Vai likumu nezināšana atbrīvo no atbildības?

Likumi

Tu sapratīsi:

ka visur pastāv noteikumi un valstī – likumi;
ka noteikumi un likumi veicina mūsu drošību un regulē attiecības starp dažādiem cilvēkiem, iestādēm un uzņēmumiem.


Interesanti!

Citās valstīs pastāv arī tādi noteikumi, kuri pie mums liktos dīvaini un pat nepieņemami.
  • Nekošļājiet gumiju Singapūrā!
Singapūrā pastāv košļājamās gumijas aizliegums! Košļājamo gumiju atļauts pārdot tikai aptiekās ārstnieciskiem nolūkiem. Tās pircējiem jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Ja pārdevēji pārkāpj likumu, viņiem draud cietumsods un naudas sods. Šo likumu ieviesa, lai netiktu piesārņotas ielas un sabiedriskais transports. A
  • Neuzkāpiet Taizemes banknotei!

Uz Taizemes bāta banknotes bija arī attēlots ļoti cienītais Taizemes karalis, kas šo valsti pārvaldīja 70 gadu (līdz 2016. gadam). Uzkāpšana ar kāju uz banknotes un tātad karaļa sejas ir noziedzīga darbība. Tas ir arī pretrunā likumam un apvaino karaļa varenību. A


Likums — valsts apstiprināti vispārēji un obligāti noteikumi, kas regulē sabiedriskās attiecības kādā nozarē.


Ne vienmēr šie noteikumi un likumi mums patīk, jo aizliedz rīkoties tā, kā vēlamies. Tomēr kopumā tie nāk par labu sabiedrības labklājībai. Tie ļauj mums justies droši un norāda, kā rīkoties vispareizāk.

Labklājība — dzīves apstākļi, materiālais stāvoklis, kam raksturīga pārticība, arī nodrošinātība.



Konkursa "Mana vārdnīciņa" laureātu darbi  A

 

Arī Andrim un Matīsam jāievēro gan savstarpējā vienošanās ar vecākiem par drošu uzvedību, gan noteikumi un likumi attiecībā uz bērnu drošību.


Pārbaudi sevi!

1.1. uzdevums 


Visu valstu likumi ir kā noteikumi, kas regulē visdažādākās darbības jomas, piemēram, banku darbību, noguldītāju tiesības. Līdzīgi kā uz ceļa drošības nolūkos jāievēro noteikumi, arī citās darbības jomās jāievēro noteikumi. Tie aizsargā un palīdz cilvēkiem, uzņēmumiem un cita veida iestādēm rīkoties pareizi – atbilstoši likumam.


Pārbaudi sevi!

1.2. uzdevums 


Andrim un Matīsam, dodoties vieniem pašiem uz Jūrmalu, ne tikai jāievēro ceļu satiksmes noteikumi, bet arī jāzina, kā rīkoties, ja atgadās kāda nelaime, īpaši jau pie ūdens. Jāzina, kā izsaukt palīdzību, jāprot arī sniegt pirmo medicīnisko palīdzību. Izlasi tabulā noteikumus, padomā un atceries tos, lai kopsavilkuma 2. uzdevuma atbilstošajā ailē varētu atzīmēt (ieklikšķināt), uz kuru darbības sfēru šis noteikums attiecas!




Piemēram, ja gājējiem luksoforā deg zaļā gaisma, bet automobiļiem – sarkanā gaisma, tad gājēji drīkst šķērsot ceļu pie zaļās gaismas, bet autovadītāji pie sarkanās gaismas nedrīkst braukt. Šie noteikumi nosaka iespējamās darbības gan autovadītājam, gan gājējam, tā rūpējoties par abu drošību.

Noteikumi ne vien ierobežo, bet arī iedrošina rīkoties.

Ja apzināmies, ka noteikumi tiek ievēroti, mēs varam gan kā gājēji, gan kā autovadītāji droši doties savās ikdienas gaitās.


 Noskaties video "Drošs ceļš uz skolu" un padomā, kā šie noteikumi palīdz tev un vai tu tos ievēro!


Pārbaudi sevi!

1.3. uzdevums 

Interesanti, kā Andrim un Matīsam beidzās brauciens uz Jūrmalu. Skaidrs ir viens – viņu vecāki noteikti nebija par šo braucienu priecīgi. Iespējams, puiši nemaz neapzinājās, ka pastāv ne tikai mammu un tētu "izdomāti" noteikumi, ka vieni paši nedrīkst peldēties un doties tik tālā ceļā, bet arī valsts pieņemti likumi (piemēram, Bērnu tiesību aizsardzības likums). Tie regulē, ko drīkst un ko nedrīkst darīt. Vecāku pienākums ir rūpēties par bērniem, bet bērnu pienākums ir palīdzēt vecākiem. Vai likumu nezināšana atbrīvo mūs no atbildības? Noteikti nē!


Pārbaudi sevi!

1.4. uzdevums