Kā roboti var kļūt par labākajiem palīgiem?

Tehnoloģiju nozīmīgums

Tu sapratīsi:

ka darba ražīgumu nosaka ne tikai cilvēkkapitāls, bet arī instrumenti un iekārtas, kuras izmanto ražošanā un kuras tehnoloģiski nepārtraukti attīstās.


Matīss ziņās izlasa, ka nākotnē vairs nebūs vajadzīga šofera profesija, jo automašīnas brauks pašas. Matīsam tas ir pārsteigums. Bet kā tu domā, kas notiks uz ielām, ja visas automašīnas brauks pašas?

Kasieris var rakstīt kvītis ar roku vai izmantot kases aparātu, kas ir produktīvāk. Taču tam nepieciešamas noteiktas zināšanas. Bez šīm zināšanām ar kases aparātu strādāt nav iespējams. Mūsdienās gandrīz visi jau izmanto kases aparātus, taču ir citas profesijas, kurās ienāk jaunas tehnoloģijas, lai sniegtu labākas preces vai pakalpojumus.


Padomā!

Kādi ir guvumi no šo tehnoloģiju lietošanas? Kādas negatīvas sekas varētu rasties?


Darba ražīguma celšanā liela nozīme ir darbinieku zināšanām un prasmēm. Svarīga nozīme ir arī preču ražošanas procesam. Piemērā  Andra krustmātes Beātes galdniecības uzņēmumā mēbeles ražoja pēc individuāla pasūtījuma. Savukārt ir daudzi citi mēbeļu uzņēmumi, kuros tās tiek ražotas, izmantojot fizisko kapitālu – īpašas, ātras un jaudīgas tehnoloģijas. Tas ļauj saražot vairāk mēbeļu, un tad tās var pārdot par lētāku cenu.

Fiziskais kapitāls — ražošanai vai pakalpojumu sniegšanai nepieciešamie resursi (iekārtas un mašīnas, darbarīki, biroja preces u.c.).


Bieži dzirdam, ka nākotnē roboti uzņēmumos paveiks lielāko darba daļu. Mūsdienās dzirdam par mākslīgo intelektu,  uz tālruņa zvaniem atbild virtuālie asistenti. Tas viss atvieglo uzņēmuma darbu, padara ērtāku mūsu ikdienu, uzlabo dzīves līmeni un labklājību.

Vai roboti var darboties pilnīgi bez cilvēku līdzdalības? Protams, šo gudro iekārtu pārvaldīšanai nepieciešami zinoši un prasmīgi cilvēki. Jāatceras, ka bez cilvēka (cilvēkkapitāla)  šīs mašīnas nespētu darboties – kādam tās ir jāieslēdz, jāuzmana, jāpārbauda un pa reizei noteikti arī jāsalabo.

  • Noskaties videomateriālus, kā tehnoloģijas izmanto Latvijas ražotāji! 

  • Pēc tam izpildi 3.1. uzdevumu!


 Kā top saldējums "Pols"?



Padomā!

Videosižetā tika minēts, ka ar attiecīgo saldējuma mašīnu palīdzību vienlaikus var pagatavot 836 saldējumus, savukārt vienā maiņā var pagatavot pat 50 000 saldējumu. Cik ilgi, tavuprāt, cilvēki šādu pašu daudzumu saldējuma varētu pagatavot bez iekārtu un tehnoloģiju palīdzības?


 Kā top limonāde "Limpo"?


Padomā!

Videomateriālā tika demonstrēts, kā PET pudeles izskatās, pirms tās tiek piepūstas ar karstu gaisu un iegūst tādu izskatu, kādu mēs pazīstam. Vai, tavuprāt, bez iekārtu palīdzības darbinieks varētu piepūst pudeles?


 Kā top biezpiena sieriņi "Kārums"?



Padomā!

Videosižetā tu redzēji, kā iekārta sagriež biezpiena sieriņus tiem paredzētajā izmērā. Cik ilgu laiku, tavuprāt, darbiniekam aizņemtu tāda daudzuma biezpiena sieriņu sagriešana bez iekārtu palīdzības?



Pārbaudi sevi

3.1. uzdevums 

Tā kā modernu tehnoloģiju izmantošana prasa mazāk darbinieku un mazāk citu resursu , iespējams saražot vairāk vai apkalpot tādu pašu klientu skaitu, kā agrāk, bet izmantojot mazāk resursu. Tas nozīmē, ka tiek sasniegts augstāks darba ražīgums.

Uzlabojot darba ražīgumu, ietaupītais fiziskais resurss un cilvēku resurss var tikt izmantots jaunu, inovatīvu  tehnoloģiju ieviešanai. Jaunas iekārtas un/vai procesi dod iespēju radīt jaunus, unikālus produktus ar augstāku pievienoto vērtību.