Ja kāds no noteikumiem tev nepatīk, vai tas ir nevajadzīgs?

Tiesības un pienākumi

Tu sapratīsi:

ka noteikumi var aizstāvēt tavas intereses arī tad, ja kāds no tiem tev šķiet nevajadzīgs un lieks.


Starpbrīdī Andris teica draugiem Matīsam, Mārai un Ansim: "Iedomājieties tik - kāda būtu dzīve bez noteikumiem! Mēs varētu darīt visu, ko gribam un kad gribam!". Ansis jau skaļi prāto – cik labi, nekur nebūs jāiet, nekas nav jādara…. Savukārt Māra gan stingri nosaka: "Kas vēl nebūs! Mēs taču skaidri zinām, ka mūsu pienākums ir iet uz skolu un mācīties! Es to gribu – tas taču ir interesanti!"


Konkursa "Mana vārdnīciņa" laureāta darbi A

 

Sporta spēlēs gadās situācijas, kad noteikumi un tiesnešu lēmums šķiet, ka nav labvēlīgs komandai. Piemēram, Latvijas hokeja izlases spēlētājs gūst vārtus, atrodoties vārtsargu laukumā. Līdzjutēji cer, ka vārti tiks ieskaitīt. Tomēr tas ir pret hokeja noteikumiem. Rezultātā skatītāji un dažreiz arī paši spēlētāji nav mierā ar šo noteikumu. Savukārt līdzjutēji šo pašu noteikumu uzskatītu par ļoti labu, ja šādā pašā veidā vārtus gūtu pretinieku izlases spēlētājs.

Līdzīga situācija rodas arī skolā mācību stundā, piemēram, kad kās skolēns, nesagaidot skolotāja uzaicinājumu atbildēt, no vietas skaļi pasaka visiem priekšā uzdevuma pareizo atbildi. Viņš pats jūtas priecīgs, jo parādījis savas zināšanas. Tomēr citi skolēni, kuri bija gaidījuši skolotāja uzaicinājumu atbildēt un turpināja risināt uzdevumu, jūtas apbēdināti. 

Indivīds — cilvēks, katrs no mums.


Pārbaudi sevi!

2.1. uzdevums 

Šīs situācijas parāda, ka noteikumi, kas vienam vai dažiem cilvēkiem konkrētā brīdī var šķist muļķīgi, apgrūtinoši vai nepareizi, tomēr ir visas sabiedrības interesēs.

Sabiedrība — cilvēku kopums, ko saista sadzīves attiecības. Piemēram, skolnieki, skolotāji –  tie ir konkrētas sabiedrības pārstāvji.



Konkursa "Mana vārdnīciņa" laureātu darbi Avots

 

Visi ir ieinteresēti, lai sporta spēles būtu godīgas un noteikumi tiktu ievēroti. Tas iedrošina sportistus piedalīties sacensībās un līdzjutējiem – priecāties par skaisto spēli.


Savukārt uz skolu visi ir atnākuši iegūt zināšanas un visiem ir vienādas tiesības netraucēti mācīties. Ievērojot skolas noteikumus, ikviens klasē jutīsies drošāk, varēs sasniegt arī mācībās augstākus rezultātus. Tas ļaus arī klases kolektīvam kopā gūt panākumus, piemēram, kādos skolas rīkotajos zināšanu konkursos.

Situācijās, ja tev kāds noteikums liekas nepareizs, ir vērts padomāt – kāds ir šī noteikuma mērķis un kā tas ietekmēs apkārtējos cilvēkus?

Noteikumi paredz katram gan  tiesības, gan pienākumus.


Tiesības — ar likumu noteikta uzvedība, rīcība dažādās situācijās. Neievērojot šos noteikumus var saņemt sodu.


Pienākumi — darbi, darbības, ko cilvēkam kāds uzticējis, vai pašam šķiet, ka tas būtu jāizdara.


Pārbaudi sevi!

2.2. uzdevums