Interesanti stāsti par eiro

Eiro skaidrai naudai 2022. gada 1. janvārī aprit 20 gadi, bet ideja par kopīgu valūtu Eiropā ir pēckara "būmere", dzimusi 1960. gados Eiropas Ekonomiskās kopienas sanāksmēs. Latvijā eiro ir mūsu nauda jau astoņus gadus un kopīgās naudas priekšvēsture atgādina, ka pati ideja briedusi pusgadsimta garumā – spiestā kārtā pārsvarā bez mūsu līdzdalības - un iemiesota soli pa solim.

Kādēļ un kā tapa eiro?

Īss atskats uz eiro tapšanu un atgādinājums, kad Latvija Eiropas kopīgajiem projektiem – arī kopīgajai naudai – pieslēdzās.

Ilustratīvs attēls:

Pēckara kārtībai Rietumu pasaulē pamatā bija likta atziņa: ekonomiska sadarbība (brīva tirdzniecība, finanšu plūsmas) ir vienīgais veids, kā reizē tikt pie labklājības un uzturēt mieru. Par valūtu sadarbību starptautiski vienojās pirmām kārtām, vēl 1944. gadā.

Monetārā sistēma, kurā valūtas diezgan cieši piesaistītas ar zeltu garantētam ASV dolāram, labi nokalpoja gadus 30, veicinot brīvu tirdzniecību – no vienošanās Bretonvudsā 1944. gadā līdz 1971. gadam. Sistēma nebija ideāla un sešdesmitajos saasinājās pretrunas. Pārāk liela atkarība no ASV dolāra bija viena no tām un reizē ar ekonomiskā spēka pieaugumu, Rietumeiropā tas lika aizdomāties par savas kopīgas naudas izveidi.

Toreiz, kad Apvienoto Nāciju Monetārā un Finanšu konference 1944. gada jūlijā ASV miestā Bretonvudsā vienojās par pēckara ekonomisko kārtību, Latvijā vēl bija priekšā kara noslēdzošais posms ar kaujām Kurzemē. Arī tas, ka vairāku paaudžu garumā, līdz 1990. gadam būsim prom no vēstures skatuves, kur paši lemj par savu valsti un kādu naudu lietot.

Latvija, tāpat kā pārējās Baltijas valstis, iesniedza pieteikumu dalībai Eiropas Savienībā 1990. gadu vidū. Sakritības pēc, eironauda togad oficiāli tika pie sava nosaukuma (atgādinājumam skat pirmsinterneta avīžu izgriezumu no 1995. gada "Dienas" lejāk).

1992. gads. Eiropas Savienības dalībvalstis vienojās par noteikumiem kopīgās naudas sistēmai Māstrihtas līgumā.

1995. gads. Kopīgā nauda oficiāli tiek pie nosaukuma "eiro" Eiropas Padomes sanāksmē Madridē – 1995. gada 15.-16. decembrī. 16. decembra avīze "Diena" atgādina: Lietuva, Latvija, Igaunija un virkne valstu Austrumeiropā togad  pieteikušās iestāties Eiropas Savienībā.

Ilustratīvs attēls: izgriezums no avīzes

 

1990. gadi. Desmitgade bija sākusies ar jaunu pagriezienu Eiropas pēckara vēsturē – Centrālajā un Austrumeiropā atbrīvojāmies no padomju totalitārisma, atkalapvienojās Vācija.  Rietumeiropā 1990. gadi pagāja, lai sagatavotos eiro ieviešanai un iesāktu darbu Eiropas Savienības paplašināšanai uz Austrumiem (2004. gadā, kad par dalībvalsti kopā ar desmit citām valstīm kļuva arī Latvija).

1999. - 2002. gads. 1999. gada 1. janvārī eiro sāka pastāvēšanu 11 "vecajās" ES valstīs (Grieķija eiro zonai pievienojās 2001. gada 1. janvārī) un pirmos trīs gadus kalpoja grāmatvedībā un elektroniskos maksājumos. Eiro monētas un banknotes apgrozībā nāca 2002. gada 1. janvārī. Latvijā pēc pārejas laika un kritēriju izpildīšanas – 2014. gada 1. janvārī.

Izdrukāt

Pierakstīties jaunumiem

Esiet lietas kursā par pēdējiem jaunumiem! Regulāri saņemiet aktualitātes savā e-pastā!

Esiet lietas kursā par pēdējiem jaunumiem! Regulāri saņemiet aktualitātes savā e-pastā!