Par tēmu

Nauda un monetārā politika

  • Izprot inflācijas un deflācijas ietekmi uz tautsaimniecības dalībniekiem (mājsaimniecībām, uzņēmumiem, uzņēmējiem, iedzīvotājiem, valdību) un tautsaimniecību.
  • Izprot centrālo banku un kredītiestāžu nepieciešamību. Zina, kas īsteno monetāro politiku Latvijā.
  • Izprot naudas pieprasījuma un piedāvājuma saikni ar procentu likmēm. Izprot monetārās politikas mērķa – cenu stabilitātes – lomu.
  • Spēj izskaidrot, kāpēc centrālā banka nevar saražot naudu visiem pēc nepieciešamības un kāda būtu ietekme uz inflāciju, ja centrālā banka to mēģinātu darīt.


Kad 2014. gadā pasaules naftas tirgū samazinājās naftas cena, Venecuēlas valdības budžetā radās "caurums". Tā vietā, lai samazinātu tēriņus, Maduro valdība pieņēma lēmumu risināt situāciju režīmam ierastajā veidā – finansēt kārtējos izdevumus un segt valsts parādus kreditoriem, palielinot apgrozībā esošās naudas Bolívar fuerte (Venecuēlas bolivārs) daudzumu. Naudas "drukāšana" ātri vien noveda pie inflācijas, kas savukārt drīz pārtapa hiperinflācijā. Kāds pētnieks aprēķināja, ka 2012. gadā cilvēks, kurš Venecuēlā saņēma minimālo algu, par savu dienas algu varēja iegādāties pārtiku 57 000 kaloriju vērtībā. Savukārt 2018. gadā par minimālo algu, ko pelnīja vairākums venecuēliešu, varēja iegādāties ēdienu tikai 900 kaloriju vērtībā. Pētījumi rāda, ka 2017. gada laikā vidējais Venecuēlas iedzīvotājs ir zaudējis 11 kg sava svara. Bads un nabadzība motivējuši daudzus iedzīvotājus pamest valsti. A

Kas notiek Latvijā?



Banku loma

Nākamā tēma