Kas ir "drošības spilvens" un vai tāds ir ikvienam cilvēkam?

Uzkrājumi

Tu sapratīsi:


kāpēc ikvienam ir svarīgi veidot naudas uzkrājumus;

kā var sākt veidot paradumu uzkrāt.


Pētījumi māca, ka uzkrājumu veidošanā disciplinētība izveidojas ar gadiem: 
  • 26% jauniešu atzīst, ka pietrūkst disciplinētības uzkrājumu veidošanai, 
  • tikai 7% senioru, kas vecāki par 65 gadiem, atzīst, ka pietrūkst šādas disciplīnas. A

Dvīņu vectēvs stāstā, kuru varēji iepriekš izlasīt, mācoties par banku lomu, bija atvēris bankā norēķinu kontu un laika gaitā sakrājis tajā pietiekami lielu naudas summu. Tieši šos uzkrājumus viņš sauca par savu "drošības spilvenu".


Uzkrājumi ir tie neiztērētie jeb brīvie līdzekļi, kurus persona glabā vajadzību un vēlmju apmierināšanai nākotnē.


Iemesli uzkrājumu veidošanai var būt dažādi: mērķis veikt kādu lielāku pirkumu, piemēram, iegādāties sporta inventāru treniņiem, iekrāt naudu tālākas izglītības ieguvei.


Uzkrājums noteikti ir nepieciešams kā ''drošības spilvens'' negaidītām situācijām nākotnē.


Interesanti!

Nebaltās dienas pienāk dažādi. Pēkšņi jāremontē automašīna, jāpērk jauns ledusskapis vai jālabo zobs. Nebaltās dienas var arī ieilgt, piemēram, zaudējot darbu vai saslimstot. Tāpēc naudas plānošanas speciālisti iesaka naudu atlikt divu veidu uzkrājumos A



Iedzīvotāju aptaujā 2019. gadā tika noskaidrots, ka 48% Latvijas iedzīvotāju neveido uzkrājumus, bet 7% iedzīvotāju īsti nespēja atbildēt uz šo jautājumu. Var secināt, ka pārējiem 45% Latvijas iedzīvotāju ir kādi uzkrājumi.A


Piemēram, stāsta varoņu vectēvs bankā sen jau izveidojis uzkrājumu – "drošības spilvenu", kura apjoms ir pietiekams, lai varētu salabot vai pat nopirkt jaunu apkures katlu. Šāda tehnika parasti ir dārga. Jāatceras, ka neviena tehnika nav mūžīga. Par to pareizi rūpējoties, mēs varam paildzināt tās kalpošanas laiku. Taču arī apkopei nepieciešami papildu naudas līdzekļi, kuri jāsakrāj.


Ja arī esi domājis par krāšanu vai "drošības spilvena" izveidi, bet līdz šim vēl nav sanācis to sākt, varbūt tev noderēs šī vienkāršā shēma.



Tas nozīmē, ka trīs nedēļu laikā būsi sakrājis 6 eiro. Tavs uzkrājums palielināsies vēl vairāk, ja regulāri turpināsi uzkrāt pēc iesāktā parauga.


Aptaujā Latvijas iedzīvotāji arī atzina, ka veido uzkrājumus, krājot ne tikai naudu, bet arī dažādas citas lietas, kuras var pārdot un tā iegūt līdzekļus neparedzētu situāciju risināšanai. Tādas lietas ir, piemēram, nekustamais īpašuma (dzīvoklis, māja), zeme, dārglietas, mākslas darbi, senlietas un retro automašīnas, zelts, monētas.


Padomā!

Vai zināji, ka "drošības spilvenu" veido ne tikai cilvēki, bet arī valsts?


Valsts "drošības riņķis" = naudas rezerves

Arī valsts attīstību var palēnināt neparedzēti, nepatīkami notikumi gan valstī, gan ārpus tās, piemēram, plūdi vai liels sausums, ekonomiskā krīze vai politiskie nemieri kaimiņvalstī. Valsts budžetā katru gadu tiek iedalīti līdzekļi neparedzētiem gadījumiem (Latvijā 2018. gadā – 43.5 milj. eiro), un turpmākajiem gadiem tiks izveidots uzkrājums nebaltām dienām. A


Pārbaudi sevi

2.1. uzdevums 


Pārbaudi sevi

2.2. uzdevums 


Pārbaudi sevi

2.3. uzdevums 


Lielākus naudas uzkrājumus drošāk glabāt bankā. Tas ļaus izvairīties no naudas nejaušas sabojāšanas vai zādzības.


Interesanti!

Latvijas Bankā var samainīt bojātas eiro naudas zīmes. Cilvēki nes uz banku un lūdz samainīt, piemēram, suņu sagrauztas banknotes, mazu bērnu saplēstas vai citādi sabojātas banknotes. Šādi izskatījās, piemēram, vecos reklāmas katalogos glabāta nauda – par to pats naudas uzkrājējs bija aizmirsis un atcerējies tikai tad, kad sācis vecos katalogus dedzināt. Naudas eksperti bankā pārbauda naudas īstumu un apmaina derīgās naudas zīmes, bet ne vienmēr izdodas atgūt visu naudas summu.



 Noskaties filmu "Ko dara naudas drošības eksperts?"!