Kredīti un uzkrājumi

<< Uz raksta pirmo daļu

Ilustratīvs attēlsKā inflācija un augošās procentu likmes ietekmē manus pašreizējos un turpmākos kredītus un uzkrājumus?

Paaugstinoties procentu likmēm, pieaug jūsu aizņemtās naudas izmaksas: jums var nākties veikt lielākus procentu maksājumus par jauniem kredītiem un, iespējams, jūs varēsit aizņemties mazāk nekā iepriekš. Ietekme uz jūsu esošajiem kredītiem var atšķirties arī atkarībā no tā, vai jūsu kredītam ir fiksēta vai mainīga procentu likme. Ņemot vērā procentus, ko banka maksā par jūsu noguldījumu krājkontā, jūs varat gaidīt savu uzkrājumu pieaugumu. Tomēr par šiem uzkrājumiem jūs varēsiet nopirkt vairāk nekā iepriekš tikai tad, ja reālā procentu likme būs pozitīva.

Ilustratīvs attēls  Jauni kredīti

Augsta inflācija un augošās procentu likmes var sadārdzināt jaunus kredītus un padarīt tos mazāk pieejamus.
Augstas inflācijas apstākļos preču un pakalpojumu cenas būtiski palielinās. Centrālās bankas parasti paaugstina procentu likmes, lai novērstu inflāciju,  un tas ietekmē procentu likmes, kuras komercbankas iekasē par jūsu aizdevumiem. 

Tas nozīmē, ka jums nepieciešams uzmanīgāk rīkoties ar savu naudu un jāizvairās ņemt kredītus, kas varētu pārslogot jūsu budžetu. Pārliecinieties, ka jums vienmēr būs pietiekami daudz naudas, lai veiktu kredīta maksājumus. 

Piemēram,
ilustratīvs attēls

ja vēlaties veikt lielāku pirkumu, teiksim , automobili, tas jums izmaksās vairāk, jo automobiļu cenas būs augstākas. Un, ja jums būs nepieciešams aizdevums automobiļa iegādei, jums nāksies ņemt lielāku kredītu un maksāt lielākus procentus par to. Arī saņemt aizdevumu bankā un atmaksāt to var būt sarežģītāk.

Ilustratīvs attēls  Fiksēto vai mainīgo procentu likmju kredīti

Augsta inflācija un augošās procentu likmes sadārdzinās mainīgās procentu likmes kredītus.

Augstas inflācijas un augošo procentu likmju ietekme uz kredītiem, piemēram, hipotekārajiem kredītiem, automobiļu līzingiem un patēriņa kredītiem (aizdevumiem fiziskajām personām), var atšķirties atkarībā no procentu likmes veida: fiksētas vai mainīgas procentu likmes

Ja jums ir fiksētās procentu likmes aizdevums, tas nozīmē, ka esat vienojušies ar savu banku par stabilu procentu likmi uz noteiktu laiku. Ja procentu likmes tirgū pieaugs, jūsu kredīta procentu likme nemainīsies un jūsu maksājumi nepieaugs. 

Ja jums ir mainīgās procentu likmes aizdevums, jūsu aizdevuma procentu likme pieaugs vai samazināsies atbilstoši procentu likmēm tirgū. Ja inflācija ir augsta, banku procentu likmes var pieaugt. Līdz ar to palielināsies arī jūsu aizdevuma procentu likme, un jūsu maksājumi būs lielāki.  

Ilustratīvs attēls  Uzkrājumi

Inflācija varētu labvēlīgi ietekmēt jūsu uzkrājumus, bet jāņem vērā reālā procentu likme.

Ja jūs uzkrājat naudas līdzekļus skaidrās naudas izteiksmē, tie nedz pieaugs, nedz saruks. Taču augstas inflācijas apstākļos kritīsies jūsu pirktspēja. Tas nozīmē, ka ar savu naudu jūs nevarēsiet nopirkt tik daudz kā iepriekš, jo preces kļūs dārgākas.

Turpretim, ja jūs uzkrājat naudas līdzekļus krājkontā, varat gaidīt, ka jūsu uzkrājumi pieaugs, jo jums savā krājkontā būtu jāsaņem lielāki procentu maksājumi no bankas. Tomēr ieguvumi no jebkāda procentu likmju pieauguma augstas inflācijas apstākļos ne vienmēr nozīmē to, ka bankas maksātie procenti par jūsu uzkrājumiem būs augsti. Jāņem vērā, ka kompensācijas summa bieži vien ir zemāka par inflācijas līmeni, tāpēc reālā procentu likme ne vienmēr būs pozitīva.

