Terminu vārdnīca

TerminiF
A Ā B C Č D E Ē F G H I Ī J K L M N Ņ O P R S Š T U V Z

Finanšu stabilitāte

Gudra mājsaimniecība ir tāda, kas plāno savus regulāros ienākumus un izdevumus, vienmēr noteiktu summu atvēlot uzkrājumu veidošanai. Naudas rezerve ļaus izturēt iespējamus finansiālus satricinājumus un saglabāt stabilitāti noteiktā laika periodā par spīti visam. Saskaņā ar Latvijas finanšu pratības stratēģiju par mājsaimniecības finanšu stabilitāti var runāt tad, kad tai ir uzkrājumu līmenis vismaz triju mēnešu ienākumu apmērā.

Stabilitātes garants ir šis t.s. "drošības spilvens" nebaltai dienai.

Var taču gadīties piedzīvot kādu pēkšņu nelaimi vai slimību, nedienas biznesā, kuru dēļ nav iespējams saņemt līdzšinējos ienākumus vai vienkārši zaudēt darbu, kas bijis galvenais ienākumu avots, un tādā gadījumā šis finanšu "drošības spilvens" pasargās un ļaus kādu laiku izdzīvot, kamēr tiek meklēti risinājumi situācijai. Kā rāda pētījumi, Latvijas mājsaimniecību stabilitāte vēl nav pietiekama, jo krīzes situācijā tikai 27% varētu nosegt visus regulāros izdevumus 3 un vairāk mēnešus (6 mēnešus – 8%), kamēr 36% spētu iztikt bez aizņemšanās izdzīvošanai tikai nedēļu vai dažas dienas.

Ekonomiski attīstītākās valstīs, kurās ir augstāks iedzīvotāju labklājības līmenis un arī augstākas dzīves izmaksas, iesaka veidot "drošības spilvenu" finanšu stabilitātei vismaz 6 mēnešu ienākumu apmērā.

Izdrukāt