Terminu vārdnīca

TerminiA
A Ā B C Č D E Ē F G H I Ī J K L M N Ņ O P R S Š T U V Z

Aktīvi

Tavu īpašumu tiesību kopums jeb viss tas, kas tev pieder – vērtības, kuras iespējams apmainīt pret naudu vai citu vērtību. Piemēram, nauda tavā makā un bankas kontā, uzkrājums pensijai, dzīvoklis vai māja, zeme laukos, auto, velosipēds, viedtālrunis un visa mājas iedzīve, t.sk. no vecmāmiņas mantotā glezna vai ģimenes sudrablietas. 

Lai izprastu tavu aktīvu patieso vērtību, tos vajadzētu nošķirt divās daļās,–

  1. aktīvi, kas ģenerē jaunus ienākumus (izīrēts dzīvoklis, nauda ieguldīta peļņai u.c.) vai pieaug savā vērtībā (glezna, dārglietas, akcijas u.c.) un
  2. aktīvi, kas laika gaitā rada papildu izdevumus (vasarnīca, auto) vai zaudē savu vērtību (sadzīves tehnika, apģērbs un apavi, viedtālrunis u.c.).

Tātad aktīvs ir tas, ko tu vari lietot/realizēt te un tagad, proti, tavi plānotie nākotnes ienākumi nav tavi aktīvi, pat ja tev ir beztermiņa līgums ar darba devēju par noteiktu amatalgu. Viss dzīvē var mainīties, un tavs naudas aktīvs ir tikai tas, kas šobrīd tavās rokās vai kontā. Katru reizi, mainoties tavu ienākumu apmēram, būtu vēlams pārskatīt aktīvu sarakstu. Tev vienmēr jāizvērtē – kā varētu mazināt izdevumus par savu t.s. aktīvu, kas laika gaitā rada papildu izdevumus, uzturēšanu un vai tas ir to vērts. Iespējams, kādā brīdī ir jāatsakās no kāda sava aktīva (lasi – īpašuma), kas pārāk dārgi izmaksā un ir zaudējis vērtību. 

Tāpat kļūda būtu pirkt kādu lietu (piem., dārgu viedtālruni, kas strauji zaudē savu tirgus vērtību un nolietojas), izmantojot kredītu, kura termiņš var sanākt garāks par nopirktās lietas kalpošanas laiku. Šāda nepārdomāta aktīvu pārvaldīšana pasliktinās tavu finanšu situāciju – jāpērk jauns tālrunis un vēl jāturpina maksāt kredīts par ierīci, kuras vairs nav izmantojama. 


 

Saistītas tēmas: 

Izdrukāt