Kā mazināt inflācijas un augošo procentu likmju ietekmi uz saviem kredītiem un uzkrājumiem? 

Ilustratīvs attēlsVienmēr salīdziniet procentu likmes.

Salīdziniet aizdevumus, aplūkojot gada procentu likmi (GPL) . Tā ir likme, ko katru gadu iekasē par kredītu. Tajā ir ietvertas visas nodevas un citas papildu izmaksas.
Sekojiet līdzi savu uzkrājumu procentu likmēm un salīdziniet vairākas iespējas, lai proaktīvi pārvaldītu savus uzkrājumus.  

Ilustratīvs attēlsPārbaudiet noguldītāju aizsardzību.

Pārbaudiet, vai jūsu uzkrājumi atrodas bankā, kurai ir darbības atļauja ES, jo tad jūs varēsiet izmantot noguldītāju aizsardzības priekšrocības līdz 100 000 eiro vienai personai, ja banka bankrotēs.

Ilustratīvs attēlsIzvērtējiet fiksētās un mainīgās procentu likmes kredītu plusus un mīnusus, lai izvēlētos sev piemērotāko iespēju jauna aizdevuma gadījumā.

Fiksētās procentu likmes kredīti

  • Fiksētās procentu likmes kredīts, visticamāk, būs dārgāks, un attiecīgā procentu likme var būt jums saistoša ilgu laiku. Taču jūsu aizdevuma mēneša maksājumi procentu likmju pieauguma gadījumā nemainīsies.
  • Šajā gadījumā labi ir arī tas, ka, tirgus procentu likmēm pazeminoties, jums ir iespēja pārskatīt aizdevuma nosacījumus vai nodot to citai bankai vai citam aizdevējam, lai iegūtu izdevīgākus aizņemšanās un atmaksas nosacījumus. Taču jāņem vērā tas, ka, lai pārskatītu aizdevuma nosacījumus, jums būs jāsaņem savas bankas piekrišana, kā arī, iespējams, jāmaksā vēl kāda maksa papildus citiem izdevumiem.

Mainīgās procentu likmes kredīti

  • Izvēloties mainīgās procentu likmes kredītu, rūpīgi apsveriet to, kā jūsu mēneša maksājumus varētu ietekmēt iespējamais procentu likmju pieaugums nākotnē. 
  • Pajautājiet savai bankai vai citam aizdevējam, kā mainītos jūsu mēneša maksājumi, ja procentu likmes pieaugtu (piemēram, procentu likme pieaug no 2 % līdz 3 %). Vai jūs varētu atļauties šos maksājumus?

Ilustratīvs attēlsĪpašu uzmanību pievērsiet pārmērīgu parādsaistību riskam.

Ņemot vērā augsto inflāciju, pirms aizņematies, apsveriet, kā parāda atmaksa ietekmēs jūsu mēneša vai gada budžetu un vai nav nepieciešams samazināt citus izdevumus (ja iespējams). Pārbaudiet savas iespējas atmaksāt parādu, neaizņemieties pārmērīgi daudz un ņemiet tikai tādus aizdevumus, kurus varat atmaksāt.

Ja domājat, ka radīsies problēmas ar aizdevumu atmaksu, pēc iespējas ātrāk sazinieties ar savu banku vai citu aizdevēju, lai meklētu risinājumus. Tas jums varētu aiztaupīt līgumsodu maksāšanu par samaksas kavējumiem un ierobežojumus jauna kredīta saņemšanai nākotnē.

 

Sagatavojuši Eiropas finanšu nozares uzraugi: EBA | ESMA | EIOPA
Luksemburga: Eiropas Savienības Publikāciju birojs, 2023

Saistīti raksti

ilustratīvas attēls

Finanšu ieguldījumi  

Ko man kā ieguldītājam nozīmē inflācija? Lasīt vairāk

ilustratīvas attēls

Pensija un apdrošināšana

Kā inflācija un ietekmē manu pensiju un apdrošināšanu? Lasīt vairāk

Izdrukāt