Kā veidojas tava pensija?

Pensiju sistēma un līmeņi

Latvijas pensiju sistēma
Triju līmeņu pensiju sistēma nodrošina pensiju sistēmas stabilitāti, palielina ienākumus vecumdienās un samazina nabadzības risku. 

 Noskaties video! Veicot iemaksas katrā no trim pensiju līmeņiem, tu veido savu pensijas uzkrājumu vecumdienām.

Atceries!

Jo lielākas iemaksas veiksi šodien, jo pārticīgāka būs tava dzīve nākotnē! Latvijas pensiju sistēma nodrošina, ka tavā pensijas uzkrājumā ik mēnesi tiek iemaksāta daļa no tavām sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ir 34,09 % no tavas bruto algas, no tiem 14 % veido tavas pensijas 1. līmeni un 6 % – pensijas 2. līmeni.

Piemērs!

Bruto alga mēnesī ir 1000 eiro 

Pensijas 1. līmenī tiek novirzīti 14 %, kas ir 140 eiro (1000 * 0.14) 

Pensijas 2. līmenī tiek novirzīti 6 %, kas ir 60 eiro (1000 * 0.06)Pensijas 3. līmenī tu brīvprātīgi vari veikt iemaksas sev vēlamā apmērā, lai nodrošinātu papildu ienākumu vecumdienās. Jo lielāks būs tavs iemaksu apjoms, jo lielāku pensiju saņemsi pensijas vecumā.

 Uzzini vairāk par pensiju sistēmu Latvijā manapensija.lv


Pensiju līmeņi 


Pensiju 1. līmenis: valsts obligātā neuzkrājošā pensiju sistēma. Šajā līmenī no bruto algas tiek veiktas sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kuras tiek uzskaitītas nodokļu maksātāja pensijas uzkrājumā, bet izmaksātu vecuma pensijas esošajiem senjoriem. Uzzini vairāk sadaļā “Pensiju 1. līmenis”!

Pensiju 2. līmenis: valsts obligātā uzkrājošā pensiju sistēma. Tās mērķis ir palielināt pensijas uzkrājumu un arī pašu pensijas apmēru, uzkrājot daļu no sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un ieguldot tās finanšu tirgos. Uzzini vairāk sadaļā “Pensiju 2. līmenis”!

Pensiju 3. līmenis: privātā brīvprātīgā pensiju sistēma. Tā ir iespēja brīvprātīgi veidot papildu uzkrājumus savai pensijai, veicot individuālas iemaksas, vai ar sava darba devēja starpniecību daļu savu ienākumu novirzīt kādā no privātajiem pensiju fondiem. Uzzini vairāk sadaļā “Pensiju 3. līmenis”!
Vai šis saturs bija noderīgs?

Jūsu atsauksmes palīdzēs mums uzlabot šo vietni.

Lūdzu, uzraksti, ko vēlējies uzzināt, taču neatradi!