Ko vēl ir svarīgi zināt ieguldījumu kontekstā?

Papildu skaidrojumi

Dividendes — akciju sabiedrības peļņas daļa, kuru akcionāri ir nolēmuši izmaksāt katram akciju īpašniekam atbilstoši viņa akciju skaitam. Dividenžu izmaksas nav garantētas, to nosaka akcionāru sapulces lēmums. Informāciju par dividenžu izmaksu var atrast individuāli izziņotajos akcionāru sapulces lēmumos un uzņēmuma sniegtajā publiskajā informācijā par tiem (pieejami uzņēmumu mājaslapās), oficiālajās regulētās informācijas centralizētajās glabāšanas sistēmās un pie tirgus organizētāja.

Akciju atpirkšana — Ikvienam akcionāram (vai vairākiem kopā) ir tiesības izteikt akciju atpirkšanas piedāvājumus pārējiem akciju sabiedrības akcionāriem. Dažos gadījumos ir pienākums to darīt obligāti, piemēram, iegūstot savā īpašumā tādu daudzumu akciju, kas nodrošina noteiktu apmēru balsstiesību, kas noteikts likumā. Jebkurā atpirkšanas piedāvājumā visiem akcionāriem ir līdzvērtīgas tiesības pārdot savas akcijas piedāvājuma izteicējam(-iem) par vienādu cenu, kuru ir apstiprinājusi Latvijas Banka. Akciju atpirkšanu regulē "Akciju atpirkšanas likums".

Sākotnējais publiskais piedāvājums (IPO) — viens no publisko akciju emisijas veidiem. Uzņēmuma akcijas pirmo reizi tiek publiski piedāvātas iegādei plašam potenciālo ieguldītāju lokam.
Sākotnējā publiskā piedāvājuma nosacījumi, t.sk. iespējamā cena vai tās amplitūda, tiek noteikta emisijas prospektā, kuru apstiprina Latvijas Banka. Piemēram, ja akciju sabiedrība emitē vienu tūkstoti akciju un vienas akcijas nominālvērtība ir 100 eiro, tad, pārdodot visas jaunās akcijas, šī sabiedrība būs piesaistījusi sev papildu 100 000 eiro.
Par šiem finanšu resursiem (atskaitot administratīvās izmaksas, kas radušās emisijas gaitā) akciju sabiedrība varēs īstenot mērķus, kas norādīti emisijas prospektā, piemēram, iegādāties ražošanas tehniku, apgūt jaunus tirgus vai ieviest inovatīvus risinājumus savā darbībā.


NASDAQ Rīga (National Association of Securities Dealers Automated Quotations system)  — vienīgā regulētā birža Latvijā, nodrošinot regulētu un augstākajiem standartiem atbilstošu tirgus infrastruktūru. Vairāk informācijas atradīsi NASDAQ interneta vietnē. Noskaties video!

Kas ir fondu birža?
                                                                                                                                Avots: nasdaqbaltic.com

Vai šis saturs bija noderīgs?

Jūsu atsauksmes palīdzēs mums uzlabot šo vietni.

Lūdzu, uzraksti, ko vēlējies uzzināt, taču neatradi!
Pensija

Nākamā tēma