena, izteikta eiro, bija 1 : 1.23 = 0.813; 20 × 0.813= 16.26 eiro.
Pat ja iepirkuma cena nemainās (paliek 20 ASV dolāru par kilogramu), bet mainās tikai ASV dolāra un eiro attiecība (piemēram, nākamajā darījuma dienā valūtas kurss ir 1.13 eiro par 1 ASV dolāru; 1 : 1,13 = 0.885), par 1 kilogramu kakao pupiņu būs jāmaksā 20 × 0.885 = 17.70 eiro.

Šajā gadījumā, mainoties valūtas kursam, uzņēmumam, lai nopirktu izejvielas, jāmaksā vairāk, un visticamāk palielināsies arī saražotā galaprodukta cena. Piemēram, ja agrāk šokolādes tāfelīte maksāja 1.50 eiro, tagad tā varētu maksāt 1.60 eiro. Tādējādi ikdienas pirkumus var ietekmēt arī valūtas kursu svārstības.
Valūtas kursa pārmaiņas var ietekmēt cenas veikalos. Kāda daļa no iedzīvotāju iegādātajām precēm ir arī importa preces, un valūtas kursa svārstības maina to cenas. Piemēram, ja eiro kurss pavājinās (eiro kurss samazinās attiecībā pret ārvalstu valūtu – par katru eiro var saņemt mazāk ārvalstu valūtas vienību), importa preču cenas kopumā kļūst dārgākas. Patērētāji to sajūt kā inflācijas pieaugumu. Viena no šādām ļoti zināmām precēm ir degviela: ja eiro kurss pavājinās, parasti agrāk vai vēlāk seko degvielas cenu kāpums. Valūtas kurss gan nav vienīgais faktors, kas ietekmē preču cenas, tāpēc iedzīvotāji ne vienmēr izjūt proporcionālu valūtas kursa ietekmi uz cenām veikalos. Arī degvielas cenu nosaka ne tikai naftas cena, bet arī nodokļi, darbaspēka un citas izmaksas un arī uzņēmēja peļņa. A

Tiešu un tūlītēju nacionālās valūtas vērtības pavājināšanās ietekmi izjutīs tie iedzīvotāji, kuri dosies ārvalstu ceļojumā. Viņiem ārvalstu valūta būs jāpērk par augstāku cenu. Arī, iegādājoties preces ārvalstu interneta veikalā, nāksies maksāt vairāk.

Valūtas kursa svārstību ietekme uz ražotājiem un patērētājiem

Eiro ir viena no visvairāk tirgotajām valūtām līdztekus ASV dolāram, Japānas jenai un Lielbritānijas sterliņu mārciņai. ASV dolāra tirdzniecības apgrozījums vienā dienā ir vidēji 4.4 trilj. ASV dolāru vērtībā, savukārt eiro – vidēji 1.6 trilj. ASV dolāru vērtībā.

Eiro kursa attiecībā pret ASV dolāru pārmaiņas 5 gadu laikā A


Valūtas maiņa notiek īpašos valūtas maiņas punktos, kā arī bankās. Tiek noteikts valūtu pirkšanas un pārdošanas kurss – cena, par kādu tiek pārdota vai pirkta ārvalstu valūta, lai valūtu mijmaiņas darījumos gūtu peļņu. Pārdošanas kurss parāda, cik citas valsts valūtas vienību nepieciešams, lai iegādātos eiro (vai citas vietējās valūtas). Savukārt valūtas pirkšanas kurss parāda, cik valūtas maiņas punkts ir gatavs maksāt, lai iegādātos citu valstu valūtas. Daudzās valstīs papildus vēl tiek prasīta fiksēta maksa par maiņas darījumu.

Piemērs!

5. martā bankas interneta vietnē ASV dolāra pārdošanas kurss bija 1.1115 ASV dolāru par vienu eiro. Tas nozīmē, ka nepieciešams 0.90 eiro, lai iegādātos vienu ASV dolāru, un par 100 ASV dolāriem pircējs maksās 89.97 eiro. 


Savukārt ASV dolāra pirkšanas kurss bija 1.155 ASV dolāri par vienu eiro. Tas nozīmē, ka, lai saņemtu vienu eiro, nepieciešami 1.16 ASV dolāru un par 100 ASV dolāriem klients saņems 86.58 eiro.


Jāņem vērā, ka valūtas maiņas punktos monētas samainīt nebūs iespējams – mainītas tiek tikai banknotes. Līdzīgi ir arī bankas filiālēs, tāpēc, ja nepieciešams mainīt nelielu naudas daudzumu, to visērtāk izdarīt bankas interneta vietnē. Jāatceras, ka, mainot valūtu, par šādu pakalpojumu tiks piemērota arī komisijas maksa.Pārbaudi sevi

6.1. uzdevums 

Pārbaudi sevi

6.2. uzdevums