Naudas skola atbild

Kāpēc naudas viltošana ir nosodāma?

Skaidrā un bezskaidrā nauda

Naudas viltotājs gūst labumu sev, padarot nabadzīgāku gan katru viltojuma saņēmēju, gan sabiedrību kopumā.
Naudas zīmes viltojums, kas nonācis mūsu maciņā, ir mūsu zaudējumi. Ar to nedrīkst norēķināties par darījumu, un neviena iestāde nemainīs viltotas naudas zīmes pret īstām banknotēm un monētām. Saņemtais viltojums jānodod policijai.
Viltotā nauda, ko cilvēki pieņēmuši par īstu, palielina apgrozībā esošo naudas daudzumu. Šādā situācijā, ja nemainās saražoto preču un pakalpojumu apjoms, pieaug cenas. Tādējādi arī īsta nauda zaudē vērtību, jo samazinās tās pirktspēja. Turklāt naudas viltošana lielos apmēros var izraisīt uzticības zudumu jebkurai valūtai.


Par viltotas naudas un valsts finanšu instrumentu izgatavošanu, izplatīšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu, iegādāšanos un glabāšanu soda saskaņā ar Latvijas Republikas Krimināllikuma 192.pantu:
(1) Par viltotu Latvijas Republikā apgrozībā esošu vai apgrozībai paredzētu naudas zīmju, monētu, valsts finanšu instrumentu vai ārvalstu valūtas izgatavošanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu, iegādāšanos vai glabāšanu nolūkā to izplatīt, kā arī par šāda viltojuma izplatīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
 

Izdrukāt