Finanšu instrumentu (vērtspapīru) vai ieguldījumu konts

Konti ieguldījumu veikšanai

Finanšu instrumentu (vērtspapīru) vai ieguldījumu konts?

Ja esi nolēmis sākt ieguldīt akcijās, ieguldījumu fondos, biržā tirgotajos fondos (ETF), obligācijās vai kādos citos finanšu instrumentos, tev jāizvēlas un jātver attiecīgo ieguldījumu veikšanai piemērotākais konts.

Ieguldījumu konts — īpašs finanšu līdzekļu konts, kas atvērts uz klienta vārda, dod iespēju brīvi pirkt un pārdot vērtspapīrus, kā arī ieguldīt gūtos ienākumus atkārtoti, nemaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no kapitāla pieauguma pēc katra darījuma. Ieguldījumu kontā līdzekļi ir strikti atdalīti no līdzekļiem, kas atrodas norēķinu kontā.

Finanšu instrumentu (vērtspapīru) konts — konts bankā, kurš atvērts uz klienta vārda, kurā tiek reģistrētas klientu īpašumtiesības uz finanšu instrumentiem, kā arī veikta to uzskaite.


Konta īpašnieka iespējas un pienākumi
Finanšu instrumentu (vērtspapīru) konts
Ieguldījumu konts
Ieguldījumiem paredzētie līdzekļi ir atdalīti no ikdienas darījumiem norēķinu kontā un ir ērti pārvaldāmineattiecasattiecas
Brīva iespēja pirkt un pārdot vērtspapīrus, ieguldīt gūtos ienākumus atkārtoti, nemaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no kapitāla pieauguma pēc katra darījumaneattiecasattiecas
Pienākums deklarēt ienākumusReizi ceturksnī, ja ienākumi ceturksnī no kapitāla pieauguma pārsniedz 1000 eiro. Vienu reizi gadā, ja ienākumi no kapitāla pieauguma ceturksnī nepārsniedz 1000 eiro.Jādeklarē no ieguldījumiem gūtie ienākumi tad, ja izmaksu summa ir pārsniegusi ieguldīto summu.
Konta pārskata izmantošana gada ienākumu deklarācijas sagatavošanaiLai sagatavotu gada ienākumu deklarāciju, būs jāveic manuāls aprēķins no finanšu instrumentu un norēķinu konta.Kredītiestāde nodrošina iespēju saņemt ieguldījumu konta pārskatu, kas palīdzēs vieglāk un ērtāk aizpildīt gada ienākumu deklarāciju.
Nav ierobežojumu, var veikt vērtspapīru paskaitījumus un saņemt vērtspapīrus no citām personāmattiecasneattiecas
Iedzīvotāju ienākuma likme (IIN) no kapitāla pieauguma –20 %attiecasattiecas

1. Bankas kontam ieguldījumu konta statusu var piešķirt ieguldījumu konta pakalpojuma sniedzējs vai, ja finanšu iestāde šādu pakalpojumu nepiedāvā, nodokļu maksātājs pats jebkuru bankas kontu var deklarēt kā ieguldījumu kontu. Tādā gadījumā viņam ne vēlāk kā līdz gada beigām, izmantojot EDS, jāinformē Valsts ieņēmumu dienests par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu kontam, ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs, pie kura nodokļu maksātājs ir atvēris ieguldījumu kontu, nav Latvijā reģistrēts ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs vai ārvalstīs reģistrēta ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja filiāle Latvijā, norādot:
  • ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja nosaukumu, reģistrācijas numuru, reģistrācijas valsti; 
  • atvērtā ieguldījumu konta numuru (numurus, ja ieguldījumu kontu nav, iespējams, nepārprotami identificēt, pamatojoties tikai uz vienu konta numuru).
2. Ieguldījumu konts būtiski atšķiras no finanšu instrumentu (vērtspapīru) konta ar to, kurā brīdī iedzīvotājam jādeklarē ienākumi un jāmaksā IIN. Ja darījumi notiek ieguldījumu kontā, no ieguldījumiem gūtie ienākumi jādeklarē tad, kad izmaksu summa ir pārsniegusi ieguldīto summu. Ja darījumi notiek finanšu instrumentu (vērtspapīru) kontā un ienākumi ceturksnī no kapitāla pieauguma pārsniedz 1000 eiro, peļņa jādeklarē reize ceturksnī, bet, ja ienākumi no kapitāla pieauguma ceturksnī nepārsniedz 1000 eiro, tas jādara vienu reizi gadā un IIN jāmaksā no katra peļņu nesošā darījuma, nevis no gada darījumu kopsummas.

3. Ieguldījumu kontā atļauts ieskaitīt tikai naudas līdzekļus, kā arī finanšu instrumentus, kas tiek pārvesti no cita ieguldījumu konta, vai tādus finanšu instrumentus, kas iegūti ieguldījumu konta ietvaros veikto darījumu rezultātā. Savukārt finanšu instrumentu (vērtspapīru) kontam šādu ierobežojumu nav, un tajā drīkst veikt vērtspapīru pārskaitījumus un saņemt vērtspapīrus no citām personām.

 Vairāk informācijas par IIN no kapitāla pieauguma atrodams Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē. 

Metodisks materiāls - Ienākums no ieguldījumu konta
Vai šis saturs bija noderīgs?

Jūsu atsauksmes palīdzēs mums uzlabot šo vietni.

Lūdzu, uzraksti, ko vēlējies uzzināt, taču neatradi!