Par tēmu

Starptautiskā tirdzniecība

  • Spēj skaidrot pieejamo resursu, tehnoloģiju un institūciju ietekmi uz absolūtām, salīdzinošām un konkurētspējas priekšrocībām produktu ražošanā. 
  • Izprot konkurētspējas aspektu ne tikai kā zemu izmaksu vai unikālu produktu ražošanu, bet arī kā faktoru kopumu, kas nodrošina augstāku valsts labklājību.
  • Izprot, kāpēc mazām valstīm ekonomiskā atvērtība ir svarīgāka nekā lielām valstīm. Skaidro, kādi faktori ietekmē ārējās tirdzniecības plūsmas (cikliskie un strukturālie).
  • Diskutē par valūtas kursu ietekmējošiem faktoriem un lomu starptautiskajā tirdzniecībā un tautsaimniecībā kopumā.
  • Apzinās, ka starptautiskās tirdzniecības rezultātā pieaug valstu ekonomiskā atkarība vienai no otras – ekonomiskie apstākļi un politika vienā valstī vai reģionā arvien vairāk ietekmē citas valstis vai reģionus.Merkantīlisti jau pirms 500 gadiem atzina starptautiskās tirdzniecības izdevīgumu. Visi šodien izmanto tirdzniecības barjeru samazināšanas un brīvas preču, pakalpojumu, kapitāla un cilvēku kustības Eiropas Savienībā (ES) guvumus. Latvijai ir tirdzniecības attiecības ar vairāk nekā 150 pasaules valstīm, un mūsu veikalu plauktos var atrast daudz to pašu preču, ko Vācijas, Francijas vai Apvienotās Karalistes veikalos.
 
Un tomēr pa laikam dzirdam par tirdzniecības kariem. 2018. gadā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija uzsāka tirdzniecības karu pret Ķīnu un ES, protekcionismu, jauna "Lielā mūra" būvēšanu uz ASV un Meksikas robežas. Kāpēc dažbrīd kādam rodas vēlme sagraut to, ko visa pasaule atzinusi par labu?