Seminārs "Aktualitātes ekonomikā" 2024 | ziema

semināra plakāts ar uzrakstu aktualitātes ekonomikā 2024 ziema

 

2024. gada 24. janvārī notika Latvijas Bankas rīkotais, nu jau par tradīciju kļuvušais seminārs skolotājiem “Aktualitātes ekonomikā” ziemas sesija, kurā apskatītās tēmas ir noderīgas gan mācību darbā un diskusijās ar skolēniem, gan ikdienas gaitās. Šis ir otrais no trīs mācību gadā plānotajiem semināriem skolotājiem. Trešais seminārs plānots Finanšu pratības nedēļas ietvaros, kas notiks no 18. līdz 24. martam. 


 

Aktuālās norises Latvijas ekonomikā

Linda Oliņa, Makroekonomikas analīzes daļas ekonomiste 

Pasaules un eiro zonas ekonomika atgūstas no pēdējo gadu laikā piedzīvotajiem satricinājumiem. Tas ietekmē arī Latvijas ekonomiku, un pērn izaugsme ir bijusi vāja – kritumu eksportā balstīja iekšzemes pieprasījums. Inflācija ir strauji mazinājusies, un darba tirgus saglabājies noturīgs - ar zemu bezdarbu un spēcīgu algu kāpumu. Valdība ir sniegusi atbalstu iedzīvotājiem un uzņēmējiem, piešķīrusi finansējumu prioritārajiem pasākumiem. Pozitīvu redzējumu par sagaidāmo sniedz iedzīvotāju pirktspējas uzlabošanās un gaidāmās investīcijas. Talkā nāks arī eksporta tirgi. 


 

Ārējā tirdzniecība un Latvijas konkurētspēja sarežģītos laikos

Matīss Mirošņikovs, Makroekonomikas analīzes daļas ekonomists 

Šobrīd Latvijas eksports piedzīvo grūtus laikus, tirdzniecības partneru ekonomikām sabremzējoties. Tomēr ilgtermiņā svarīgs faktors ir konkurētspēja - gan cenu, gan necenu. Līdz šim Latvijas cenu konkurētspēja ir pasliktinājusies dažādu izmaksu pieauguma rezultātā, tomēr kvalitātes uzlabojumi un pielāgošanās patērētāju gaumei to ir līdzsvarojusi. Visbeidzot, tirdzniecība ar Krieviju joprojām, diemžēl, ir pietiekami apjomīga, tomēr īpaša uzmanība jāpievērš jaunajām tirdzniecības plūsmām uz Krievijai pietuvinātajām valstīm. 


 

Kā nosargāt savu naudu un atpazīt finanšu krāpniekus?

Ingus Valtiņš, Licencēšanas un sankciju pārvaldes  galvenais juriskonsults 

APSTĀTIES, PĀRBAUDĪT UN AIZSARGĀT.
Lai sevi pasargātu, rūpīgi jāizvērtē vai un kur vadīt savus bankas pieejas datus, tajā skaitā SMART - ID. 

Pagājušajā gadā Latvijas četru lielāko banku klientiem tika izkrāpti 13 miljoni eiro. Kā cilvēki iekrīt krāpnieku slazdos? Kā pasargāt savu naudu un laikus atpazīt viltus zvanus, īsziņas un e-pastus? Kur šī nauda paliek un vai iespējams to atgūt? 

Par aktuālo finanšu krāpšanā sniegs ieskatu finanšu eksperts Ingus Valtiņš. Ingus stāstīs, kā darbojas krāpniecība, kāpēc izkrāpto naudu bieži cietušais neatgūst, un to, kā un kāpēc krāpnieki vervē jauniešus kļūt par “naudas mūļiem”, kas pašam jaunietim draud ar kriminālatbildību. 


Seminārs notika 24. janvārī | 15.30 – 17.00 | tiešsaistē, MS Teams platformā.

Seminārā apskatītās tēmas noderīgas sociālās un pilsoniskās mācību jomas skolotājiem, taču aicināts ikviens interesents, kas vēlas papildināt zināšanas par seminārā apskatītajiem jautājumiem.

Izdrukāt